NSA verzus CIA: Ako sa chrániť pred oboma

NSA proti CIA

V roku 2013 Edward Snowden ukázal, že Národná bezpečnostná agentúra (NSA) má globálny monitorovací prístroj pokrývajúci všetky naše digitálne komunikácie.

V roku 2017 potom spoločnosť Wikileaks vydala správu údajov z „inej“ americkej spravodajskej agentúry, Ústrednej spravodajskej agentúry (CIA)..

Tieto úniky odhaľujú fungovanie inak hermeticky uzavretých špionážnych agentúr najmocnejšieho sveta na svete.

Dozvedeli sme sa, že NSA a CIA sú veľmi odlišné v ich špionážnych technikách a hackoch.

NSA sa väčšinou spolieha na zachytenie veľkého množstva údajov, porušenie šifrovacích protokolov a prenikanie poskytovateľov telekomunikačných služieb.

CIA sa však zameriava na koncové body – namiesto toho ohrozuje zariadenia a ľudí.

NSA vs. CIA: Ako sa líšia ich špionážna technika

Hoci sa NSA môže pokúsiť zachytiť a prerušiť šifrovanie všetkých správ na svete, CIA sa pokúsi tieto správy načítať priamo z telefónu.

Rovnako NSA má záujem vedieť, kde sú všetky autá, zatiaľ čo CIA má záujem iba o hackovanie vášho auta (a ako ho použiť na atentát na vás).

Ako NSA špehuje na každého

Ako NSA skúma planétu

NSA nemá žiadnych poľných agentov. Ich zamestnanci takmer výlučne zostávajú vo fyzických lokalitách a dátových centrách NSA, najmä vo Fort Meade v Marylande alebo v dátovom centre v Utahu..

Zatiaľ čo NSA má agentov umiestnených pri počúvaní staníc po celom svete, spolieha sa na pomoc iných agentúr alebo vládnych pobočiek pri fyzickom preniknutí do svetovej internetovej infraštruktúry a podmorských káblov..

Z tohto dôvodu ste od NSA fyzicky v bezpečí. Mohli by sa pokúsiť hacknúť vaše systémy na diaľku, ale je neuveriteľné nepravdepodobné, že by prišli osobne k vám, aby si vzali váš laptop (hoci môžu zachytiť a nainštalovať spyware do vašich zásielok).

Cieľom NSA je „zhromaždiť všetko“, čo znamená, že chcú vytvoriť databázu všetkých informácií vymieňaných prostredníctvom internetu..

Hromadné šifrovanie je prekážkou pre špionážne zariadenie NSA, ale to nestačí

Pred rozšírením šifrovania na internete im ročný rozpočet NSA v hodnote 11 miliárd USD uľahčil preberanie údajov. Poklepaním na centrálne body globálnej internetovej infraštruktúry zhromaždili väčšinu e-mailov, telefonických hovorov, prehliadacích relácií a údajov.

Ak sa použije šifrovanie, NSA sa pokúsi odstrániť ochranu pred komunikáciou. Zásahy do spojení môžu účastníkov prinútiť, aby si mysleli, že došlo k chybe. Dúfame, že ľudia sa vrátia k nezašifrovaným kanálom, aby zabránili vymyslenej chybe.

Ak odblokovanie ochrany nefunguje, NSA sa rozdelí na dátové centrá, v ktorých sa ukladajú e-maily alebo telefónne hovory, alebo ohrozuje poskytovateľov služieb. Ak NSA nemôže zachytiť údaje v tranzite, má k nim prístup v dátovom centre

NSA sa navyše pokúsi oslabiť alebo narušiť šifrovacie systémy alebo zaviesť zadné vrátka (často tajnými platbami). Najmä tieto posledné kroky spôsobili, že naše siete boli zraniteľnejšie voči hackerom.

V skutočnosti je NSA vzhľadom na svoj rozpočet, veľkosť a sofistikovanosť prvý, kto nájde významné zraniteľné miesta v technologických výrobkoch a protokoloch. Nie sú však poslednými a akékoľvek zraniteľné miesta, ak nie sú okamžite vyriešené, nakoniec zistia iné vlády a zločinci.

Vláda vyberá naše zámky, vkráda sa po našom súkromnom živote a necháva dvere otvorené iným, aby vošli.

Ako CIA hackuje ľudí

Ako vás CIA hackne

Na rozdiel od NSA má CIA v tejto oblasti agentov. Môžete očakávať, že vás nájdu kdekoľvek na svete.

CIA však nemonitoruje a nenarúša internet vo veľkom rozsahu (NSA to už robí).

CIA využíva techniky hackovania na získavanie spravodajských informácií priamo z koncových bodov, napríklad z telefónu alebo počítača. Je ťažké hackovať zariadenia vo veľkom a cielené útoky prinášajú lepšie výsledky.

CIA zamestnáva veľa počítačových vedcov a výskumníkov, aby našli slabiny. Ich cieľom je dostať sa do vášho zariadenia, či už na diaľku alebo priamo, extrahovať údaje a spravodajské informácie, prípadne ich dokonca ovládať.

Podobne ako v prípade NSA CIA nahromadila zraniteľné miesta namiesto toho, aby ich oznámila výrobcom.

Ako sa chrániť pred NSA a CIA

Pokiaľ vás vláda USA nezacielila, nemali by ste sa báť CIA.

Je strašidelné a nepohodlné, nehovoriac o nespravodlivých a nezákonných, aby každý váš pohyb zaznamenal NSA natrvalo. Ich činy vás tiež vystavujú iným, ako sú stalkeri, miestne samosprávy alebo zločinecké podniky.

“Vláda vyberá naše zámky, zakrádajúc sa po našom súkromnom živote a nechávajú dvere otvorené iným, aby prišli.”

Používajte šifrovanie, kedykoľvek je to možné. Zvážte šifrovanie citlivých e-mailov pomocou PGP alebo prejdite na bezpečnejšie platformy okamžitých správ.

Ak chcete zastaviť sledovanie NSA, postupujte takto:

 • Vždy platte v hotovosti alebo bitcoinmi
 • Vyvarujte sa spolujazdu aplikácií a online obchodov
 • Vyhľadajte pomocou služby DuckDuckGo
 • Zašifrujte svoje rozhovory
 • Nepoužívajte e-mail
 • Prejdite Tor a VPN
 • Blokujte reklamy a súbory cookie tretích strán
 • Vyhnite sa sociálnym sieťam

Je ťažké to urobiť, ale vypnutie telefónu (alebo jeho odstránenie) sťaží NSA sledovanie vašich pohybov. Môžete tiež vyvinúť úsilie na úplné zmiznutie.

Ak chcete zastaviť sledovanie CIA:

 • Používajte zariadenia, ktoré dostávajú pravidelné aktualizácie zabezpečenia
 • vždy aktualizujte svoj telefón a počítač (na ochranu pred známymi bezpečnostnými chybami)
 • Nenechávajte svoje zariadenia bez dozoru
 • Nedávajte do domácnosti zbytočné sieťové zariadenia (fotoaparáty, inteligentné televízory, chladničky)

Nezabúdajte, že ak vám hrozí atentát, úplne sa vyhnite novším modelom automobilov!

NSA verzus CIA: Ako sa chrániť pred oboma
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.