Prichádzate na novoročné predsavzatia? Tu je 10 návrhov na zlepšenie vašej kybernetickej bezpečnosti v roku 2020

[ware_item id=33][/ware_item]

Zoznam s názvom 2020 so znakmi začiarknutia vedľa každého riadku.


Keďže je nový rok a desaťročie (!) Takmer na nás, je čas sadnúť si a vypracovať niekoľko ašpiračných novoročných predsavzatí. Možno budete chcieť viac zasiahnuť telocvičňu, skontrolovať niekoľko turistických cieľov zo svojho zoznamu (aj keď to môže byť virtuálne) alebo zostať v užšom kontakte s priateľmi a rodinou.

Máme niekoľko uznesení týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti, ktoré by ste mohli zvážiť pridanie do svojho zoznamu, ak ste ich ešte neurobili. Niektoré z nich budú trvať iba pár sekúnd, zatiaľ čo iné môžu trvať večne (napríklad aktualizácia vašich zariadení - takmer si žartujeme).

Pozrite sa na tieto novoročné uznesenia o kybernetickej bezpečnosti na rok 2020:

 1. Používajte HTTPS všade
 2. Začnite používať zabezpečenú aplikáciu na odosielanie správ
 3. Začať používať aj prehliadač zameraný na ochranu osobných údajov
 4. Používajte silné heslá; uložte ich do správcu hesiel
 5. Ak je to možné, používajte 2FA a MFA
 6. Dajte si pozor na verejné Wi-Fi
 7. Buďte opatrnejší pri zdieľaní obsahu online
 8. Odstráňte účty, ktoré už nepotrebujete
 9. Pred kliknutím na tento e-mailový odkaz premýšľajte
 10. Aktualizujte svoje zariadenia

1. Používajte HTTPS všade

Ak web používa protokol HTTPS (označený zeleným zámkom na paneli prehliadača), znamená to, že údaje medzi prehliadačom a serverom webovej stránky sú šifrované..

Stále existuje veľa webových stránok, ktoré neposkytujú toto základné šifrovanie HTTPS, avšak vaše údaje sú vystavené poskytovateľovi internetových služieb, poskytovateľovi internetových služieb na vašom serveri, smerovaču / operátorovi Wi-Fi a akejkoľvek entite medzi poskytovateľom internetových služieb a poskytovateľom internetových služieb na serveri..

Vďaka rozšíreniu HTTPS Everywhere EFF (k dispozícii pre Firefox a Chrome a zahrnutom do rozšírení prehliadača ExpressVPN) môžete zaistiť, aby boli všetky údaje prenášané medzi prehliadačom a serverom webovej stránky šifrované. Toto rozlíšenie môžete vypnúť v priebehu niekoľkých sekúnd.

 • Získajte HTTPS všade

2. Prejdite na bezpečnejšiu aplikáciu na odosielanie správ

Od WhatsApp po Snapchat poskytujú aplikácie na odosielanie správ jednoduchú službu na komunikáciu s priateľmi, rodinou a spolupracovníkmi..

Ale bez šifrovania by vaše správy mohla čítať spoločnosť za aplikáciou, tretie strany a vlády, ktoré zhromažďujú súkromné ​​údaje o ich občanoch.

Našťastie niektoré aplikácie na odosielanie správ používajú šifrovanie typu end-to-end, aby zabránili komukoľvek okrem vás a zamýšľaného príjemcu vidieť obsah správ. Odporúčame vám získať signál (k dispozícii pre systémy iOS, Android a Desktop), pretože má pravdepodobne najbezpečnejší protokol správ zo série, je štandardne šifrovaný end-to-end a je úplne otvoreným zdrojom, takže jeho bezpečnosť môže byť zaručená pre.

Asi najťažšou časťou používania týchto aplikácií na odosielanie správ je, aby všetci ostatní, ktorým posielate správy, používali tú istú aplikáciu, akú robíte. Vaše osobné súkromie a bezpečnosť však stoja za to.

 • Najlepšie aplikácie na odosielanie správ na uchovávanie vašich správ v súkromí a v bezpečí
 • Ako chrániť vaše aplikácie na odosielanie správ pomocou hesla

3. Začať používať aj prehliadač zameraný na ochranu osobných údajov

V ideálnom prípade by mal byť váš prehliadač často aktualizovaný, aby vás ochránil pred novými hrozbami.

Zaradili sme najobľúbenejšie prehliadače na základe ochrany osobných údajov a zabezpečenia. Zatiaľ čo Tor Browser vyšiel na vrchole, zistili sme, že Firefox a Chromium-Brave sú vhodnejšie na každodenné použitie. Obe sú otvoreným zdrojom a majú rôzne možnosti blokovania obsahu a reklám.

 • Najpopulárnejšie prehliadače zoradené podľa ich súkromia a zabezpečenia
 • Čo je rozdelenie prehľadávača?

4. Používajte silné heslá a ukladajte ich do správcu hesiel

Už ste to už počuli, ale „heslo“ NIE JE dobrým heslom. Vaše meno, dátum narodenia ani rodné mesto. Ťažšie uhádnite svoje heslá - napríklad pomocou generátora náhodných hesiel - a uložte ich do správcu hesiel. Takto si budete musieť pamätať iba heslo správcu hesiel. Len to nezapisuj.

 • Generátor náhodných hesiel ExpressVPN
 • Ako používať správcu hesiel

5. Vždy, keď je to možné, používajte 2FA a MFA

Jedno heslo už jednoducho nie je dostatočne bezpečné - budete chcieť svoju ochranu zdvojnásobiť pomocou iného prístupového kódu. Toto zdvojnásobenie hesiel sa často nazýva dvojfaktorové alebo viacfaktorové overovanie a rýchlo sa stáva štandardnou formou dodatočného zabezpečenia potrebného pre vaše účty. Pravdepodobne ste to už z nejakého dôvodu urobili pomocou SMS kódu zaslaného na váš telefón alebo pomocou aplikácie.

 • Prečo by som mal používať dvojfaktorové overenie?
 • Ktorú metódu dvojfaktorovej autentifikácie by ste mali použiť?

6. Dajte si pozor na verejné Wi-Fi

Môže existovať veľa verejných hotspotov Wi-Fi, do ktorých môžete zariadenie zapojiť a získať tak bezplatný prístup na internet. Často to však znamená, že vaša online aktivita je na milosrdenstvo poskytovateľa Wi-Fi, ktorý, pokiaľ nie je šifrovaný, môže vašu komunikáciu vystaviť každému.

Okrem ochrany VPN na verejných sieťach Wi-Fi sa ubezpečte, že sa k týmto sieťam nepripojujete automaticky, ak je to možné, používajte údaje a vo verejných sieťach Wi-Fi nepoužívajte citlivé informácie, ako je vaša kreditná karta..

 • Aké informácie prechádzajú mobilnými sieťami Wi-Fi
 • Ako verejní Wi-Fi prichádzajú svojim používateľom za cenu
 • Ako používať VPN na ochranu seba na verejných sieťach Wi-Fi

7. Buďte opatrnejší pri zdieľaní obsahu online

Niekedy je ťažké nezdieľať, čo máte na Facebooku a Instagrame, alebo kričať do medzery na Twitteri. Uvedomte si však, že keď tak urobíte, vždy existuje šanca, že niekto dokáže zistiť, čo robíte, kde ste a kto ste.

S týmito informáciami sa dá urobiť veľa, v neposlednom rade s cieľom phishingu alebo zacieľovať na vás útokom sociálneho inžinierstva. Prejdite si svoje fotografie a urobte ich súkromnými na sociálnych médiách, alebo ak si myslíte, že vám to príliš priveľa, vymažte všetky svoje príspevky.

 • Ako urobiť vaše fotografie súkromnejšími na sociálnych médiách
 • Čo je sociálne inžinierstvo?
 • Čo je phishing?

8. Vymažte účty, ktoré už nepoužívate

Facebook už nespôsobuje radosť? Prestali ste používať aplikácie a služby, do ktorých ste sa zaregistrovali? Služba Just Delete Me obsahuje užitočný súhrn webových stránok a služieb, ktoré vám pomôžu zistiť, či môžete odstrániť rôzne účty. Ak chcete #DeleteFacebook alebo iné účty sociálnych médií a správ, máme k tomu sprievodcu.

 • Ako natrvalo odstrániť, čo o vás Google vie
 • Ako odstrániť všetky svoje online účty

9. Pred kliknutím na e-mailový odkaz premýšľajte dvakrát

Ak sa pokúsite o phishing, nemôže vám pomôcť všetka bezpečnosť na svete. Naučte sa, ako sa brániť pred útokmi typu phishing a kedy môžete klásť otázky týkajúce sa hesiel a informácií o kreditných kartách.

10. Aktualizujte svoje zariadenia

Nakoniec, a my vieme, že je to bolesť, aktualizácia zariadení vám pomôže chrániť vás pred škodlivým softvérom, softvérovými chybami a zneužitím v nulový deň. Stačí ich aktualizovať a počas čakania si tiež oddýchnuť od obrazovky.

Aké sú vaše novoročné predsavzatia na rok 2020? Nehovorte nám to!

Prichádzate na novoročné predsavzatia? Tu je 10 návrhov na zlepšenie vašej kybernetickej bezpečnosti v roku 2020
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.