5 slávnych oznamovateľov, ktorí riskovali všetko

Ilustrácia píšťalky zdobenej hviezdami a pruhmi.

„Pozrite sa na niečo, povedzte niečo“ je kampaň zameraná na bezpečnosť a zvyšovanie povedomia prebiehajúca vo viacerých mestách v Spojených štátoch.

Ak zistíte, že došlo k nesprávnemu konaniu, trestnej činnosti alebo len niečo podozrivé, mali by ste upozorniť príslušné orgány.

Čo ak však orgány robia niečo zlé tým, že zneužívajú svoju moc alebo podozrivo konajú? V ideálnom prípade by inštitúcia mala mať interné mechanizmy podávania sťažností, ombudsmana alebo externú protikorupčnú agentúru.

Členom spravodajskej komunity Spojených štátov je však ťažké vyjadriť obavy interne a tie, ktoré sa často vyskytujú, sa často ignorujú.

Ochrana oznamovateľov sa často nevzťahuje (napr. Na dodávateľov) a musí sa nahlásiť iba Kongresu.

Čo sa stane s tými, ktorí dokážu odpískať píšťalku? Jeden zo slávnych príkladov uvedených nižšie je jeden vo väzení, jeden urobil vo väzení, jeden čaká na súd, jeden je v exile a druhý je na úteku..

1. Edward Snowden

V roku 2013 „Ed“ opustil prácu u amerického kontraktora v oblasti obrany v Hongkongu a vzal so sebou 10 000 dokumentov s podrobnosťami o americkom sledovacom zariadení.

Snowden odovzdal túto správu novinárom, ktorí roky vydávali informácie v rôznych dokumentoch týkajúcich sa dozoru, špionáže, hackovania a porušovania občianskych práv..

Edwarda Snowdena bol udelený azyl v Ekvádore, ale kvôli zrušeniu jeho pasu zo strany USA uviazol na letisku Šeremetěvo v Moskve. Dostal dočasný azyl v Rusku, kde žije dodnes.

2. Daniel Ellsberg

V roku 1971 Daniel Ellsberg vydal dokument Pentagon Papers a podrobne opísal pokračujúce lži administratívy Lyndona B. Johnsona týkajúce sa vojny vo Vietname..

Týmito dokumentmi boli fotokópie, ktoré Ellsberg dokázal urobiť počas svojej práce v spoločnosti RAND Corporation, a najprv sa pokúsil presvedčiť senátora Fulbrighta, aby dokumenty odovzdal Senátu (pretože senátora nemohol byť stíhaný za niečo, čo na podlahe hovorí)..

Keď to zlyhalo, Ellsberg zaslal dokumenty New York Times, ktorý rýchlo dostal súdny príkaz zakazujúci uverejniť alebo podať správu o jeho obsahu..

Ellsberg, stále na úteku pred FBI, poslal dokumenty do iných novín, vrátane Washington Post, ktorý nakoniec publikoval príbehy.

Ellsbergov pokus v roku 1973 odhalil, že vláda nelegálne odposlouchávala Ellsberga a dokonca prenikla do jeho psychiatrickej kancelárie, aby našla diskreditujúce informácie. Prípad bol vyhlásený súdom.

Dokumenty Pentagon boli úplne vydané a sprístupnené verejnosti v roku 2011.

3. Chelsea Manning

Chelsea Manning bol spravodajský analytik s americkou armádou umiestnenou v Iraku. Mala prístup k utajovaným databázam obsahujúcim videá, diplomatické káble a vojnové denníky z Afganistanu a Iraku - ktoré zverejnila na Wikileaks..

Niektoré obsahy podrobne opisujú americké vojnové zločiny v Iraku, vrátane vraždy novinárov Reuters a tých, ktorí pomáhali zraneným..

Chelsea Manningová informovala online o svojich akciách, čo malo za následok jej zajatie. Chelsea čelila obvineniam, ktoré mohli mať za následok trest smrti, ale bola odsúdená na 35 rokov odňatia slobody v maximálnej bezpečnosti.

V roku 2017 prezident Obama trest znížil na sedem rokov a ten istý rok bol prepustený.

4. Víťaz reality

Americká vojenská zmluvná strana zamestnávala víťaza reality, kde získala dokument o zasahovaní Ruska do volieb v roku 2016, ktorý sprístupnila publikácii The Intercept.

Úrady chytili víťaza kvôli metadátam nachádzajúcim sa v dokumentoch, ktoré odhalili tlačiareň, ktorú použila. Federálny súdny dvor ju odsúdil na päť rokov a tri mesiace vo väzení, čo je najdlhšia takáto veta za sprístupnenie informácií médiám.

Existuje nádej, že víťaza môže byť odpustený prezidentom Trumpom, ktorý vyjadril svoju podporu pre Víťaza v Tweetu.

5. Shadow Brokers

Shadow Brokers sú hackerská skupina (a oznamovatelia), ktorá je aktívna od roku 2010. Upozorňujú verejnosť na bezpečnostné chyby, ktoré NSA vytvoril a zneužil..

Vodcom Shadow Brokers je Harold T. Martin III, zmluvný partner s rovnakou spoločnosťou Snowden, s ktorou pracoval, skôr ako odpískal píšťalku..

Niektorí špekulujú o tom, že Shadow Brokers je dielom ruskej kontrarozviedky, ktorá koná s cieľom podkopať NSA v jeho globálnych operáciách..

Harold T. Martin III je v súčasnosti zatknutý a čaká na súd.

Bonus: Paul Revere informátor?

Paul Revere bol americký revolucionár, ktorý v roku 1775 doslova vyhodil píšťalku a upozornil amerických revolucionárov na príchod britskej koloniálnej milície..

Aj keď to nie je bežne označované ako oznamovateľ, britské sily v tom čase vládli nad kolóniami. Ich akty moci boli zákonné, zatiaľ čo revolúcia bola nezákonná.

Robiť to, čo je správne, nie je vždy to, čo je legálne, a mnoho žien a mužov, ktorí robia to, čo je správne, z dôvodu väzenia alebo dokonca smrti, sú hrdinovia.

Anonymita je nevyhnutným nástrojom na zaistenie bezpečnosti informátora. Pri upozorňovaní sveta na zločiny vedené autoritou buďte opatrní, ale získajte pomoc od renomovaných novinárov, právnikov a technológov..

5 slávnych oznamovateľov, ktorí riskovali všetko
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.