5 dôvodov, prečo by ste sa mali začať starať o svoje súkromie

[ware_item id=33][/ware_item]

NSA-riaditeľstvo pre bytovú výstavbuÚstredie NSA vo Fort Meade v Marylande


V roku 2015 predniesol uznávaný novinár a ochranca práv Glenn Greenwald veľkolepý rozhovor TED o dôležitosti súkromia. Ukázal nám, ako sa internet zmenil z nástroja oslobodenia na nástroj súladu. 

Vzhľadom na najnovší vývoj v oblasti FBI, Apple a šifrovania za posledných niekoľko týždňov sme si mysleli, že by stálo za to vrátiť sa k základným informáciám a navštíviť opakujúcu sa diskusiu o ochrane súkromia..

Každý by sa mal starať o svoje súkromie. Tu je dôvod.

1. Každý má čo skrývať

„Tvrdenie, že sa nestaráte o právo na súkromie, pretože nemáte čo skrývať, nie je nič iné ako tvrdenie, že sa nestaráte o slobodu prejavu, pretože nemáte čo povedať.“
-Edward Snowden

Všetci máme čo skrývať, aj keď si to neuvedomujeme.

Tu je príklad:

V dokumentárnom dokumente CNBC z roku 2009 vtedajší generálny riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt skvele povedal: „Ak robíte niečo, čo nechcete, aby niekto vedel, možno by ste to nemali robiť na prvom mieste."

Hovoril o tom, ako spoločnosť Google zaznamenáva vyhľadávacie dopyty používateľov, čo naznačuje, že „nevinní“ ľudia nemajú čo skrývať. (K časti „nevinný“ sa dostaneme neskôr.)

Keď časopis CNET publikoval článok obsahujúci súkromné ​​informácie o spoločnosti Schmidt, vrátane jeho príjmu, susedstva a politických darov, odsúdil web za napadnutie jeho súkromia a pod kontrolou spoločnosti Google verejne zakázal web.

Aj keď Schmidt neporušoval žiadne zákony ani neponoril ruku do nešťastnej činnosti (aspoň nič, o ktorej sme vedeli), bol stále vystavený a tak cítil bodnutie, že má časti svojho súkromia - také jednoduché a všedné, aké tu boli. -exposed.

2. Masové sledovanie vás podmieňuje, aby ste konali inak

„Spoločnosť, v ktorej môžu byť ľudia neustále sledovaní, je spoločnosť, ktorá poskytuje súlad, poslušnosť a podriadenosť.“
-Glenn Greenwald

Už ste niekedy robili niečo osamote, ale hneď ako ste si uvedomili, že vás sledujú, okamžite sa zastavili alebo sa pokúsili zmeniť svoje konanie tak, aby viac zodpovedalo tomu, čo považujete za normálne?

Áno máš.

pri-you-think-youre stojaci

Hanba je silným motivátorom, a preto ľudia často konajú inak, keď sa domnievajú, že ich sledujú.

V 50. rokoch 20. storočia psychológ Solomon Asch uskutočnil sériu známych experimentov o psychologických účinkoch stavu dohľadu. Výsledky boli ohromujúce.

Dokázal dokázať, ako boli ľudia tak hlboko zakorenení v spoločenskej zhode, že boli ochotní nasledovať dav - aj keď vedeli, že dav je nesprávny. A čo je ešte horšie, keď ľudia vedeli, že sú sledovaní, zistilo sa, že majú vyššiu úroveň stresu, úzkosti a pochybností..

3. Samotný význam súkromia sa mení

„Ochrana osobných údajov už nie je„ sociálnou normou “.“
-Mark Zuckerberg

Základný význam súkromia sa vyvíja. Niektorí ľudia by vás dokonca chceli prinútiť, aby si mysleli, že už to nie je právo. Títo ľudia sa mýlia.

Pravda je, že internet mení to, čo znamená byť súkromným. Keď niečo uverejníte na sociálnych médiách, vyberáte to, čo chcete zdieľať. Všetci máme tohto priateľa, ktorý denne zverejňuje neskutočne súkromné ​​informácie o sebe, ale je to tak ich informácie, a preto, ich výber uverejniť.

Ale čo všetky informácie, ktoré nechcete zverejniť?

Pri každom zadaní vyhľadávacieho dotazu v službe Google sa táto veta uloží. Vaša adresa IP má priradený náhodný reťazec čísel, ktorý môžu stovky tisíc spoločností bez názvu používať na zobrazovanie prispôsobených reklám na základe vašich zvyklostí prehliadania. Informácie, ktoré o vás majú, sa stali tak vyspelými, tak podrobnými, že by vás mohli chorý.

Môžete vymazať svoje cookies, vymazať svoju históriu, ale vaše digitálne stopy zostanú navždy.

4. Dohľad sa vyvíja

„Príde čas, keď už nie sú„ špehujú mi cez telefón “. Nakoniec to bude „Telefón mi špehuje“. “
-Philip K. Dick

Skutočnosť, že internetové giganty ako Facebook a Google zbierajú zettabajty vysoko osobných údajov, je jedna vec. Nespočetné ďalšie stránky, ktoré zhromažďujú vaše návyky prehliadania a sledujú vašu polohu v zákulisí, sú ďalšie.

Ak ste použili rozšírenie blokujúce alebo sledujúce, videli ste, koľko je „muck“ online.

A to je len poškriabanie povrchu. A čo stránky, ktoré používajú informácie, ktoré sa o vás a vašich prehliadacích zvyklostiach dozvedeli, aby určili, koľko by mali účtovať? V roku 2012 získala cestovná stránka Orbitz veľa negatívnej pozornosti pri spoplatňovaní používateľov počítačov Mac viac ako v prípade hotelových možností.

sad-mac-userNiekedy to naštve mať Mac

Legálne? Možno. Etické? V žiadnom prípade.

Toto je len jeden príklad toho, čo sa stane, keď spoločnosti majú viac informácií, ako by mali správne. Predstavte si, že tieto informácie idú hlbšie ako len to, aký prehľadávač používate alebo keď ste si kúpili posledný džínsov.

5. Keď dôjde k ochrane osobných údajov, vaše akcie dnes vás môžu zajtra zajtra navštíviť

„Súkromie je základné ľudské právo a požiadavka na dôstojné a rešpektovanie ľudského stavu.“
-Bruce Schneier

Pojem slobody je neoddeliteľnou súčasťou súkromia. Ak má niekto - či už je to hacker, ktorý vám ukradol vašu identitu alebo spoločnosť, ktorá má záznamy o všetkých navštívených stránkach - dostatok informácií o vás, uľahčuje mu to manipuláciu s vami.

Špinavá pravda je, že každý môže byť vyrobený tak, aby vyzeral ako darebák jednoducho prostredníctvom svojej internetovej histórie. Pomysli na každý komentár na fóre, ktorý ste kedy opustili, na všetky stránky, ktoré ste kedy navštívili. Každý komentár, ktorý ste kedy odstránili ...

správa-odstránené

Kto by chcel, aby bolo zaznamenané všetko, čo kedy urobili? Každá poznámka pripravená na použitie proti vám, keď a keď vznikne potreba? Predstavte si následky, ktoré by sa mali vyskytnúť v našom každodennom živote. Všetko, čo sme kedy povedali alebo urobili, uložené v priečinku, len čakajúce na použitie proti nám alebo maľovať nás zlovestne.

Oplotenie pred domom, zámky na dverách spálne, záclony na oknách - to všetko sú pokusy chrániť vaše súkromie, váš osobný priestor. Prečo teda nechcete tú istú ochranu online?

Nejde o teroristov, ktorí sa snažia skryť bombu; je to o bežných, svetských ľuďoch, ktorí nechcú mať vo svojom voľnom vlastníctve všetky triviálne veci na životoch.

Čo robíte, je vaše podnikanie

Problém so súčasným stavom dohľadu je v tom, že sa vyvíja. Ak sa ľudia nezobudia a neuvedomia si, ako sa ich občianske slobody nehanebne porušujú, veci sa zhoršia.

Sú to viac ako len súbory cookie, ktoré sledujú, ktoré webové stránky navštevujete, alebo agentov NSA, ktorí zostavujú zvukové denníky vašich telefonických rozhovorov; stáva sa bezútešnou budúcnosťou, keď sme nútení prispôsobiť sa novej norme, ktorú väčšina nikdy nevidela.

Tento problém je pre nás dôležitý a sme unavení z toho, že ľudia vidia, že sú ľahostajní k jednému z najväčších problémov, ktorým dnes čelíme..

Ochrana osobných údajov je základné právo. Keď príde na to, každý, kto hovorí, že nemá čo skrývať, je klamár alebo je nesprávne informovaný.

To, čo robíte online, je vaša firma, nie naša, nie spoločnosť, od ktorej ste si kúpili džínsy, a určite nie vaša vláda.

Odporúčaný obrázok: „Ústredie NSA“ prostredníctvom Wiki Commons
Smutný užívateľ Mac: Tim Gouw / Unsplash

5 dôvodov, prečo by ste sa mali začať starať o svoje súkromie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.