4 spôsoby bezpečného zálohovania údajov

Budova najvyššieho súdu preplnená údajmi

Fotografie, dokumenty, uložené videohry a staré e-maily: Počas celého života zhromažďujeme veľa údajov. A rovnako ako v podkroví rodičov, aj naše digitálne tašky sa stávajú plnšími a plnšími.

Našťastie existuje viac možností na ukladanie údajov a je stále lacnejšie a lacnejšie nikdy nič nevyhodiť.

Kde by sme však mali svoje údaje uchovávať a ako ich chránime? Aké hrozby sa najviac obávame?

1. Skontrolujte, či sú vaše údaje šifrované

Váš operačný systém by mal v predvolenom nastavení šifrovať všetky údaje na pevnom disku bez obáv z toho, ako tento proces zvládnuť. Stav šifrovania jednotiek môžete skontrolovať v nástrojoch BitLocker (Windows) alebo FileVault (Mac OS).

Keď však vaše dáta opustia váš primárny pevný disk (napr. Ak ich presuniete na externý pevný disk alebo online úložisko), už nemusia byť šifrované. Stále však existujú spôsoby, ako tieto údaje chrániť:

PGP

PGP je široko používaný a otvorený zdrojový nástroj, ktorý dokáže bezpečne šifrovať všetky druhy textu a údajov. Jediným problémom je, že budete musieť svoj kľúč PGP veľmi starostlivo chrániť, čo môže predstavovať ďalšie výzvy.

VeraCrypt

VeraCrypt (predtým známy ako TrueCrypt) je ďalší nástroj s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý uľahčuje šifrovanie súborov. Môžete dokonca vytvoriť skryté priečinky vo vnútri šifrovaných priečinkov, aby ste dosiahli prijateľnú odmietnuteľnosť obsahu.

Na rozdiel od PGP nemusíte prejsť špeciálnym procesom vytvárania a zálohovania samostatného šifrovacieho kľúča, ale budete potrebovať dobré heslo. Možno vám pomôže váš Správca hesiel alebo Diceware?

BitLocker alebo FileVault

Použite možnosti, ktoré poskytuje váš operačný systém. BitLocker (Windows) aj FileVault (Mac OS) majú možnosti na šifrovanie externého pevného disku.

2. Uložte svoje údaje na ľahko prístupný externý pevný disk

Prinajmenšom by ste mali mať svoje zálohy niekde prístupné. Externý pevný disk, ktorý sedí na vašom stole, by vám mal umožniť pohodlné časté zálohovanie údajov. Ak dôjde k poruche hlavného počítača alebo k strate prenosného počítača, môžete sa rýchlo vrátiť do práce bez prílišných problémov..

  • Môžete si nechať svoj externý disk stále pripojený k počítaču a naplánovať BitLocker alebo FileVault tak, aby sa vaše súbory pravidelne aktualizovali. Je to veľmi výhodné, existuje však potenciálne riziko, že vírus poškodí aj vaše zálohy.
  • Pripojte svoj externý pevný disk iba vtedy, keď chcete zálohovať, napríklad raz týždenne alebo vždy, keď ste vo svojej práci urobili výrazný pokrok..
  • Prípadne môžete vytvoriť šifrovaný kontajner pomocou aplikácie Veracrypt a pravidelne kopírovať svoje dôležité údaje. Je to viac manuálna práca, ale uľahčuje obnovenie súborov z iného operačného systému alebo ak už nie sú podporované súčasné verzie proprietárneho softvéru..
  • Pri PGP je najlepšou voľbou identifikovať dôležité priečinky, skomprimovať ich (napr. Do .zip alebo .rar) a zašifrovať ich.

3. Uložte svoje údaje na ťažko prístupný externý pevný disk

Hlavným problémom pri uchovávaní externých záloh so sebou je to, že všetko, čo by mohlo poškodiť vaše údaje, môže tiež poškodiť vaše zálohy. Medzi potenciálne katastrofy môžu patriť lúpeže, prepätia, povodne a požiare. Pre ďalšie zálohy sa odporúča uložiť kópiu svojich údajov aj niekde ďaleko od vás.

Cloudové úložisko určite spĺňa podmienky, ale je oveľa lacnejšie kúpiť pevný disk. Nemusí byť vždy vhodné požiadať svojich priateľov alebo rodinu, aby si pre vás nechali pevný disk, ale s 1 jednotkou Terabyte, ktorá sa blíži veľkosti peňaženky, možno nie je moc pýtať sa.

  • Ak už údaje ukladáte na externý pevný disk doma, môžete ich jednoducho vytvoriť a poslať ich poštou na bezpečné miesto. Ak máte v úmysle vymeniť pevný disk, môže byť najlepšie vziať starý a niekde ho uzamknúť, namiesto toho, aby ste sa obávali, ako ho správne zničiť..
  • Ak sa obávate, že sa niekto dozvie o jeho obsahu, môžete tiež urobiť snímku údajov, ktoré chcete uchovávať, vložiť ich do šifrovaného kontajnera VeraCrypt alebo do zip súboru šifrovaného PGP a skopírovať ich na pevný disk. Tento proces je podobný tomu, ako môžete dosiahnuť hodnovernú popierateľnosť v cloude.

4. Uložte svoje údaje v cloude

Ak sa často pohybujete a potrebujete častý prístup k svojim súborom, online úložisko môže byť najlepšou voľbou. Ale v porovnaní s pevným diskom môže byť online úložisko drahé a prichádza s ďalšími závažnými výzvami.

  • Poskytovatelia cloudových úložísk online, ako sú napríklad Disk Google, Dropbox alebo OneDrive, sú relatívne drahí, ak máte viac údajov, ako umožňujú ich bezplatné plány. Pravdepodobne ich budete chcieť používať iba na údaje, ktoré musíte mať rýchlo k dispozícii, a nie na veľké súbory, ktoré sa pravdepodobne nebudete roky dotýkať, ako sú staré obrázky a videá..
  • Šifrovanie údajov v úložisku typu cloud môže byť nepohodlné. Možnosti VeraCrypt a PGP zostávajú, ale rýchlosť údajov môže spôsobiť problémy s opätovným odovzdaním celého priečinka alebo kontajnera pri každej zmene súboru..
  • Niektorí poskytovatelia, napríklad Amazonský ľadovec, môžu ponúkať cloudové úložisko za oveľa nižšie náklady. Uloženie jedného terabajtu môže stáť iba 4 USD mesačne, pričom väčšina poplatkov sa objaví vždy, keď vyberiete alebo nahráte údaje. Takéto služby využívajú lacné magnetické pásma, ktoré nemajú takmer nič na ukladanie, ale sú drahé na načítanie a sťahovanie údajov.
  • Ak používate službu ako Amazon Glacier, urobte snímku svojich hromadných údajov, napríklad priečinok s obrázkami alebo videami, zašifrujte ich a nahrajte ako jeden súbor..

Bez ohľadu na to, ktorú metódu použijete, vždy svoje údaje chránite

Vaše údaje sú hodnotné. Lepšie je starať sa o to, ako ho zabezpečiť, ako sa obávať, že ho stratíte! Vaše dáta môžete synchronizovať na externom pevnom disku doma alebo v cloude, alebo si svoje najcennejšie súbory môžete uložiť na pevnom disku niekde inde..

Nech si vyberiete čokoľvek, zašifrujte svoje údaje a máte dobrý plán na zálohovanie hesiel a šifrovacích kľúčov!

4 spôsoby bezpečného zálohovania údajov
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.