Ako hodnoverná odmietateľnosť môže chrániť vaše údaje

[ware_item id=33][/ware_item]

Ilustrácie pštrosa, ktorý pochováva svoju malú hlavu do piesku.


Pravdepodobná popierateľnosť umožňuje jednotlivcom tvrdiť, že sa nezúčastnili na akciách ostatných (alebo v niektorých prípadoch aj samotných).

Napríklad, ak môžete vierohodne uviesť, že heslo telefónu, ktoré nevlastníte, nepoznáte, nie je pre vás prijateľné, aby ste popreli, že heslo do telefónu nepoznáte. Ak chcete v tomto prípade získať prijateľnú odmietnuteľnosť, musíte presvedčiť druhú stranu, že telefón nie je váš, alebo že jeho odblokovanie nie je možné..

Vyššie uvedený príklad je obzvlášť relevantný na Novom Zélande, kde vás hraničný agent môže prinútiť odhaliť vaše heslá, aby ich mohli prehľadávať obsah vašich zariadení..

Takéto nebezpečné a autoritárske zákony a praktiky môžu porušovať vaše ľudské práva (napríklad článok 12 Všeobecnej deklarácie ľudských práv), ale môžu tiež spôsobiť, že novinári, právnici alebo lekári môžu vykonávať svoje povinnosti potenciálne nebezpečne.

Zatiaľ čo pravdepodobná popierateľnosť nie je právnym pojmom, v súvislosti s vyhľadávaním, narušením súkromia a obťažovaním sa stáva čoraz dôležitejšou..

Ako dosiahnuť vierohodné odmietnutie údajov

Šifrovanie údajov je prvým krokom k ich ochrane. Všetky informácie na telefóne, počítači alebo externých jednotkách by mali byť vždy šifrované v pokoji aj počas prepravy.

Prítomnosť šifrovaných údajov však stále dokazuje, že ich vlastníte, aj keď sú nedostupné, a zločinci alebo vlády vás môžu prinútiť odovzdať šifrovacie kľúče.

Našťastie stále existujú spôsoby, ako skryť alebo aspoň odmietnuť prístup k údajom na vašich zariadeniach.

Pridajte do svojho zariadenia skrytý zväzok

Skryté zväzky sú šifrované kontajnery vo vnútri iných šifrovaných kontajnerov. Keď je vonkajšia vrstva dešifrovaná alebo otvorená, malo by byť nemožné zistiť, či je vo vnútri druhý kontajner.

Veracrypt napríklad ponúka funkciu, ktorá vám umožňuje vytvárať skryté zväzky definované dvoma samostatnými heslami. Jeden, ktorý je úplne tajný a ktorý nikdy neodhalíte, a druhý, ktorý pripúšťate v prípade núdze.

V ideálnom prípade naplníte svoj vonkajší objem aj svetskými, ale hodnovernými údajmi, napríklad cestovnými obrázkami. Každý, kto získa vaše heslo, bude mať prístup iba k týmto obrázkom, ale nebude vedieť o existencii skrytých údajov.

Táto taktika má samozrejme svoje limity. Ak boli skryté zväzky bežnou udalosťou, vydierateľ nemusí byť s vaším vysvetlením spokojný a naďalej vás ohrozuje, pokiaľ nezíska prístup k údajom, ktoré očakávajú..

Používajte skryté operačné systémy

Aj keď je zložitejšie ako skryté zväzky, je možné uložiť v zariadení úplne skrytý druhý operačný systém (OS).

Ak ste zastavení a požiadaný o otvorenie prenosného počítača a zobrazenie jeho obsahu, mohli by ste pohodlne ukázať plne funkčný počítač s fiktívnymi súbormi a programami. Pokiaľ sa to zdá presvedčivé pre tých, ktorí vás zastavia, všetky citlivé údaje zostanú v druhom OS skryté.

Vaša pravdepodobná odmietnuteľnosť závisí aj od toho, či existujú nejaké dôkazy, ktoré poukazujú na skutočnosť, že môže ísť o skrytý zväzok, ale ak bude správne nastavená, ani pokročilá forenzná služba nebude schopná takýto dôkaz vygenerovať..

Využite metódy odmietnuteľnej autentifikácie

Protokoly chatu, ako je Off-the-record (OTR), používajú funkciu nazývanú denyble autentifikácia, ktorá vám umožňuje overiť, či hovoríte s osobou, s ktorou si myslíte, že s ňou hovoríte, ale bez toho, aby ste tento dôkaz zviditeľnili pre ostatných, ktorí potenciálne odpočúvajú vašu konverzáciu..

Naopak, ak sa používajú šifrovacie protokoly ako PGP (nazývané tiež GPG alebo GnuPG), pozorovateľ môže ľahko zistiť, ktoré kľúče podpíšu správu. Táto priehľadnosť je vlastnosťou PGP, pretože vám umožňuje dokázať, že ste dokument alebo súbor podpísali verejne. Ale v súvislosti s pravdepodobnou popierateľnosťou je to opak toho, čo chceme..

Používajte anonymné účty

Bez ohľadu na to, či ide o sociálne médiá, rozhovory, online hostingové služby alebo vašu komunikáciu, s vami by nič nemalo byť spojené. Používateľské mená a e-mailové účty musia byť náhodné a nikdy by ste k nim nemali mať prístup z IP, ktoré používate. Buďte zvlášť opatrní, aby ste sa neodhalili pomocou metaúdajov.

Šifrovanie je vynikajúci prvý krok, ale ...

Jednoduché šifrovanie ochráni vaše údaje pred snoopingom a prístupom po ich strate. Je to nevyhnutný krok bez ohľadu na to, koho sa obávate, že získa prístup k vašim údajom.

Ak sa však obávate, že by ste mohli prísť do situácií, keď budete nútení odhaliť svoje šifrovacie kľúče a heslá, budete potrebovať hodnovernú odmietnuteľnosť.

Skryté zväzky, operačné systémy, odmietnuteľná autentifikácia a všeobecná online anonymita sú kľúčové kroky potrebné na ochranu vás.

Ako hodnoverná odmietateľnosť môže chrániť vaše údaje
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.