Porušil internet svoje včasné sľuby?

[ware_item id=33][/ware_item]

Kláves zlyhania internetu na klávesnici počítača.


S mnohými predchodcami a spoločnou zameniteľnou terminológiou je ťažké presne určiť dátum narodenia na internete, hoci je spravodlivé povedať, že v polovici 90. rokov sa internet začal dostať do hlavného prúdu spoločnosti a podnikania..

Aj keď internet možno nedosiahol svoj vrchol začiatkom roku 2000, určite dosiahol každé ucho, keď praskla dotyková bublina z roku 2001 a vytrhla z internetových zásob 1,7 bilióna USD..

Teraz, keď majú 4 miliardy používateľov internetu na celom svete a viac ako 2,3 miliardy smartfónov tam, internet má veľký vplyv na celý náš život.

Ako sa však výkonnosť internetu vyrovná jeho skorým sľubom? Splnilo to naše sny a očakávania?

Čo mal byť internet?

Internet nám síce nič nesľuboval, ale zároveň sa sľúbili, čo by mohol urobiť. Prinajmenšom sme očakávali, že internet určitým spôsobom zmení svet.

Krátko po páde Dotcom Bubble, James Fallows zhrnul niektoré populárne internetové očakávania v New York Review of Books. Dosiahli sa jeho predpovede, dobré aj zlé?

Zlyhanie: Pravda ľudí oslobodí

Fallows píše: „voľby sa stanú viac o„ problémoch “, pretože voliči môžu ľahšie vyšetriť pozíciu každého kandidáta.“ A „vláda sa stane čestnejšou, keď bude vystavená úloha peňazí“.

„Vláda sa stane čestnejšou, keď bude vystavená úloha peňazí.“

Smejeme sa, ale tiež sme trochu smutní z tohto tvrdenia. Keď vezmeme do úvahy niektoré z najnovších politických kampaní zameraných na fekálie, nevieme si predstaviť, ako internet mohol priniesť čistejšie voľby a viac informovaných voličov..

Aj keď je oveľa ľahšie šíriť užitočné informácie o kandidátovi (a obísť potenciálne neobjektívne a skorumpované vrátniky mainstreamových médií), je tiež oveľa ľahšie šíriť dezinformácie a klamstvá..

Čitateľ, ktorý si je vedomý, môže byť lepšie informovaný ako kedykoľvek predtým, ale tí, ktorí si nemôžu dovoliť skúmať divoké výroky a memy späť k svojim zdrojom, môžu dôverovať ostatným pri šírení informácií. Okrem toho, že je to niekto váš rasistický strýko, má teraz vlog YouTube s miliónom predplatiteľov.

Porušil internet svoje včasné sľuby?Internet je ako The Ring, ale s menšou vraždou (dúfajme).

Možno ?: Ľudia v rôznych kultúrach budú tolerantnejší, keď budujú elektronické kontakty cez tradičné hranice

Zdieľať príbehy z cudzích kultúr a civilizácií nebolo nikdy ľahšie, ale to viedlo ľudí k viac alebo menej rasistickým rasám?

Na Srí Lanke sa v horúcej diskusii v inak nie príliš autoritárskej krajine pýta, či by sociálne médiá mohli byť zodpovedné za virálnu protimoslimskú nenávistnú reč, ktorá natoľko vzbudila násilných budhistických extrémistov, aby zaútočili na svojich spoluobčanov..

Extrémistické skupiny od ISIS po americkú nacistickú stranu sa rýchlo stali pútavými na sociálnych sieťach a používajú chatové skupiny, fóra a blogy na nábor nových členov pre svoje nenávistné príčiny.

Len v niekoľkých prípadoch dokázali politickí extrémisti zásadným spôsobom podkopať demokratické spoločnosti prostredníctvom efektívneho využívania internetu..

Zábleskom nádeje je, že to, čo vidíme online, je iba zosilnené dráma, nie stručná hrozba.

Zlyhanie: Virtuálni priatelia a spolupracovníci nahradia rodiny a komunity

Je oveľa jednoduchšie stretávať ľudí online, možno diskutovať o špecializovaných témach, spoznať priateľov alebo prežiť nejasné fetiše a fantázie..

Oslabuje to alebo posilňuje komunity, ktoré už nie sú obmedzené fyzickými stretnutiami, dlhými časmi dochádzania a inými povinnosťami?

Do akej miery internet spojil rodiny, ktoré sú rozptýlené po celej krajine alebo umožnili prežiť vzťahy na dlhé vzdialenosti? Aká je bežná koncepcia „rodiny WhatsApp“, v ktorej desiatky vzdialených bratrancov a generácií môžu vždy chatovať vo svojom materinskom jazyku, bez ohľadu na to, v ktorej komunite vyrastajú alebo kde sa vo svete momentálne nachádzajú?

Zlyhanie: Všetci sme si prečítali Denný deň

Vo svojom článku Fallows uvádza koncept Nicholasa Negroponteho Denného ma - hypotetický denník pre jednotlivca. Predpoveď, že v budúcnosti dokonale personalizujeme náš online priestor, je už dlho fascinujúca najmä redaktormi. Fallows píše:

"V skutočnosti nie sme tak ďaleko od úplnej personalizácie systému komunikácie."

Možno je to blízko realite dnešného internetu, ale jeden dôležitý detail je vypnutý. Na väčšine prispôsobeného internetu nie je to práve my, kto tento priestor spravuje. Namiesto toho sme túto úlohu delegovali na algoritmy gigantov dohľadu.

Spoločnosť Google prispôsobuje naše výsledky vyhľadávania nie na základe toho, čo chceme vidieť, ale na základe toho, čo od nás Google požaduje. Ich motiváciou môže byť prinútiť nás, aby sme sa vrátili pre viac, ale iba preto, aby sme klikli, kúpili a odhalili viac seba samých..

Facebook tiež určuje, čo uvidíme. Ukazujú nám príspevky, s ktorými je väčšia pravdepodobnosť, že sa zapojíme, aj keď sú to len podobné emócie. Facebook pripustil (a zle sa ospravedlnil) za použitie funkcie, ktorá im umožnila manipulovať s našimi emóciami filtrovaním toho, čo sa zobrazuje v našom informačnom kanáli.

Internet je naše denné vydanie Daily Me, ale nie sme redaktori. Nie sme ani zákazníkom a sotva čitateľom. Namiesto toho je Daily Me pred nami iba mrkva, ktorá nás vedie do najbližšieho nákupného centra.

Je internet zlyhaním?

Z vyššie uvedených predpovedí sa môže zdať, že internet zlyhal pri každom zo svojich sľubov (hoci roztrhnutie rodín od seba pravdepodobne nie je zlá vec).

Internet nezmenil naše životy ani hospodárstvo na základnej úrovni, ktorú sme často očakávali.

K mnohým pozitívnym zmenám došlo na okraji spoločnosti, kde môže byť ťažšie nájsť reprezentatívne príbehy a kvantitatívne údaje. Každý, kto sa necíti byť zastúpený v hlavnom prúde, môže teraz osloviť rovnako zmýšľajúcich ľudí (aj anonymne a bezpečne).

Internet pravdepodobne nezmenil to, kto sme v našich jadrách - nezmenil bigotov na dobročinných dobrodruhov ani neprispôsobil čestných politikov -, ale určite to uľahčilo ako kedykoľvek predtým niekoho posúdiť podľa jeho tweety.

Porušil internet svoje včasné sľuby?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.