Skutočne Rusko zakázalo VPN?

Sú VPN zakázané v Rusku?

Možno ste v posledných dňoch videli dramatické titulky s tvrdením, že „Rusko zakazuje aj siete VPN“ a priťahuje paralely s nedávnym odstránením VPN spoločnosti Apple zo svojho čínskeho obchodu App Store, ale aký je skutočný príbeh?

Áno, Putin a ruský parlament skutočne schválili nový pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorého cieľom je posilniť úsilie vlády o cenzúru, ale ani zďaleka nejde o všeobecný zákaz VPN..

Ruský dodatok k VPN: Veľa kôry, ale bude sa uhryznúť?

Namiesto toho sa v pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu usiluje o to, aby služby VPN s pevným ramenom dodržiavali režim ruskej cenzúry - to znamená, že zablokuje všetky webové stránky, ktoré sú na čiernej listine blokované komunálnym strážnym dozorom Roskomnadzorom..

Nie je však jasné, ako presne Rusko plánuje zaviesť túto novú reguláciu do praxe, keď nadobudne účinnosť 1. novembra 2017. Zdá sa, že Federálna bezpečnostná služba (FSB) a poskytovatelia internetových služieb budú mať za úlohu identifikovať a potlačiť VPN, ale ako sme videli v iných krajinách s vysokou cenzúrou, presadzovanie je hra mačiek a myší, kde cenzorom chýbajú prostriedky na úplné vylúčenie prenosu VPN. Ak by to urobili, vyžadovalo by si, aby prijali nepraktické opatrenia s oveľa horšími dôsledkami, ako je napríklad úplné zastavenie pripojenia na globálny internet..

Zvyšujúci sa útok na slobodu v Rusku

Okrem praktickosti vymáhania nie je pochýb o tom, že Putin v Rusku sprísňuje skrutky cenzúry. V ten istý deň bola schválená ďalšia novela, ktorá vyžaduje, aby aplikácie na odosielanie správ spájali používateľov so skutočnou identitou od 1. januára 2018. Aj šifrované rozhovory typu end-to-end sa musia riadiť týmto zákonom, ktorý ruským úradníkom umožní spájať zhromaždené metadáta s jednotlivcami.

Obidve sú súčasťou znepokojujúceho trendu zvyšujúcich sa útokov na slobodu prejavu v Rusku pod Putinovou vládou, pričom obmedzenia a internetový dohľad nad online činnosťou sa za posledných päť rokov prudko zvyšujú. Napríklad zákon z Yarovaya z roku 2016 vyžaduje, aby všetci poskytovatelia internetových služieb uchovávali metadáta o zákazníkoch najmenej šesť mesiacov a aby ruskí úradníci mohli vytvárať dôkladné profily používateľov internetu. Zákon z roku 2015 zakazuje uchovávanie osobných údajov ruských občanov na serveroch mimo krajiny.

ExpressVPN je neochvejný záväzok k ochrane súkromia

Nie je náhodou, že vďaka tomuto vývoju je bezpečnosť, súkromie a pripojenie, ktoré VPN poskytujú, kritickejšie ako kedykoľvek predtým. Účelom komunity VPN je bojovať proti takýmto útokom na slobodu prejavu.

Ako spoločnosť na ochranu súkromia sa spoločnosť ExpressVPN nikdy nebude riadiť žiadnymi nariadeniami, ktoré ohrozujú schopnosť nášho produktu chrániť digitálne práva používateľov. Viac ako kedykoľvek predtým sa zaväzujeme, že naši používatelia zostanú pripojení k bezplatnému a otvorenému internetu bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

Skutočne Rusko zakázalo VPN?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.