Andrey Karlov soruşturması hakkında ExpressVPN açıklaması

Yakın tarihli Türk basında çıkan haberlere göre, Türkiye'deki araştırmacılar, hala bilinmeyen bir kişinin, geçen yıl Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast ile ilgili kanıtları silmek amacıyla ExpressVPN'i kullandığını iddia ediyor. Raporlara göre bu kişi suikastçının Gmail ve Facebook hesaplarına (nöbetçi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş) giriş yapmış ve soruşturmayla ilgili olabilecek konuşmaları silmiş.

Türk makamlarına Ocak 2017'de belirttiğimiz gibi, ExpressVPN, hangi müşterinin araştırmacılar tarafından belirtilen belirli IP'leri kullandığını bilmemizi sağlayacak hiçbir müşteri bağlantı günlüğüne sahip değildir ve hiç sahip değildir. Ayrıca, etkinlik günlüklerini tutmadığımız için hangi müşterilerin Gmail veya Facebook'a eriştiğini göremedik. Araştırmacıların söz konusu VPN sunucusunu ele geçirmesinin ve incelemesinin bu noktaları doğruladığına inanıyoruz.

ExpressVPN, güçlü gizlilik mevzuatına sahip ve veri saklama gereklilikleri bulunmayan bir denizaşırı yetki alanı olan İngiliz Virgin Adaları'nda bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu ExpressVPN veya kullanıcılarının yasaların üstünde olduğu anlamına gelmez.

Büyükelçi Andrey Karlov'a suikast trajik bir suçtu. Kesinlikle olaya ilişkin soruşturmaya müdahale etmeye teşebbüs etmiyoruz. ExpressVPN’in Hizmet Şartları, müşterilerin ExpressVPN'i yasal amaçlardan başka bir amaçla kullanmamayı kabul etmesini gerektirir.

VPN'ler, kullanıcıların saldırıya uğramasına, izlenmesine, izlenmesine veya başka şekillerde güvenlik ihlallerine karşı korunmasına yardımcı olan her şeyden önce güvenlik araçlarıdır. Bu nedenle, ExpressVPN hizmeti, sunucularımızın kimsenin çevrimiçi etkinliği hakkında kişisel veriler içermemesini sağlamak da dahil olmak üzere mümkün olan en iyi korumayı sağlamak için sıfırdan oluşturulmuştur.

VPN'ler gibi güvenlik araçlarının yasadışı amaçlarla kötüye kullanılması talihsiz olsa da, güvenliğimiz ve çevrimiçi gizlilik hakkımızın korunması için kritik öneme sahiptir. ExpressVPN, "arka kapı" kurma çabalarına veya hükümetlerin bu tür teknolojileri başka şekilde zayıflatmaya yönelik çabalarına temelde karşıdır..

Andrey Karlov soruşturması hakkında ExpressVPN açıklaması
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.