Môže služba Facebook Messenger Messenger fúzii signalizovať temné dni pre používateľov WhatsApp?

Logá Facebook Messenger, Instagram a WhatsApp spolu súvisia.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg nedávno oznámil plány na zlúčenie svojich troch dominantných služieb správ: Instagram, Facebook Messenger a WhatsApp. Cieľom je podľa Facebooku vytvoriť jednotnejšiu službu na všetkých troch platformách.

„Chceme si vybudovať najlepšie skúsenosti so zasielaním správ; a ľudia chcú, aby boli správy rýchle, jednoduché, spoľahlivé a súkromné, “uviedol hovorca Facebooku.

Vďaka integrovaným službám budú môcť používatelia navzájom ľahko komunikovať z rôznych aplikácií. Fúzia však môže tieto služby pohodlnejšie zlúčiť, ale nevyhnutne neznamená, že budú bezpečnejšie.

Šifrovanie ako dodatok

Pri rozhodovaní o zlúčení týchto služieb sú zákonodarcovia aj obhajcovia súkromia poškriabaní hlavy. Zuckerberg už uviedol plány na šifrovanie každej z troch aplikácií na odosielanie správ, ale skutočnou otázkou je, ako.

WhatsApp bol jednou z prvých správ, ktorá ponúka šifrovanie end-to-end, zatiaľ čo program Messenger ponúka prispôsobiteľné funkcie šifrovania, ktoré je potrebné zapnúť manuálne. Instagram však takéto ochrany (alebo možnosti) neposkytuje..

Obnovia sa Instagram a Messenger tak, aby ponúkali rovnaké nastavenia ochrany osobných údajov ako WhatsApp? Alebo sa WhatsApp zníži so slabším bezpečnostným softvérom, ktorý mu pomôže fungovať ako ostatné aplikácie?

Toto je len ukážka z desiatok otázok, ktoré požadujú odborníci na bezpečnosť.

Druhým problémom je zvýšený prístup k metaúdajom. Ako sa uvádza v článku, používatelia WA sa registrujú na telefóne a používatelia FB nie. Mám podozrenie, že FB už urobil veľa pre to, aby tieto identifikátory prepojil, ale komunikácia medzi aplikáciami bude ešte účinnejšia. 7 /

– Matthew Green (@ matthew_d_green) 25. januára 2023

A čo viac, ako budú fungovať prihlasovacie údaje? Používatelia WhatsApp v súčasnosti potrebujú na používanie aplikácie iba zadať platné telefónne číslo, ale program Messenger používa informácie z Facebooku – vrátane vášho celého mena a e-mailovej adresy.

  ExpressVPN hodnotí 3 najlepšie bitcoinové peňaženky pre iOS

Akýkoľvek krok, ktorý prikladá viac osobných informácií k jednotlivým účtom, by mohol spôsobiť, že WhatsApp bude menej bezpečný, čo by pre väčšinu z jeho 1,5 miliardy používateľov mohlo mať významný vplyv na to, ako (alebo či) sa ho budú aj naďalej používať..

Ide o pohodlie … alebo kontrolu?

Zuckerberg už uviedol, že cieľom je zlepšiť funkčnosť na všetkých troch platformách, ale zdá sa to ako náročná úloha, pretože každá služba slúži na iný účel..

Ale je tu jedna vec: WhatsApp je stále najobľúbenejšou platformou na odosielanie správ na svete, s ťažkým sledovaním v Južnej Amerike, veľkej časti Európy a ďalších oblastiach sveta. Často sa ponúka ako jedna z najbezpečnejších aplikácií na odosielanie správ v okolí. Zjednodušením týchto služieb, aby ľudia mohli vzájomne komunikovať v rámci svojich príslušných aplikácií, to znamená, že všetky tri aplikácie sa budú musieť stať homogénnejšie – či už s ich šifrovacími protokolmi, prihlasovacími údajmi alebo akýmkoľvek iným spôsobom nie sú známe..

Na druhú stranu, ak by Facebook mal vytáčať späť množstvo zberu údajov a zvyšovať nastavenia šifrovania vo svojich ostatných aplikáciách, mohlo by to byť veľkým krokom k bezpečnejšiemu a súkromnému internetu..

Napriek tomu, vzhľadom na zakladateľov WhatsApp a Instagram, ktoré zostali po získaní Facebooku, je každá spoločnosť trochu výrečná a mohlo by to znamenať, že v zákulisí sa deje viac, ako prepúšťajú priemyselní umelci..

Táto zmena by mohla tlačiť klesajúce zásoby?

Nie je pochýb o tom, že Facebook čelí väčšej kontrole zo strany vlády ako kedykoľvek predtým, a odborníci už špekulujú o tom, že k tejto fúzii dochádza preventívne skôr, ako bude USA schopné vymáhať nové zákony, ktoré by mohli účinne potrestať Facebook za nákup celej konkurencie..

  Ako vytvoriť malý server pre váš domov

Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) už verejne požadovala, aby Facebook odhalil viac informácií o zlúčení a lídri vo Washingtone tiež vyjadrujú obavy.

„Dominantné postavenie Facebooku a spoločnosti Google nad údajmi už poškodilo spotrebiteľov a hospodárstvo. FTC a ministerstvo spravodlivosti musia brať vážne invazívne, protikonkurenčné praktiky spoločnosti Big Tech a musia začať dôsledne presadzovať naše zákony, “nedávno povedal senátor Richard Blumenthal pre The Verge..

Keďže okolo týchto dní pláva toľko rôznych sociálnych sietí, niekedy je ľahké zabudnúť, že väčšina z nich ovláda iba hŕstka spoločností. Podobne ako v USA ovládajú káblové spoločnosti a poskytovatelia internetových služieb (ISP) dva alebo tri hlavné podniky, mnoho sociálnych služieb je jednoducho odnožou väčšej značky. Twitter vlastní Periscope, Gnip a samozrejme TweetDeck, zatiaľ čo Facebook tiež vlastní Oculus a Masquerade..

Integrácia viacerých služieb na odosielanie správ na Facebooku by mohla spoločnosti potenciálne priniesť väčší priestor medzi začínajúcimi používateľmi, ale mohla by tiež pomôcť gigantu v oblasti sociálnych médií zabezpečiť si svoje zovretie na trhu, ktoré v posledných mesiacoch klesá..

Možno budete chcieť zvážiť použitie inej služby správ

S viac ako 2 miliardami aktívnych používateľov je Facebook stále nesporným kráľom sociálnych médií. Nedávne škandály v oblasti súkromia a tienisté obchodné triky však spôsobili, že sa mnohí používatelia cítili menej optimisticky, pokiaľ ide o budúcnosť spoločnosti. V skutočnosti zásoby v roku 2023 klesli približne o 20%, hoci analytici predpovedajú silný nárast v roku 2023.

Aj keď zlúčenie nebude platiť do roku 2023, používatelia WhatsApp môžu chcieť začať hľadať alternatívnu službu správ. V priebehu rokov sme sa venovali hŕstke (spojler: jeden z našich obľúbených signálov), a hoci tieto služby nemusia ponúkať rovnakú krížovú funkčnosť ako správcovia Facebooku, každá je pravdepodobne súkromnejšia..