Na kryptomene Facebooku vládne vlády

[ware_item id=33][/ware_item]

Biely kruh v tvare mince na fialovom pozadí. Vo vnútri kruhu v tvare mince sú tri zvlnené línie loga Váhy.


Na viac ako 250 platformách po celom svete sa bežne obchoduje na viac ako 2000 kryptomenách, žetónoch a blockchainových nástrojoch. Niektoré z týchto mien sú tvorené pseudonymnými jednotlivcami, ako napríklad Bitcoinov satoshi Nakamoto, zatiaľ čo iné sú tvorené detskými zázrakmi, startupmi, veľkými technologickými spoločnosťami alebo dokonca vládami. Takmer žiadnej z nich sa nevenuje pozornosť. Až do minulého týždňa žiadne zasadnutie amerického prezidenta nikdy nepoužilo slovo „bitcoín“.

Váhy stúpajú

Keď však Facebook po mnohých špekuláciách a čakaní oznámil svoju vlastnú kryptomenu nazývanú Libra, vlády rýchlo reagovali. V Indii politici objasnili, že „to nie je niečo, s čím sme sa cítili dobre,“ zatiaľ čo americký senátor Sherrod Brown, medzi mnohými ďalšími kolegami z oboch strán politického spektra, rýchlo poukázal na to, že „nemôžeme dovoliť Facebooku spustiť riskantná nová kryptomena zo švajčiarskeho bankového účtu bez dohľadu. “

Kremeľský ekonóm Vladislav Ginko dodal, že „libra na Facebooku nebude mať inú alternatívu, než aby čelila blokovaniu na ruskom území,“ zatiaľ čo nemecký europoslanec Markus Ferber varoval, aby sa Facebook stal „tieňovou bankou“. Do jedného mesiaca od svojho vzniku mal prezident USA Donald Trump kriticky zvážil na Twitteri, pretože demokratickí členovia Snemovne reprezentantov navrhli zákon o zachovaní veľkých finančných zdrojov.

V samotnej kryptomennej komunite projekt nepriniesol toľko vĺn. Čím viac však vlády vyjadrili svoje obavy, tým viac nadšencov otvorených, nedovolených alternatív k Libra začalo zdvíhať obočie. Prečo sa Facebooku podarilo vyvolať takú silnú a výstižnú kritiku, keď tomu tak nebolo v prípade bitcoinov? Podarilo by sa Libre skutočne čeliť všeobecnému zákazu v USA a Európe, zatiaľ čo bitcoíny by zostali legálne? Podarilo by sa Libre uspieť v rozsiahlom osvojení tam, kde zlyhali bitcoíny?

Váhy ako hrozba

Facebook tiež nie je prvou veľkou organizáciou, ktorá uviedla svoju vlastnú mincu. JP Morgan Chase oznámil svoju vlastnú kryptomenu vo februári tohto roku, zatiaľ čo spustenie platieb Circle, podporované spoločnosťou Goldman Sachs, spustilo token v septembri 2018. Konkurent spoločnosti Facebook Telegram údajne získal 1,7 miliardy USD na vybudovanie vlastného tokenu TON.

Zdá sa, že na rozdiel od bitcoínov alebo ktoréhokoľvek zo svojich súkromných konkurentov Facebook rýchlo zasiahol nervy v politicky dobre prepojených kruhoch financií. Podobne ako v prípade bitcoínu je výzvou nielen bankový systém, ale aj hegemónia v amerických dolároch vybudovaním systému oddeleného od federálnych rezerv a komerčných bánk. Zatiaľ čo Facebook ohlásil svoju menu, podobne ako špeciálne práva čerpania MMF (SDR), spočiatku sa bude opierať o kôš národných mien, nie je naviazaný na žiadne peniaze vydané vládou a môže sa proti nim voľne vznášať, prípadne dodatočne zlatom. alebo nehnuteľnosť v budúcnosti.

Odovzdanie moci finančného systému technickému konglomerátu, ktorý by mohol kedykoľvek opustiť krajinu z karibského daňového raja, určite nikoho neabiluje. Okrem toho, ak Facebook kontroluje svoje vlastné platobné brány, vlády strácajú schopnosť sankcionovať spoločnosť alebo ju prinútiť dodržiavať miestne zákony, či už ide o ochranu súkromia v Kanade, pomoc pri presadzovaní práva v Rusku alebo nenávistné prejavy v Nemecku..

Prečo práve Libra môže uspieť

Existuje pocit, že Facebook bude schopný presvedčiť značný počet ľudí, aby používali Váhu, na rozdiel od iných kryptomen, ktoré dnes existujú. Jednou z indikácií je široká používateľská základňa Facebooku. Whatsapp, najpoužívanejší produkt spoločnosti, má viac ako 1,5 miliardy používateľov. Vybavenie týchto 1,5 miliárd telefónov používateľov vhodnou digitálnou peňaženkou môže byť kľúčom k „štvrtej priemyselnej revolúcii“.

Môže sa však tiež stať technokratickou dystopickou nočnou morou. Aj keď Facebook nemusí byť priamo na nás, aby nás utláčal, podrobné znalosti našich nákupných zvyklostí okrem našich spoločenských kruhov a osobných záujmov umožnia jednej spoločnosti zhromažďovať bezprecedentné množstvo údajov z každej transakcie..

Peniaze majú intenzívne sieťové efekty. Prijímame ako platbu akékoľvek platby, ktoré akceptujú naši rovesníci, predovšetkým za prenájom, dopravu a jedlo. Zuckbucks môže byť pre nás ťažšie uniknúť ako sociálna sieť. Ak si Libra dokáže udržať svoju kúpnu silu lepšie ako fiatové meny, môže sa to ukázať ako neodolateľné miliardám ľudí na rozvíjajúcich sa trhoch. Facebook, na rozdiel od ekonómov v centrálnych bankách, nemusí nájsť nič užitočné na odvádzanie používateľov s infláciou.

Cesta k adopcii však bude veľmi ťažká aj pre Facebook. Žiadna jediná banka nie je podpísaná ako partner Váhy a Mastercard aj Visa sa stiahli z projektu, čím splnili sľub (zatiaľ), že ľudia budú môcť nalodiť na kreditnú kartu. A pre mnohých skutočnosť, že Váhy nie sú viazané na známu menu, predstavuje riziko - ale existujú krajiny so sídlom v krajinách bez stabilnej meny, ktoré by sa na tento aspekt pritiahli..

Môže to byť také odvážne ako bitcoín?

Schopnosť pohodlne vymieňať peniaze za Libru pravdepodobne zadefinuje alebo zlomí jej úspech.

Povedzme, že používateľ v USA kupuje Libru kreditnou kartou a prenáša ju na člena rodiny v zahraničí. Ako je možné Libra rýchlo a lacne vyplácať? Každý miestny partner sa bude musieť riadiť rovnakými miestnymi zákonmi, ktoré zakazujú iné platobné a platobné platformy, ako sú problémové platby Whatsapp. Presvedčiť miestnych meničov peňazí na sivom trhu, aby zaobchádzali s Librou ako s elektronickou hotovosťou, ktorá nesie vlastné riziká, a vyžaduje, aby Libra mala hotovostné vlastnosti, napríklad ako nástroj na doručiteľa s nezvratnými, pseudonymnými transakciami..

Tí, ktorí používajú a obhajujú používanie kryptomien, ako je bitcoín, sú oboznámení s týmito problémami a obmedzeniami. Bitcoin sa dokázal vyhnúť mnohým politickým diskusiám, pretože s tým nie je potrebné nič urobiť. Každý výmenník je zodpovedný za svojich zákazníkov a transakcie, nikto však nemôže niesť zodpovednosť za celý systém.

Facebook je len jedným z mnohých členov švajčiarskej nadácie Libra Foundation, ale spoločnosť už nedokázala presvedčiť verejnosť, že ide o projekt mimo ich kontrolu. Facebook bude politicky a ekonomicky zameraný na každý z právnych priestupkov Libry a bez bitcoinovej odvážnej ochoty ignorovať zákon a financie je Libra iba ďalšou aplikáciou spoločnosti Fintech..

Na kryptomene Facebooku vládne vlády
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.