ExpressVPN Araştırması: Amerikalıların Yüzde 71’i Markaların Kişisel Verilerini Nasıl Toplayıp Kullandıkları İle İlgileniyor

Önde gelen bir VPN sağlayıcısı olan ExpressVPN bugün yeni bir anketin sonuçlarını açıkladı. Propeller Insights tarafından 2018 yılının Nisan ayında ExpressVPN adına çevrimiçi olarak yürütülen 18 yaşından büyük 1.000 ABD'li yetişkin araştırması, veri güvenliğinin Amerikalıların büyük çoğunluğu için akılda bulunduğunu, teknoloji şirketlerine güvenin düşük olduğunu ve çoğunluğun Amerikalılar siyasi eğilime bakılmaksızın net tarafsızlıktan yanalar.

Amazon'da Güveniyoruz (Biraz)

Amerikalıların neredeyse dörtte üçü (yüzde 71) markaların kişisel verilerini nasıl toplayıp kullandıklarıyla ilgileniyor. Amerikalılar Uber (yüzde 5), Snapchat (yüzde 6) ve Twitter'a (yüzde 8) en az güven duyuyorlar, ancak tam üçte biri (yüzde 34) dijital gizlilikleriyle herhangi bir teknoloji şirketine güvenmiyor.

Amerikalıların güvendiği teknoloji şirketleri şunları içerir:

 • Amazon - yüzde 30
 • Google - yüzde 27
 • Elma - yüzde 22
 • Microsoft - yüzde 22

Son skandala rağmen, Amerikalıların yüzde 19'u hala Facebook'a güveniyor.

Harold, “Her gün bize şirketlerin kişisel verilerimizi topladığını ve bunları kötüye kullandığını veya korumayı başaramadığını hatırlatan Amerikalıların verilerini daha fazla korudukları ve iş yaptıkları dijital markalardan daha şüpheci hale gelmeleri şaşırtıcı değil” dedi. Li, ExpressVPN Başkan Yardımcısı. “İnsanlar gerçekten çevrimiçi gizliliklerini ve güvenliklerini kendi ellerine alma ihtiyacını uyandırıyorlar.”

Neredeyse Tüm Amerikalılar Veri Güvenliği Hakkında Endişeli

10 Amerikalıdan dokuzu çevrimiçi gizlilik ve veri güvenliği konusunda endişe duyuyor, özellikle kimlik hırsızlığı (yüzde 54) ve kredi kartı sahtekarlığı (yüzde 16).

Yarısından fazlası (yüzde 55), görüşmelerinin akıllı ev cihazları aracılığıyla izlenmesini, Echo (yüzde 29) ve Google Home (yüzde 25) gibi Amazon cihazlarını listenin en başında izlemesini istiyor..

Amerikalıların çoğunluğu (yüzde 68) internetteki güvenliklerinden endişe duyuyor. Özellikle, onlar hakkında en gergin hissediyorlar:

 • Bankacılık ve finansal işlemler - yüzde 45
 • Online alışveriş - yüzde 15
 • Herkese açık Wi-Fi'yi kullanma - yüzde 15

Amerikalıların çoğunluğu İnternet Sağlayıcılarına ve Devlet Gözetimine Güvensizlik

Amerikalıların yüzde yetmiş altısı, geniş bant servis sağlayıcılarının müşterilerin internet etkinliği bilgilerini diğer şirketlere satma hakkına sahip olmaması gerektiğini de kabul ediyor.

Endişe yaratan sadece şirketler değil. Amerikalıların yüzde altmış bir tanesi hükümet gözetimi sonucunda mahremiyetlerinin tehlikeye gireceğinden endişe ediyor.

Li, “Çevrimiçi güvenlik ve gizlilik konusundaki endişelerin artması gittikçe daha fazla Amerikalı'nın VPN'lere yönelmesinin önemli bir nedeni” dedi. “Bir VPN'nin güvenli bir şekilde şifrelenmesi, ister genel bir Wi-Fi ağındaki bilgisayar korsanlarından, tarama geçmişlerini reklamverenlere satmak isteyen internet sağlayıcılarından ister toplu hükümet gözetim programlarından kişisel verilerin ve cihazların korunmasına yardımcı olur.”

Kongre'nin Mart ayı sonlarında ISP'lerin müşterilerinin kişisel verilerini satmalarına izin vermesini izleyen hafta içinde ExpressVPN büyük bir talep artışı gördü; ABD'deki abonelikler aylık% 97 ve yıllık% 204 arttı. O zamandan bu yana ABD'nin ExpressVPN’in en büyük ve en hızlı büyüyen pazarlarından biri olması nedeniyle talep yavaşlamadı.

Net Tarafsızlık lehine Amerikalıların çoğunluğu

Amerikalıların çoğunluğu (yüzde 72) internetin geleceği konusunda net tarafsızlık olmadan endişeleniyor. Net tarafsızlığın yokluğunda, Amerikalılar geniş bant sağlayıcılarının:

 • Oynamak için ödeme yapan şirketlere öncelik verin - yüzde 80
 • Müşterileri bazı web sitelerine ve uygulamalara erişmek için fazladan ödeme yapmaya zorlayın - yüzde 78
 • Belirli veri türlerinin iletimini yavaşlatın - yüzde 76
 • Belirli web sitelerini ve içeriği engelleme - yüzde 75

Amerikalıların yarısı, bir adayın net tarafsızlık konusundaki tutumunun oylarını etkileyeceğini ve iki katının (yüzde 34) oylarını olumsuz etkileyeceğini söyleyenlerin (yüzde 16) olumlu yönde etkileyeceğini söyledi. Daha ne:

 • Amerikalı erkeklerin yüzde 59'u sallanacak, yüzde 43'ü
 • Amerikalı kadınların yüzde 59'u değil şu ya da bu şekilde sallanmak
 • Y kuşağının yüzde 57'si sallanacak ve yüzde 35'i
 • Demokratların ve Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 17'si, adayın net tarafsızlığını desteklemesi nedeniyle bir adaya oy verecek  

Amerikalıların yaklaşık yarısı (yüzde 49) internet hizmetini su ve gaz gibi bir kamu hizmeti olarak görüyor.

ExpressVPN Araştırması: Amerikalıların Yüzde 71'i Markaların Kişisel Verilerini Nasıl Toplayıp Kullandıkları İle İlgileniyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.