Potrebujem antivírus na svojom počítači?

[ware_item id=33][/ware_item]

mali-i-install-antivírusový


Zatiaľ čo počítačová veda teoretizovala samoreprodukujúce sa počítačové programy od konca štyridsiatych rokov minulého storočia, až v roku 1971 sa vytvoril prvý vírus s názvom Creeper..

Creeper nespôsobil žiadne konkrétne škody; mohla zobraziť iba správu. Druhý existujúci počítačový vírus, nazvaný Reaper, bol vytvorený s jediným cieľom zničiť Creepera.

Pred narodením mozgu to bolo ďalších 15 rokov väčšinou neškodných a experimentálnych vírusov. Mozog bol vírus napísaný dvoma pakistanskými bratmi v roku 1986, ktorého cieľom bolo sledovať pirátske kópie ich programu na monitorovanie srdca. Veci sa rýchlo eskalovali a mozog sa rozšíril do mnohých ďalších strojov, ako sa predpokladalo. Spisovatelia vírus prepustili bez škodlivého úmyslu. V skutočnosti dokonca do softvéru zahrnuli svoje mená, adresu a telefónne čísla.

Červ Morris bol prvý počítačový vírus

O dva roky neskôr, v novembri 1988, sa prvý vírus rozšíril na internete. Ani spisovateľ Robert Tappan Morris nemal v úmysle ublížiť, ale to ho nechránilo pred tým, že bol prvým odsúdeným podľa nového zákona o počítačových podvodoch a zneužívaní z roku 1986..

Hoci Morris Worm nebol vytvorený tak, aby spôsobil škody, niekoľko chýb programovania mu umožnilo deaktivovať viac ako 6 000 počítačov za pár hodín - približne 10% veľkosti internetu v tom čase. Odhaduje sa, že červ spôsobil náhradu škody od 100 000 do 10 miliónov USD. Iróniou je, že poznáme rozsah útoku kvôli Morrisovmu červu, pretože vírus bol vytvorený na výpočet veľkosti internetu..

Červ Morris bol pre mnohých výzvou na budenie a pomohol nastartovať vznikajúci antivírusový priemysel. John McAfee založil rovnomennú spoločnosť, ktorá ho preslávila v roku 1987 a krátko nato sa objavili ďalšie antivírusové spoločnosti; v roku 1988 Avira založil v Nemecku Tjark Auerbach. Neskôr v tom istom roku Pavel Baudiš a Eduard Kučera vytvorili avast! v Českej republike. O pár rokov neskôr, v roku 1991, bol v Spojených štátoch založený antivírusový program Norton Antivirus.

first-computer-virusJe to vírus? Neočakávaná šanca.

Ako fungujú antivírusové programy

Antivírusové programy zvyčajne fungujú tak, že udržiavajú zoznam všetkých známych vírusov. Každý digitálny súbor možno identifikovať podľa toho, čo sa nazýva hash a každý hash jedinečne predstavuje známy vírus.

Haše sú vždy dlhé iba niekoľko znakov, bez ohľadu na to, aký veľký je súbor, a dajú sa pomerne ľahko vypočítať. To umožňuje uložiť veľa takýchto hashov do databázy na stiahnutie.

Hašovací prístup fungoval obzvlášť dobre, keď sa vyskytovalo iba obmedzené množstvo vírusov. AV-Test, jeden z populárnych správcov takýchto databáz, ohlásil v roku 1994, že má v súboroch takmer 28 000 vírusov. Do roku 1999 bolo toto číslo takmer 100 000.

Napriek pomalým začiatkom začal počet vírusov exponenciálne rásť. Do roku 2014 bolo vírusových vírusov 37 miliónov, o rok neskôr ich bolo 64 miliónov. To je nárast o viac ako 70 000 za deň.

Vírusy sa stali prevažne polymorfnými, čo znamená, že sa správajú ako biologický organizmus a pri každej replikácii sa budú mierne mutovať. Aj keď základná funkcia vírusu zostane nedotknutá, jeho hash už nie je možné jednoznačne identifikovať.

V dôsledku týchto mutácií antivírusové programy tiež monitorujú správanie softvéru vo všeobecnosti. Bohužiaľ, je ťažké oddeliť správanie legitímnej aplikácie od nelegitímnej, pretože vírusom sa nedajú jedinečne priradiť žiadne programovacie funkcie. V dôsledku toho majú antivírusové programy tendenciu míňať hrozby alebo zisťovať falošné poplachy.

Časté falošné poplachy môžu ľahko školiť používateľa, aby rýchlo schválil potenciálnu hrozbu zistenú antivírusovým softvérom, podobne ako chlapec, ktorý plakal vlka.

„Povoliť všetkým“ antivírusový program sa stal prehliadačom „zamietnuť všetky“

Moderné operačné systémy a prehliadače sú zostavené s ohľadom na polymorfné vírusy. Aj keď sa starý bezpečnostný model často vyvíjal okolo filozofie „povoliť všetko, potom pridajte výnimky“, dnešné aplikácie a systémy sú postavené tak, aby zakazovali všetko, kým to používateľ výslovne nepovolí..

Hrozby, ako sú vírusy a pokusy o hackovanie, sa stali tak početnými, že niektoré antivírusové slovníky s miliónmi záznamov pravdepodobne budú chýbať a vírusy sa vyvíjajú tak rýchlo, že žiadne iterácie nie sú rovnaké..

browse-safePred začiatkom zábavy by sa mal uplatňovať prísny bezpečnostný režim.

Najlepšie spôsoby, ako zaistiť bezpečnosť systému

Zálohovaný a aktuálny operačný systém je v popredí obrany pred nechceným kódom bežiacim na vašom počítači..

1. Udržujte svoj systém v aktuálnom stave

Akákoľvek hrozba pre váš systém bude vyzerať, že nájde malé chyby a medzery, ktoré sa dajú využiť. Aj keď chyby nie sú obzvlášť zriedkavé, zvyčajne sú opravené dostatočne rýchlo, aby zabránili tomu, aby sa zraniteľné miesta stali veľkým problémom so zabezpečením.

Je dôležité, aby ste svoj telefón, počítač a všetky aplikácie a programy, ktoré sú v nich spustené, udržiavali aktuálne, aby ste sa chránili pred škodlivým softvérom. Niekedy to môže byť únavné, ale je to najdôležitejšie, aby ste boli v bezpečí.

2. Vykonajte pravidelné zálohy

Aj keď budete svoj systém aktualizovať, stále existuje malá šanca, že vás nakazí vírusom. Stále existujú nové hrozby, ktoré sa musia analyzovať a objaviť, a potenciálne dokonca aj konkrétne, ktoré sa na vás konkrétne zameriavajú. Nie je pravdepodobné, že váš antivírus vás bude môcť brániť proti všetkým takýmto hrozbám.

Pravidelne zálohujte všetky svoje údaje a uchovávajte ich na samostatnej jednotke. Po vytvorení zálohy jednotku ideálne odpojte. To vám umožní rýchlo začať znova s ​​novou inštaláciou operačného systému, čo je často jediný zaručený spôsob, ako sa zbaviť vírusu.

Chráni ma VPN pred vírusmi?

Aj keď sieť VPN znemožňuje miestnemu poskytovateľovi internetových služieb alebo poskytovateľovi Wi-FI vložiť škodlivý kód do relácií prehľadávania, VPN vás nechráni pred vírusmi sama osebe.

Aj keď používate sieť VPN, stále musíte byť opatrní s prílohami e-mailov a sťahovaniami. Nikdy by ste nemali otvárať súbory s podozrivými formátmi, ako sú .exe, .jar alebo .js, a otvárať iba súbory zo zdrojov, ktorým dôverujete. Ak máte pochybnosti o prílohe od dôveryhodného kontaktu, skúste sa na ne obrátiť prostredníctvom osobitného kanála, aby ste si overili pravosť svojej správy..

Áno, mali by ste stále spúšťať antivírusový softvér

Spustenie antivírusového programu nie je na škodu, pokiaľ je to len jeden program (dva takéto programy budú veľmi pravdepodobne vzájomne pôsobiť).

Spustenie antivírusového programu do značnej miery pomáha chrániť ľudí vo vašom okolí pomocou nepripravených a zastaraných systémov a zaisťuje, aby ste neúmyselne nerozšírili súbory poškodené vírusom, a to ani vtedy, keď nemôžu infikovať váš počítač..

Antivírus vám tiež môže pomôcť identifikovať hrozby, ktoré sú uložené hlboko v zálohách alebo iných súboroch. Aj keď nedokážu infikovať váš aktualizovaný počítač, pravdepodobne ich vo svojom systéme nechcete.

Hlavná fotografia: ar130405 / Dollar Photo Club
Trójsky kôň: Viera / Dollar Photo Club
Bezpečnosť na prvom mieste: md3d / Dollar Photo Club

Potrebujem antivírus na svojom počítači?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.