Čo je to spyware a ako ho odstránim?

[ware_item id=33][/ware_item]

Séria jedincov a núl, ktoré tvoria obraz oka.


Krádež identity minulý rok zasiahla takmer 15 miliónov Američanov a stratila 4 miliardy USD. A ak ste boli jednou z obetí alebo ak poznáte niekoho, kto bol vystavený podvodom s kreditnými kartami, je veľmi pravdepodobné, že základnou príčinou bol spyware.

Čo je to spyware?

Spyware označuje softvér tajne nainštalovaný na vašom počítači so škodlivým úmyslom, ako je napríklad odcudzenie súkromných informácií, informácií o kreditných kartách, história prehliadania a ďalšie dátové body. Je navrhnutý tak, aby bol diskrétny - pravdepodobne nebudete vedieť, že funguje na pozadí, pretože má minimálny vplyv na systémové prostriedky..

Keď hovoríme o spyware, je dôležité pochopiť, že tento výraz by mohol znamenať niekoľko rôznych vecí. Poďme sa na ne rýchlo pozrieť.

keyloggery

Ako už názov napovedá, keyloggery sledujú pohyby klávesnice a zameriavajú sa na odhaľovanie vecí, ako sú heslá, finančné údaje, alebo dokonca len udržanie prehľadov o vašom používaní internetu. Zamestnávatelia ich môžu použiť na sledovanie zvykov zamestnancov, zatiaľ čo hackeri ich používajú na nebezpečnejšie účely.

adware

Máte radi tento bezplatný softvér, ktorý ste si práve stiahli online? Existuje vysoká šanca, že by to mohlo spôsobiť nepríjemné prekvapenie vo forme škodlivého adwaru.

Adware tajne inštaluje sledovacie súbory cookie do vášho prehliadača a míňa históriu prehliadania webu. Cieľom je zhromaždiť kritické množstvo údajov, aby sa mohli predávať inzerentom tretích strán. Môže vás tiež zaplaviť nepríjemnými kontextovými reklamami, kým nebudete nútení uskutočniť nákup. Ako sa hovorí, neexistuje nič také ako obed zadarmo.

trójske kone

Trójske kone sú formou softvéru, ktorý sa prestrojil za bezpečný a neškodný program. Okamžite však spôsobia, že ich stiahnete a nainštalujete do svojho zariadenia - odhalia vaše osobné údaje osobe, ktorá napísala zdrojový kód..

Kedy sa prvýkrát objavil spyware?

Najdôležitejšie odkazy na spyware sa vo všeobecnosti považujú za odkazy vzniknuté v diskusiách v Usenete v polovici 90. rokov. Ale až začiatkom 2000 rokov sa spyware stal synonymom jedovatého softvéru, pretože upútal pozornosť firiem poskytujúcich kybernetickú bezpečnosť, ktoré ho uznali ako skutočnú hrozbu.

Prvý program určený na boj proti škodlivým účinkom spywaru bol prepustený v roku 2000. Odvtedy útoky rástli len v prevalencii a rozsahu.

Ako získam spyware?

Bežná metóda, ktorú hackeri používajú na šírenie spywaru, je zneužitie slabých miest v zariadení. Tieto chyby zabezpečenia alebo „chyby“ v bežnej reči sú nedostatky existujúceho softvéru, ktoré ešte neboli identifikované alebo opravené..

Hackeri neustále vyhľadávajú takéto zraniteľné miesta populárny softvér av mnohých prípadoch ich môžu identifikovať pred samotnou spoločnosťou. Aj samotní spotrebitelia môžu tento problém zhoršiť odmietnutím sťahovania opráv zabezpečenia, ak sú k dispozícii. Preto vám odporúčame, aby ste svoje zariadenie neustále aktualizovali.

Ďalšou preferovanou technikou je použitie phishingu a spoofingu. V takom prípade vás hackeri presvedčia, aby ste sa zapojili do akcie, ktorá im umožní prístup k vášmu zariadeniu. Zvyčajne je to vo forme presvedčivého e-mailu, ktorý podľa všetkého pochádza od osoby, ktorej dôverujete, alebo kontextovej reklamy, ktorá vás presmeruje na webovú stránku s obsahom škodlivého softvéru..

Ako odstrániť spyware

Ak sa domnievate, že ste sa stali obeťou útoku spyware, najlepším postupom by bolo zastaviť všetku činnosť na vašom zariadení, kým nebude bezpečne zničená alebo umiestnená do karantény..

Začnite spustením hĺbkovej kontroly systému pomocou existujúceho antivírusového nástroja alebo iného bezpečnostného softvéru.

Ak ešte nemáte antivírusový softvér, môžete na tento účel použiť dva bezplatné:

Avast Antivirus

Avast je jedným z najpopulárnejších antivírusových nástrojov na svete. Ponúka niekoľko platených úrovní, ale bezplatná verzia je dostatočne robustná na to, aby svoju prácu vykonala. Avast ponúka ochranu v reálnom čase proti vírusom, spywaru a iným formám škodlivého softvéru. Môže vás tiež upozorniť, ak je vaše existujúce pripojenie k sieti Wi-Fi nezabezpečené a dokáže bezpečne uložiť všetky heslá, čo vás ochráni pred keyloggery.

AVG Antivirus

AVG je moja osobná opora a je nainštalovaný na všetkých mojich zariadeniach tak dlho, ako si pamätám. Rovnako ako Avast, ponúka produkt freemium (aj keď sa pridŕžam produktu zadarmo). Spustí sa na pozadí bez spomalenia vášho zariadenia a zahŕňa naplánované kontroly škodlivého softvéru, aktualizácie zabezpečenia v reálnom čase, ako aj výstražné upozornenia týkajúce sa škodlivého stiahnutia..

Taktiež vám povie o rizikovej sieti Wi-Fi, aj keď mám pocit, že to niekedy preháňa. Neexistuje však nič také ako príliš veľká bezpečnosť.

Ak chcete zabrániť spywaru, dodržiavajte osvedčené postupy zabezpečenia

Podľa niektorých odhadov sa každý deň vytvára a vydáva viac ako 350 000 nových programov škodlivého softvéru vo verejnej sfére. Antivírusové nástroje sa bezpochyby usilujú udržať krok, ale je možné, že niekoľko z nich prerazí trhliny.

Spravidla musíte zaistiť, aby ste ostali o krok pred počítačovými zločincami. Už sme sa zmienili o dôležitosti aktualizovania vášho zariadenia, existujú však aj ďalšie kroky. Napríklad kliknutie na tento e-mail od nigérijskej vdovy, ktorý vám sľubuje milióny nevyžiadaných bankových vkladov, nie je skvelý nápad..

E-maily otvárajte iba z adries, ktoré poznáte a ktorým dôverujete. Snažte sa vyhnúť návšteve podivných webových stránok, napríklad tých, ktoré ponúkajú tienisté športové prenosy naživo alebo okamžité bohatstvo prostredníctvom online kasín. A neklikajte na otravné kontextové reklamy, môžete tiež ísť o krok ďalej a nainštalovať blokovač reklám.

Zostaňte v bezpečí: internet môže byť niekedy obdobou divokého západu.

Čo je to spyware a ako ho odstránim?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.