Cryptojacking: Čo je to a ako sa mám chrániť pred tým?

Ilustrácie notebooku a pick sekera.

Pojem „kryptomena“, kombinácia „kryptografie“ a „meny“, poukazuje na skutočnosť, že kryptomeny sú formou digitálnych peňazí, ktoré používajú kryptografické kľúče na identifikáciu majiteľov účtov a podpisy na overenie transakcií. Kryptomeny vstupujú do obehu iba prostredníctvom „ťažby“, čo je proces, ktorý sa používa na vytváranie nových jednotiek meny a na zabezpečenie toho, aby sa knihy nedotkli..

Ťažobný proces zvyčajne zahŕňa výkonné a vysoko výkonné počítače, ktoré baníci zvyknú navzájom súťažiť, aby mohli ťažiť. Pred tým, ako sa kryptomeny stali tak populárnymi, ako sú dnes, bolo možné ich ťažiť bežnými počítačmi. Teraz sa však kryptomeny typu Bitcoin zvyčajne ťažia na rozsiahlych farmách, ktoré obsahujú stovky počítačov pracujúcich unisono a 24 hodín denne..

Foto: Wikimedia

Vďaka svojmu obrovskému nárastu v rozsahu sa ťažba kryptomeny stala veľmi nákladnou záležitosťou, ktorá si vyžaduje počiatočnú infraštruktúru, ako aj vysoké opakujúce sa mesačné účty. To viedlo duplicitné hackerov k hľadaniu náhradných riešení vo forme kryptomackov.

Čo je kryptomobil?

Je zrejmé, že kryptomobil je nezákonné používanie zariadení tretích strán, ako sú napríklad notebooky, tablety alebo smartfóny, na tajné utajenie mín kryptomeny bez vedomia alebo súhlasu vlastníkov zariadení. Tento typ škodlivého hacku ukradne časť zdrojov vášho počítača a venuje ho riešeniu kryptografických hádaniek v mene hackera..

Ako obeť kryptomobilov budete obťažovaní všetkými nákladmi, ako sú vysoké účty za elektrinu a neefektívny výkon systému, bez toho, aby ste z toho mali úžitok. Netreba dodávať, že by ste sa tomu radšej vyhnúť.

Veľa softvéru na šifrovanie je navrhnutá tak, aby bola jemná, takže používatelia si nevšimnú, že niečo nie je v poriadku. Koniec koncov, nie je to tak, ako by sme zvykli neustále kontrolovať výkon systému a skúmať procesy v systémovej lište. Ak naše zariadenia fungujú pomalšie ako obvykle, obviňujeme najnovšiu aktualizáciu softvéru alebo poukazujeme na desiatky kariet otvorených v našom prehliadači. A ak sa náš ventilátor chladenia zapína častejšie ako predtým, iba predpokladáme, že naše zariadenie musí byť aktualizované alebo opravené..

Je však pravdepodobné, že tieto jemné znaky naznačujú prítomnosť softvéru na šifrovanie.

Ako zistím šifrovanie?

Ak máte pocit, že ste sa stali obeťou systému šifrovania, prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je skontrolovať využitie CPU.

Pre používateľov počítačov Mac jednoducho prejdite na Launchpad > Monitor aktivity > CPU.

Pre používateľov Windows otvorte Správca úloh > Procesy > CPU.

Procesor bežiaci na normálnych úrovniach by mal vyzerať asi takto:

Ak je využitie vášho systému vysoké percento, napriek minimálnemu použitiu procesov a aplikácií je možné, že ste sa stali obeťou systému kryptomackov..

Ďalšími oznamovacími znakmi kryptojackingu sú prehriate procesory a konzistentný laggy výkon.

Ako sa môžem chrániť pred kryptomackami?

Škodlivé programy určené na zakrytie mínových kryptomien na vašom zariadení sa šíria rovnako ako akýkoľvek iný vírus alebo škodlivý softvér. Preto ich ochrana pred nimi vyžaduje dodržiavanie obozretných bezpečnostných postupov.

Pre začiatočníkov to znamená zdržať sa klikania na odkazy v e-mailoch zasielaných ľuďmi, ktorých nepoznáte alebo ktorým neveríte. Je tiež dôležité neustále aktualizovať vaše zariadenia (odporúčame zapnúť automatické aktualizácie) a inštalovať softvér alebo aplikácie iba z oficiálnych trhovísk.

Existujú aj niektoré doplnky prehliadača, ktoré tvrdia, že chránia pred ťažbou kryptomeny. Pre začiatočníkov má prehliadač Opera zabudovanú ochranu, ktorá chráni pred touto hrozbou, podobne ako blokátory reklám na webových stránkach..

Ak uprednostňujete prehliadač Chrome, môžete si stiahnuť rozšírenie No Coin, zatiaľ čo používatelia prehliadača Firefox môžu využívať doplnok NoMiner..

Odporúčame tiež používať robustný antivírusový produkt, ktorý sa musí pravidelne aktualizovať a každých pár týždňov vykonávať hĺbkovú kontrolu. Ochranu poskytujú aj blokátory reklám, ako sú uBlock Origin a Adblock Plus.

Je kryptomobil veľmi rozšírený?

Množstvo kryptomeny, ktorú je možné vyťažiť z jedného zariadenia, je dosť nepatrné, ale keď kryptojackový softvér dosiahne stovky tisíc zariadení, stáva sa veľmi lukratívnym. Navyše to pre hackerov znamená nulové náklady.

To je presne dôvod, prečo je kryptomobil oveľa bežnejší, než si myslíte. Federálna obchodná komisia varuje pred tým a vyzýva používateľov, aby mali na pamäti „podvodníkov, ktorí používajú váš počítač ako svoj virtuálny bankomat“. V roku 2017 Fortune vyhlásil, že kryptota je „ďalšou veľkou hrozbou pre kybernetickú bezpečnosť“. Aj oficiálna webová stránka Cristiana Ronalda sa stala obeťou kryptomackovania, s pochybným kódom schopným ťažiť Monero pred pár rokmi.

Cryptojacking pravdepodobne nebude zázrakom zmiznúť v dohľadnej dobe a hackeri môžu prísť s ešte dômyselnejšími metódami, ako extrahovať naše systémové prostriedky v ich prospech. Pokiaľ však zostanete obozretní a ostražití, je určite možné vyhnúť sa škodlivým účinkom.

Ak chcete zdieľať niektoré z vašich nadmerných výpočtových zdrojov, ktoré vám pomôžu v dobrej veci, pozrite si stránku Darujte svoju kartu.

Cryptojacking: Čo je to a ako sa mám chrániť pred tým?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.