Ako vytvoriť malý server pre váš domov

Dom je tvorený modrými servermi a modrou strechou hore

Servery sú iba počítače bez obrazoviek a klávesníc, ale v porovnaní s nákladmi na prenájom virtuálneho súkromného servera (VPS) v cloude môžu byť relatívne lacné kúpiť..

Ukladací priestor sa môže v cloudovom prostredí rýchlo stať drahším, ale pevné disky s kapacitou viac ako 1 TB sú nižšie ako 50 USD.

Z tohto hľadiska sa pozrime na to, ako zostaviť domáci server, aby ste mohli ušetriť drahý úložný priestor online.

Podrobný sprievodca inštaláciou domáceho servera

1. Začnite s jednoduchým počítačom s lacným alebo integrovaným grafickým procesorom (v prípade, že chcete neskôr zobraziť niektoré štatistiky alebo grafiku na monitore).

2. Pripojte počítač na obrazovku a klávesnicu (iba pre proces inštalácie sa nemusíte učiť, ako nainštalovať Ubuntu prostredníctvom siete).

3. Nainštalujte Ubuntu s minimálnymi požiadavkami a povoľte ssh a otvorte port vo vstavanej bráne firewall. Je celkom dôležité, aby ste zakázali prihlásenie pomocou hesla pomocou protokolu ssh, a neodporúča sa sprístupniť otvorený port pre všeobecný internet. Namiesto toho udržujte váš domáci server za fyzickým firewallom, ako je smerovač, a posielajte ďalej iba porty, ktoré chcete mať prístupné pre všetkých.

Podrobné kroky inštalácie Ubuntu

 1. Pripravte si server pripojením monitora, klávesnice, myši a ethernetového kábla
 2. Pripravte Ubuntu Live USB
 3. Vložte živé USB do servera
 4. Spustite server a zadajte nastavenia systému BIOS
 5. Bootujte z Live USB a nainštalujte Ubuntu na váš server (všetky údaje budú vymazané)
 6. Po inštalácii povoľte príkaz shh pomocou nasledujúcich príkazov:
  aktualizácia sudo apt
  sudo apt install ssh
  sudo ufw povoliť 22
 7. Teraz môžete odpojiť monitor, klávesnicu a myš a používať bežný počítač
 8. Ak chcete zistiť internú adresu IP servera, prejdite na smerovač a pozrite si zoznam pripojených zariadení
 9. Do svojho servera sa môžete prihlásiť pomocou príkazu ssh [email protected]
  Nahraďte výraz „ubuntu“ svojím používateľským menom a adresu IP s adresou IP vášho servera
 10. Po prihlásení môžete na server pridať ssh kľúč svojho počítača a z bezpečnostných dôvodov zakázať prihlásenie pomocou používateľského mena a hesla
 11. Teraz ste pripravení nainštalovať programy do svojho počítača! Najlepšie je začať so získavaním najnovších aktualizácií:
  aktualizácia sudo apt
  aktualizácia sudo apt

4. Po povolení ssh sa môžete prihlásiť na svoj domáci server z prenosného počítača, ak ste v rovnakej sieti.

S vaším novým domovským serverom máte čo robiť

Nasledujúce návrhy sú relatívne jednoduché, ak vám vyhovuje príkazový riadok. Budete musieť upraviť konfiguračné súbory, ale nie sami programovať.

Hostujte svoju vlastnú službu Tor .onion

Tabuľka hodnotení: 1 bod pre šírku pásma, 1 bod pre výpočtový výkon, 1 bod pre ukladanie

Koľko výpočtového výkonu, ktorý spotrebujete, bude samozrejme závisieť od toho, čo hostíte, a vaše požiadavky na rýchlosť pripojenia závisia od toho, koľko ľudí navštívi vaše stránky. Pre jednoduchý osobný web však vaše potreby nebudú veľmi vysoké. Potrebujete iba kód pre svoju webovú stránku, webový server (napríklad nginx alebo apache) a softvér softvéru.

Hostujte chatovú službu

Tabuľka hodnotení: 1 bod pre šírku pásma, 1 bod pre výpočtový výkon, 1 bod pre ukladanie

Chatová služba, ako je ejabberd, sa ľahko inštaluje, ale jej konfigurácia môže byť zdĺhavá. Je smutné, že aj Jabber / XMPP používa menej ľudí, pretože ľudia migrujú na centralizované mobilné platformy, napriek vynikajúcej šifrovacej funkcii OTR..

Spustite uzol Tor

Tabuľka hodnotení: 2 body za šírku pásma, 3 body za výpočtový výkon, 1 bod za ukladanie

Inštalácia a konfigurácia tor uzla patrí medzi najjednoduchšie veci, ktoré môžete urobiť, a je vynikajúcou službou v oblasti ochrany osobných údajov. Buďte však opatrní, ak je vaša skrytá služba skutočne tajná, nespúšťajte súčasne relé a skrytú službu..

Ak máte rezidenčné pripojenie, možno nebudete chcieť spustiť výstupný uzol, pretože by to mohlo spôsobiť, že by ostatní používali vaše internetové pripojenie na škodlivé veci. Ak sa nachádzate v krajine, kde môžete byť braní na zodpovednosť za to, čo robia iní na vašej IP, stačí namiesto toho nastaviť relé.

Spustite bitcoinový uzol

Tabuľka hodnotení: 3 body za šírku pásma, 3 body za výpočtový výkon, 3 body za ukladanie

Váš malý domáci server bude pravdepodobne potrebovať rozšírenie úložiska, aby fungoval bitcoin, ktorý dosiahol 170 GB a bude rásť asi 40 – 80 GB za rok (možno ešte viac, ak sa komunita niekedy môže dohodnúť na zvýšení veľkosti bloku).

Prevádzka bitcoínového uzla je vynikajúci nápad, ak sa snažíte overiť integritu siete pre seba, napríklad ak pravidelne dostávate platby bitcoinmi alebo ak do nich investujete. V opačnom prípade môže byť prevádzka celého uzla iba vaším malým príspevkom k decentralizácii finančnej infraštruktúry zajtrajška. Bravo, ty!

Spustite uzol blesku

Na rozdiel od prevádzkovania uzla Tor alebo Bitcoin je uzol Lightning určený hlavne pre vás. Momentálne ich nemôžete použiť veľa, ale prísľub okamžitých lacných bitcoinových transakcií je nepochybne zaujímavý. Ak chcete spustiť uzol blesku, musíte tiež spustiť bitcoinový uzol, aj keď môžete znížiť jeho požiadavky na šírku pásma tým, že nebudete prenášať bloky alebo transakcie..

Prevádzkujte svoje vlastné servery na decentralizáciu webu

Internet sa stáva stále viac centralizovaným, pretože aplikácie a dáta sa dostávajú do cloudu. S iba tuctom veľkých poskytovateľov cloudových služieb na celom svete sú schopní viac ako kedykoľvek predtým špehovať nás a dokonca im odopierajú prístup k nášmu e-mailu, údajom alebo komunikáciám..

Vrátením našich údajov späť do našich domovov môžeme pomaly prevziať späť svoje práva od osôb, ktoré majú kontrolu nad našim súkromím.

Ako vytvoriť malý server pre váš domov
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.