Ako vytvoriť VPN

Písmená V, P a N. Okrem toho to vyzerá, že sú postavené z detských stavebných blokov.

Virtuálna súkromná sieť (VPN) vám pomáha chrániť vaše údaje prehliadania pred poskytovateľmi internetových služieb (ISP). Môže vám tiež pomôcť zamaskovať vašu IP adresu z navštívených stránok, odblokovať webové stránky a obísť obmedzenia obsahu na základe vašej polohy..

Nastavenie VPN nie je príliš ťažké. Náklady a technické požiadavky budú závisieť od toho, na čo chcete VPN používať. Závisí to tiež od toho, či môžete dôverovať domácemu poskytovateľovi internetových služieb a či môžete nájsť dátové centrum, ktorému dôverujete.

VPN je vo všeobecnosti šifrovaný tunel medzi zariadením a vzdialeným serverom. Vďaka tomu sa vaše zariadenie zobrazí na navštívených stránkach, akoby ste sa nachádzali v rovnakej sieti ako vzdialený server. Subjekty, ako sú miestne samosprávy a poskytovatelia internetových služieb, už nebudú môcť vidieť vašu online aktivitu. Ale ISP vzdialeného servera bude.

Ako vytvoriť VPN

Ak veľa cestujete a chcete používať internet, akoby ste boli doma, mali by ste medzi mobilnými zariadeniami a počítačom, ktoré máte doma, nastaviť sieť VPN. Ako server môžete použiť starý laptop alebo Raspberry Pi a pripojiť ho k smerovaču doma. Do tohto počítača nainštalujete softvér servera VPN a klientsky softvér VPN nainštalujete do telefónu a notebooku. Kedykoľvek ste mimo svojej domácej siete, môžete zapnúť svoju vlastnú sieť VPN a prehľadávať internet, akoby ste boli doma. Môžete streamovať video a pristupovať ku všetkým službám obvyklým spôsobom. Váš domáci poskytovateľ internetových služieb vidí vašu aktivitu, ale miesta, ktoré navštevujete, vrátane zahraničných vlád a nezabezpečených prístupových bodov Wi-Fi alebo poskytovateľov internetových služieb, nemôžu.

Ako nastaviť vlastnú VPN na vzdialenom serveri

Ak nemôžete dôverovať vášmu domovskému poskytovateľovi internetových služieb, ak potrebujete skryť svoju online aktivitu pred miestnou správou alebo ak je prístup na internet doma zablokovaný, môžete nastaviť cloud na vzdialenom serveri, zvyčajne virtuálnom súkromnom serveri v cloude. S údajmi prehliadania budete musieť dôverovať nielen poskytovateľovi internetových služieb tejto serverovej farmy, ale aj prevádzkovateľovi farmy. Ak ste schopní anonymne prenajať server platením pomocou bitcoínu a správne zabezpečiť svoj server, môžete dosiahnuť dobrú mieru anonymity online. K tomuto serveru sa môžete pripojiť, keď ste doma alebo na cestách, čím efektívne skryjete svoju polohu pred navštívenými webmi. Už nemusíte dôverovať poskytovateľovi internetových služieb doma s údajmi prehliadania.

Ako vytvoriť server VPN

Nastavenie vlastnej VPN môže vyžadovať určité technické znalosti a skúsenosti s konfiguráciou serverov a sietí. Ak nastavujete sieť VPN doma, budete tiež musieť vedieť, ako nastaviť fyzický stroj fungujúci ako server VPN, ako aj nakonfigurovať domáci smerovač..

Našťastie sú k dispozícii nástroje, ktoré vám to uľahčia.

Shadowsocks

Shadowsocks nie je plnohodnotnou VPN, ale skôr HTTP proxy. Ak všetko, čo potrebujete na smerovanie alebo odcudzenie, je váš prehliadač a hrsť kompatibilných aplikácií, služba Shadowsocks vás odmeňuje jednoduchou inštaláciou. Na prenosný počítač alebo telefón môžete nainštalovať špeciálny softvér alebo nakonfigurovať sieťové nastavenia. Aplikácie sú k dispozícii v obchodoch Play a App Store.

OpenVPN

OpenVPN je jedným z výkonnejších a komplexnejších nástrojov s otvoreným zdrojom. Inštalácia a konfigurácia je omnoho ťažšia ako v službe Shadowsocks, ale je tiež omnoho prispôsobiteľnejšia. Aplikácie sú k dispozícii v obchode App Store a Play Store.

Wireguard

Wireguard je novší protokol, ktorý je stále v počiatočnej fáze beta a je už veľmi sľubný. Nepoužívajte ho na pokus zvrhnúť vládu, pretože stále môžu existovať nejaké chyby a bezpečnostné medzery, ale spája to jednoduché použitie tieňových ponožiek s funkciami OpenVPN na domáce použitie..

SSH

Ak sa snažíte vyhnúť zdĺhavému nastaveniu alebo konfigurácii, jedným jednoduchým riešením je jednoducho nastaviť alebo prenajať akýkoľvek server, ku ktorému máte prístup SSH. Potom môžete preniesť svoju premávku cez tento tunel SSH s klientom, ako je sshuttle.

Náklady na prevádzku vašej VPN

Prevádzka vlastného servera VPN vždy stojí, aj keď sa pohybuje v širokom rozsahu podľa toho, čo sa snažíte dosiahnuť. Ak prevádzkujete sieť VPN doma, za predpokladu, že už máte vysokorýchlostné pripojenie na internet, vašou jedinou dodatočnou cenou bude zariadenie, na ktorom je sieť VPN spustená. Môže to byť až 20 USD. Ak máte doma nepoužitý počítač, môžete ho použiť znova.

Ak si prenajímate VPS v cloude, zaplatíte za slušný server medzi 3 USD a 10 USD, podobne ako náklady platených poskytovateľov VPN.

Komerčné VPN

Komerčný poskytovateľ VPN, ako je ExpressVPN, vám poskytne mesačne predplatné proprietárny softvér. Oslobodzujú vás od problémov s konfiguráciou vlastného servera a klienta a poskytujú vám nepretržitú zákaznícku podporu. Môžete tiež ťažiť zo stoviek serverov v mnohých krajinách, z ktorých môžete bez problémov prepínať. Tieto servery sú optimalizované na streamovanie a sťahovanie obsahu. Musíte dôverovať poskytovateľovi platenej VPN a mali by ste si dôkladne preveriť jeho zásady ochrany osobných údajov, najmä pokiaľ ide o ich postupy pri protokolovaní.

Ako vytvoriť VPN
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.