3 kryptomeny, ktoré sa starajú o vaše súkromie

[ware_item id=33][/ware_item]

Altcoiny, ktoré sa starajú o vaše súkromie


Bitcoín je nie úplne anonymný.

Aj keď je pravda, že k bitcoinovej transakcii nemusíte spájať svoje skutočné meno alebo telefónne číslo, existuje niekoľko spôsobov, ako zrušiť anonymizáciu účtu..

Každá kryptomena má nejakú formu blockchainu, ktorá ukladá všetky transakcie, ktoré sa kedy vyskytli na jej systéme, na večnosť. Ktokoľvek si môže tento blockchain stiahnuť a vidieť túto históriu, analyzovať ju a kopírovať.

Napríklad chodník každého bitcoínu môže odhaliť jeho vlastníkov a konečných príjemcov peňazí. Väčšina altcoinových blockchainov zameraných na ochranu súkromia mení bitcoínove kryptografické podpisy na techniky, vďaka ktorým je táto stopa viac temná.

Nespokojní s nedostatkom súkromia v bitcoinech, skupina kryptografov a programátorov sa rozhodla vytvoriť alternatívne kryptomeny (alebo altcoiny), ktoré poskytujú silnejšiu ochranu súkromia a sťažujú sledovanie vašich finančných prostriedkov, zisťovanie, koľko vlastníte alebo aké platby urobíš.

3 altcoiny, ktoré kladú dôraz na vaše súkromie:

Monera

Hlavná prednosť: Krúžkové podpisy
Vytvorené: Apríl 2014 pod názvom BitMonero
prezývka: XMR
Celková trhová kapitalizácia: 1,3 miliardy dolárov
Nevýhoda: Veľké transakcie (kB)
Transakcie za deň: ~ 4000
Celková veľkosť bloku: 29,2 GB

Ochrana osobných údajov: Krúžkové podpisy

Spoločnosť Monero zaviedla koncepciu podpisov zvonenia. Prsteňový podpis dokazuje, že niekto v skupine ľudí niečo podpísal, ale neodhaľuje to, kto.

Predstavte si, že stojíte pred desiatimi skrinkami, z ktorých každý má vo vnútri neznámy počet mincí. Teraz môžete dokázať, že máte kľúč k jednej z týchto skriniek, ale nemusíte ukázať, ktorý z nich.

Iba počas transakcie by ste mince odomkli a preniesli niekomu inému a len vám a oni budú vedieť, koľko mincí ste previedli.

Kritika:

Monero dostáva kritiku, pretože je ťažké ho používať, najmä pre nováčikov. Ich vývoj sa zameriava skôr na jadrovú architektúru mince než na budovanie peňaženky alebo jednoduchú integráciu. Po dlhú dobu bol jediný spôsob interakcie s peňaženkou Monero prostredníctvom rozhrania príkazového riadku.

Krúžkové podpisy sú tiež veľmi drahé a čas výpočtu na overenie je pomerne dlhý. Podpisy vyžadujú veľa údajov (jediná štandardná transakcia môže byť väčšia ako 15 kB v porovnaní so 260 bajtmi v bitcoíne). Údaje sa musia samozrejme tiež prenášať a ukladať, čo spôsobuje, že blockchainy s kruhovými podpismi sú náročné na zväčšenie..

pomlčka

Hlavná prednosť: Coinjoin
Vytvorené: Január 2014 pod názvom Darkcoin
prezývka: DASH
Celková trhová kapitalizácia: 2 miliardy USD
Nevýhoda: Vylepšuje predpoklady týkajúce sa ochrany súkromia a bezpečnosti
Transakcie za deň: ~ 5 000
Celková veľkosť bloku: 4GB

Ochrana osobných údajov: Coinjoin

Dash používa mechanizmus Coinjoin (ktorý je k dispozícii aj pre bitcoíny), pričom viacerí používatelia spájajú svoje transakcie do jedného, ​​takže pozorovateľovi je ťažké zistiť, ktoré vstupy patria do ktorých výstupov (pozri obrázok vyššie). Stále je však možné zistiť, na ktorú adresu je koľko finančných prostriedkov v nej.

Kritika:

Kritici obviňujú Dash z toho, že beží ako profesionálna spoločnosť, nie ako decentralizovaný tím. Obávajú sa, že útočníci projektu, napríklad vlády, musia kompromitovať iba jednu organizáciu, aby narušili kryptomenu. Keďže sa Dash zameriava viac na marketing ako na vývoj mincí, môže to tiež posunúť bezpečnostné priority za sebou. Napríklad posledný záväzok do ich úložiska Github bol pred viac ako pol rokom.

Mechanizmus Coinjoin je kritizovaný za to, že nie je dostatočným riešením ochrany súkromia, ktoré, ak sa správne implementuje, nebude potrebovať nový blockchain. Hlavnou výhodou Dash oproti bitcoinovým Coinjoin je to, že všetci v Dash sú povinní ho používať, čo znamená, že používatelia sa toho príliš nevytrhnú kvôli oceneniu svojho súkromia..

Existujú však aj obavy, že nesprávna implementácia Coinjoinu môže ešte stále otvoriť používateľov deanonymizácii, ako ukazuje nasledujúci obrázok..

Zmeňte anonymitu bitcoínov so službou Joinmarket.

ZCash

Hlavná prednosť: Dôkazy o nulových znalostiach
Vytvorené: Október 2016
prezývka: ZEC
Celková trhová kapitalizácia: 600 miliónov USD
Nevýhoda: Málokto používa dôkazy o nulových znalostiach
Transakcie za deň: ~ 5 000 (z toho 12 s plným využitím funkcií ochrany osobných údajov)
Celková veľkosť bloku: 7,7 GB

Funkcia ochrany osobných údajov: Dôkazy o nulových znalostiach

Koncept dôkazu o nulových znalostiach je ukázať, že viete riešenie problému bez toho, aby ste ho odhalili.

Predstavte si, že máte pred sebou dve mince, jednu vy a druhú vo vlastníctve niekoho iného. Dôkazy o nulových znalostiach vám umožňujú bezpochyby preukázať, že vlastníte jednu z mincí bez toho, aby ste odhalili, ktorá z nich je. Pomocou tejto funkcie môžete dokázať, že máte mince, ale nie ktoré mince vlastníte - nikto nevie, koľko mincí máte, aj keď vedia vašu adresu.

Kritika:

Cypherpunk scéna kritizuje ZCash za to, že je spoločnosťou, nie decentralizovanou skupinou ľudí. ZCash získal peniaze od firiem s rizikovým kapitálom a 20% odmeny za ťažbu ZCash sa vracia k týmto prvotným investorom.

Integrita dôkazov o nulových znalostiach závisí od počiatočného ceremoniálu vytvorenia kľúča, pri ktorom je vytvorený a neskôr zničený šifrovací kľúč. Dôvera ZCash znamená dôverovať tomuto ceremoniálu, pretože ktokoľvek, kto vlastní tento kľúč, by mohol svojvoľne rozvíjať ZCash odnikiaľ.

Podobne ako pri podpisoch zvonenia, dôkazy o nulových znalostiach spotrebúvajú veľa výpočtového výkonu a šírky pásma a ohrozujú škálovateľnosť projektu. Na rozdiel od spoločnosti Monero spoločnosť ZCash povolila používanie dôkazov o nulových znalostiach a používa ich menej ako 1% všetkých transakcií, čo sťažuje používanie účtu ZCash ako anonymného platobného prostriedku..

Mohol by bitcoín implementovať podpisy zvonenia a dôkazy o nulových vedomostiach pre väčšie súkromie?

Aj keď by bolo možné implementovať kruhové podpisy a nulové znalosti v bitcoíne, je veľmi nepravdepodobné, že sa to niekedy stane z dôvodu neochoty bitcoínového ekosystému robiť významné a riskantné zmeny a zlej škálovateľnosti týchto kryptografických techník..

Aj keď transakcie s Coinjoinom sú už možné v bitcoinoch, sú zriedkavo používané, čo ich robí menej užitočnými ako maskovanie súkromia.

Existuje veľa nápadov, ako zvýšiť anonymitu bitcoínov, vrátane Lightning Network, Schnorr Signatúry a ezoterickejších konceptov, ako je Mimblewimble..

Údaje získané z Bitinfocharts a Coinmarketcap.

3 kryptomeny, ktoré sa starajú o vaše súkromie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.