Náklady na súkromie pri profilovaní DNA spotrebiteľa

[ware_item id=33][/ware_item]

Žiadny znak vstupu cez reťazce DNA s dvojitou špirálou.


Poďme hovoriť o údajoch. Nie, vášmu Facebooku sa nepáči, že ho spoločnosti používajú na spam pomocou cielenej reklamy. Alebo vaše metadáta, ktoré odhaľujú veľa o vás (a vašej mačke). Hovoríme o skutočných údajoch o vás. Vaša DNA.

Vaša DNA je váš genetický odtlačok prsta. Vaša DNA je úplne jedinečná. Vaša DNA môže povedať veci o vašom zdraví, osobnosti, histórii a ďalšie. Jo, a vaša DNA môže byť vo vlastníctve Ancestry.com, 23andMe alebo inej genetickej spoločnosti.

Počkaj čo?

Aké údaje odovzdávame profilom DNA?

Čo je vo vašej DNA? Obsahuje markery pre ochorenie, farbu vlasov a očí, možné črty osobnosti, vaše dedičstvo ... DNA je v podstate to, čo vás robí vy. Hej, pravdepodobne by si mohol niekoho naklonovať zo vzorky slín niekoľko rokov po trati.

A dávame to komerčnej spoločnosti len preto, aby sme zistili, či bola naša prastará prababička babou alebo či sme vzdialene príbuzní Georga Clooneyho.?
A čo je dôležitejšie, komu odovzdávame podstatu seba? A podľa akých pravidiel sú viazaní?

Podľa akých pravidiel musia spoločnosti zaoberajúce sa genetickým testovaním hrať?

V súčasnosti existuje len málo, ak vôbec nejaké preklenujúce právne predpisy týkajúce sa priamo usmernení pre genetické testovanie spotrebiteľa. Zatiaľ čo Francúzsko a Nemecko zakázali spotrebiteľské genetické testovanie, iné krajiny nemajú žiadne osobitné právne predpisy.

V USA vypracovala agentúra FDA niekoľko pokynov, ako sú požiadavky na testovanie a preskúmanie. Ale čo sa týka zákonov týkajúcich sa správy vecí verejných? Je to od štátu k štátu a vychádza z iných nešpecifických predpisov.

Mohol by to byť prípad technológie, ktorá sa zrýchľuje rýchlejšie ako regulačné orgány? Kým budú možné dôsledky rozsiahlych komerčných databáz DNA správne prerokované v regulačnom zmysle, bude to ako pokúsiť sa dohnať Usaina Bolta..

Prehľad zásad ochrany osobných údajov spoločností zaoberajúcich sa genetickým testovaním

V súčasnosti je na bezpečnostných politikách a zásadách ochrany osobných údajov predovšetkým samotných spoločností poskytujúcich profilovanie DNA. Tak ako sa darí?

Zoberme si časť pravidiel ochrany osobných údajov na stránke Ancestry.com, napríklad:

„[Ancestry.com] môže tiež použiť vaše informácie v genealogických alebo genomických výskumných projektoch na zlepšenie alebo vývoj nových produktov a služieb a na interné obchodné účely ...“

Ancestry.com bude používať vašu DNA:

  • vo výskume (aký druh výskumu presne? Výskum, či existuje sérový zabijak gén?)
  • pre nové produkty a služby („skvelý nápad Jim! Poďme otvoriť obchodnú rolu podnikania!“)
  • pre „interné obchodné účely“ (dobre, tak čo keď moja genetika skončí schopnosťou určiť, ako vnímavý som na určité formy marketingu, teda!)

„[Ancestry.com] nezdieľa spoločné identifikačné informácie spojené s vašimi genetickými alebo zdravotnými údajmi s tretími stranami, pokiaľ nezískame váš výslovný súhlas alebo sa od nich nevyžaduje, aby ich urobili.“

Neexistujú žiadne podmienky toho, čo predstavuje „požadované“, ale v roku 2017 dostala americká spoločnosť Ancestry.com 34 trestných predvolaní z USA, Nemecka, Kanady a Spojeného kráľovstva. V 31 z týchto prípadov zverejnili údaje.

„[Ancestry.com] používa vaše osobné informácie na predaj nových produktov a ponúk od nás alebo našich obchodných partnerov. To zahŕňa reklamu prispôsobenú pre vás na základe vašich záujmov. “

Tento hovorí za seba!

Ako bezpečné sú údaje, ktoré odošlete na genetické testovanie?

Ako bezpečné sú nejaké údaje? Ak ste občanom USA s kreditnou správou, spoločnosť Equifax pravdepodobne vystavila vaše citlivé osobné údaje spolu so 143 miliónmi ďalších ľudí..

V roku 2017 sa tiež zistilo, že hackeri používali Yahoo 3 miliardy (miliardy !!) pomocou kovaných cookies. A Aadhaar, systém identifikácie pre viac ako miliardu Indov, ktorý obsahuje biometrické informácie, bol mnohokrát kompromitovaný.

Čokoľvek majú systémy zavedené, už sme sa naučili, že nič nie je neomylné. Kombinácia softvérových nedostatkov a trikov v oblasti sociálneho inžinierstva, ktoré používajú hackeri, môže mať globálny dosah.

Vaša bezohľadná rodina a ich DNA vás zradia

Chcete poznať najnepokojivejší aspekt tohto všetkého? Nemusíte ani poskytovať vzorku sami, aby ste ju dostihli.

Ak váš brat, sestra alebo veľká teta Lilly predložia svoju DNA, potom rodinné znamenia znamenajú, že existuje veľká šanca, že sa zaznamená aj vaša esencia..

Zatiaľ nevieme všetky tajomstvá, ktoré naša DNA obsahuje. Ale s dostatočne veľkými množinami údajov a algoritmami strojového učenia sa môžete staviť, že tieto spoločnosti sa spolu snažia zistiť.

Prečo? Takže od vás môžu samozrejme zarobiť viac peňazí. V roku 2017 bol trh s priamym spotrebiteľským genetickým testovaním ocenený na 117,12 miliónov dolárov. V roku 2026 sa predpokladá dosiahnutie 611,24 milióna dolárov.

Náklady na súkromie pri profilovaní DNA spotrebiteľa
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.