Čo sú to inteligentné mestá?

Vybavenie a služby inteligentného mesta

Slová „inteligentné mesto“ sú v dnešnej dobe prakticky bezstarostnou konverzáciou. Mestá po celom svete implementujú zariadenia IoT, senzory a ďalšie komponenty na zber údajov a získanie poznatkov o gleatoch. Medzi ďalšie aspekty môže patriť aj použitie skenov tváre, verejných Wi-Fi a bezhotovostných systémov na presnejšie zacielenie alebo riešenie konkrétnych problémov..

Na povrchu inteligentné mestá zdanlivo riešia niektoré z najväčších problémov urbanizácie. Inteligentné semafory pomáhajú riadiť dopravnú špičku a zabraňujú preťaženiu. Inteligentné zariadenia sa automaticky vypínajú, keď sa nepoužívajú, čím sa znižujú náklady na energiu a predchádza sa plytvaniu. Všadeprítomné Wi-Fi pomáha ľuďom zostať v spojení. A väčšia integrácia technológie do vládnych operácií môže pomôcť znížiť byrokraciu, zlepšiť poskytovanie služieb a posilniť užší vzťah medzi občanom a štátom.

Kedy začali inteligentné mestá a prečo sú tu?

Podľa Informačný vek, počiatočný impulz pre technológiu inteligentných miest prišiel od bývalého prezidenta USA Billa Clintona prostredníctvom jeho filantropickej organizácie Clintonovej nadácie. V roku 2005 Clinton vyzval spoločnosť Cisco Systems, aby preskúmala vývoj systému sietí, senzorov a dátových centier, ktoré pomôžu zefektívniť a produktívnosť miest..

Výsledkom bolo, že spoločnosť Cisco vyčlenila približne 25 miliónov USD na program s názvom Connected Urban Development. Počiatočné testovacie mestá boli San Francisco, Amsterdam a Soul, kde by skúšky mali zistiť, či má táto technológia nejaký potenciál. Krátko po pilotnej fáze spoločnosť Cisco spustila divíziu Smart and Connected Communities, aby začala komerčne budovať túto technológiu. 

Cisco však nebol jediný technologický gigant, ktorý videl budúcnosť užšej integrácie s urbanistami. V roku 2008 spoločnosť IBM spustila iniciatívu Smarter Planet na preskúmanie inteligentných systémov a technológií pre mestá.

Rio de Janeiro bolo prvým mestom, ktoré spolupracovalo s IBM. Spoločnosť zriadila stredisko reakcie na núdzové situácie, ktoré by miestnym orgánom pomáhalo zhromažďovať a prezerať informácie od niekoľkých administratívnych služieb, ako sú polícia, riadenie dopravy a energetika. Celosvetový systém senzorov asistovaný údajmi v reálnom čase.

Príklady projektov inteligentných miest

Austin
Mesto Austin, Texas, prvýkrát signalizovalo svoj úmysel použiť technológiu na riešenie mestských problémov v máji 2016. Odvtedy zavádza inteligentnú sieť pomocou digitálnych meračov s cieľom optimalizovať spotrebu energie a fakturáciu. Veľké údaje sa využívajú aj na uľahčenie premávky a informovanie obyvateľov o mimoriadnych situáciách. V parkoch je k dispozícii bezplatné verejné Wi-Fi pripojenie a od roku 2013 existuje iniciatíva otvorených údajov.

boston
Iniciatívy mesta Boston v oblasti inteligentných miest spadajú pod Úrad primátora pre novú mestskú mechaniku, ktorý bol formálne spustený v roku 2010. Cieľom kampane Go Boston 2030 je vyriešiť problémy s dopravou a mobilitou v meste pomocou digitálnych kioskov, sieťových dopravných signálov a aplikácií pre smartfóny. Bostonská vláda má špecializovaný tím na analýzu údajov, ktorý dostal mandát na zlepšenie spôsobu prideľovania zdrojov a riadenia projektov verejných prác.. 

Amsterdam
Rodokmeň mesta Inteligentné mesto siaha až do roku 2016, kedy získal cenu Európskej komisie za hlavné mesto inovácie. Okrem hostenia prosperujúcej startupovej a technologickej komunity sa Amsterdam snaží udržať si špičkové trendy v oblasti obnoviteľnej energie. Napríklad elektrické vozíky sa používajú na vyzdvihnutie odpadu. Zastávky napájania zberníc solárnych panelov a billboardy. Energeticky účinné strešná krytina, inteligentné merače a vypínače svetiel tvoria podstatnú časť energetickej infraštruktúry pre domácnosti a podniky. 

Londýn
Londýn mal vždy inovatívne a progresívne myslenie, takže neprekvapuje, že verejná infraštruktúra mesta je čoraz viac formovaná technológiou. Okolo britského hlavného mesta je roztrúsených niekoľko hotspotov Wi-Fi a jeho pôsobivý systém verejnej dopravy využíva na zlepšenie svojich služieb veľké údaje. Je tu však niečo temnejšie: Londýn je jedným z najviac sledovaných miest na svete s takmer 69 kamerami CCTV na každých 1 000 obyvateľov.. 

Hangzhou
Pomocou kamier nainštalovaných v čínskom meste Hangzhou, projekt zameraný na bezpečnosť, ktorý sa začal v roku 2015, drasticky zlepšil schopnosť polície riešiť majetkové trestné činy. Potom prišlo City Brain, centrum riadenia cestnej premávky, založené technickým gigantom Alibaba, ktorý má svoje ústredie v Hangzhou a ktorý ponúka A.I. v reálnom čase. analýza činnosti pri skóre dopravných križovatiek. Systém nastavuje semafory tak, aby plynulo prúdili, znížil čakaciu dobu vodičov o 15% v testovacej oblasti a oholil minúty z ich celkového času dochádzania. Tvrdí tiež, že hlási dopravné nehody s vysokou mierou presnosti.

Toronto
Najambicióznejšou aplikáciou projektu inteligentného mesta je však spolupráca medzi mestom Toronto a laboratóriami Sidewalk Labs spoločnosti Alphabet. Keď sa projekt prvýkrát začal v roku 2016, jeho cieľom bolo vybudovanie susedstva „z internetu hore“. Mesto Eager, ktoré chce stavať na svojej rastúcej reputácii ako centra technologického talentu, poskytlo Sidewalk Labs takmer neobmedzený prístup k 12 akrom významných nehnuteľností. v centre Toronta. Odvtedy priťahoval projekt viac kontroverzných než hmatateľných výhod vrátane rezignácie niekoľkých kľúčových vedúcich pracovníkov, zvyšovania verejnej kritiky a desivých dôsledkov na ochranu súkromia.. 

Druhá časť tejto série sa bude snažiť dekonštruovať experiment v Toronte so stavbou inteligentnejšieho mesta a prediskutovať dôsledky, ktoré tieto technológie majú na vzťah medzi štátom a obyvateľmi.. 

Čo sú to inteligentné mestá?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.