Čo sú úniky DNS?

Čo je to únik DNS?

V predchádzajúcom blogu sme hovorili o tom, čo je DNS, ako to funguje a prečo môže poskytnúť viac informácií, ako by ste mohli očakávať..

V tomto príspevku sa podrobnejšie pozrieme na to, čo môže ISP vidieť a ako môže ExpressVPN chrániť vaše súkromie.

Jednoducho povedané, únik DNS je, keď vaše pripojenie VPN odhalí niektoré alebo všetky informácie o vašich požiadavkách na DNS tretej strane. Úniky DNS väčšinou prichádzajú v dvoch formách:

  • Vaše požiadavky DNS sa odosielajú na server, ktorý nie je hosťovaný poskytovateľom VPN
  • Vaše požiadavky na DNS sa odosielajú nezašifrované, t. J. Nie cez tunel VPN

Ak dôjde k úniku údajov, zvyčajne budete prehliadať stránky, ktoré veria, že to robíte súkromne, ale váš poskytovateľ internetových služieb (alebo nejaká iná snoopingová tretia strana) v skutočnosti uvidí každý navštívený web. Úniky sú obzvlášť desivé teraz, keď v mnohých krajinách sú poskytovatelia internetových služieb povinní zaznamenávať a zaznamenávať určitú návštevnosť a poskytovatelia internetových služieb v USA môžu dokonca legálne predávať vaše internetové údaje.

Potenciálnejším problémom však je, že ste mohli navštíviť webové stránky alebo hľadať obsah, ktorý by ste inak nemali, na základe presvedčenia, že vaša VPN chránila vašu internetovú históriu..

Ako dochádza k únikom DNS?

K únikom DNS môže dochádzať z rôznych dôvodov, ale vo všeobecnosti spadajú do troch kategórií:

Poskytovateľ VPN nemá ochranu DNS

Vaša sieť VPN nechráni vaše požiadavky DNS, čo takmer určite znamená, že sa odosielajú tretej strane.

Ochrana DNS poskytovateľa VPN nie je robustná

Budovanie robustnej ochrany proti únikom DNS nie je ľahké alebo lacné a prichádza s celým radom náročných technických problémov.

VPN odpojí a odhalí vaše DNS požiadavky

Vaša sieť VPN vás neinformuje ani vás nechráni pred prerušeným pripojením, čo znamená, že váš počítač začne používať servery DNS vášho poskytovateľa internetových služieb a odhaľuje všetko, čo práve robíte..

Ako testuje ExpressVPN na úniky DNS?

ExpressVPN má nástroj na testovanie úniku, ktorý funguje tak, že požiada prehliadač, aby odoslal žiadosť DNS na webovú stránku vlastnenú ExpressVPN.

ExpressVPN DNS Leak Test

  1. Nástroj na testovanie úniku vyžaduje, aby váš prehliadač navštívil náhodné stránky (technicky, subdomény) stránok ExpressVPN
  2. Prehliadač vykoná pre tieto stránky žiadosť DNS

Pretože ExpressVPN vlastní názvy stránok, je zaručené, že požiadavky DNS prídu na náš server DNS, a teda náš nástroj na testovanie tesnosti. Ak nástroj na testovanie úniku vidí v žiadosti DNS iba adresy IP servera ExpressVPN, nemáte únik. Ak však od vášho poskytovateľa internetových služieb nejaké žiadosti prídu, môžeme vám to okamžite nahlásiť ako únik.

V záujme ochrany pred človekom v strede sú názvy stránok randomizované, aby sa zabezpečilo, že požiadavky DNS vždy prichádzajú na server DNS ExpressVPN a nie na server tretej strany, ktorý uložil odpoveď do vyrovnávacej pamäte..

ExpressVPN nezaznamenáva výsledky testov tesnosti; jednoducho to ponúkame ako službu pre váš pokoj.

Aby ste predišli únikom DNS, vždy používajte dôveryhodnú sieť VPN

Na zabezpečenie proti únikom DNS použite vysoko kvalitnú službu VPN, ktorá v prvom rade podnikne aktívne kroky na zabránenie najbežnejším príčinám úniku DNS..

S ExpressVPN ste chránení pred únikom DNS, pretože naša aplikácia blokuje požiadavky DNS na akýkoľvek iný server DNS, ako je náš. Zaisťujeme tiež, že všetky vaše požiadavky na DNS sú šifrované a odosielané prostredníctvom tunela VPN.

Keď aplikácia ExpressVPN oznámi, že ste chránení, môžete si byť istí, že vaše požiadavky na server DNS nevyteká vášmu ISP.

Čo sú úniky DNS?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.