Sprievodca informáciami: Prečo by ste mali odstrániť metadáta

Ako byť informátorom časť 4: odstráňte vaše metadáta

** Toto je štvrtá časť sprievodcu informáciami ExpressVPN. **

Časť 1: Sprievodca informátormi: Vyfúknutie píšťalky je náročné
Časť 2: Sprievodca informáciami: Ako zostať v anonymite pri fúkaní píšťalky
Časť 3: Sprievodca informáciami: Ako chrániť zdroje

Ak ste účastníkom prípadu informátora, či už ako informátor alebo ako novinár, nezabudnite sa primerane zaoberať metaúdajmi..

Uchovávajte iba údaje, ktoré sú absolútne nevyhnutné

Môže byť lákavé ponechať si všetko, ale je lepšie odstrániť nepodstatné informácie. Vedieť, čo je potrebné odstrániť, je ťažké, pretože niektoré údaje budú nevyhnutné na overenie a podporu tvrdení oznamovateľa.

Zabezpečte svoje čety

Pred začatím hovoru sa rozhodnite, či chcete prihlásiť alebo zaznamenať rozhovory a telefónne hovory, a jasne to oznámte svojmu zdroju. Zdroje sa môžu správať odlišne, ak ich zaznamenáte, ale vyberú si aj ich slová opatrnejšie.

Ak zapíšete rozhovory, zvážte ich uloženie vo formáte obyčajného textu, aby ste sa vyhli metadátam a odstránili časové pečiatky. Môžete tiež editovať pravopisné chyby alebo štandardizovať jazyk vášho zdroja v nádeji, že zmeny ich identifikáciu sťažia..

Zlikvidujte obálky

Je dôležité uchovať si obálky doručené fyzickou poštou? Obálky môžu odhaliť informácie o tom, kde a kedy bol obsah uverejnený, a môžu dokonca obsahovať DNA z vášho zdroja.

Vymazať hlavičky e-mailov

Pretože obsahujú digitálne podpisy, hlavičky môžu byť rozhodujúce pri overovaní pravosti e-mailu. Ak však preukázanie pravosti nie je dôležité, bolo by lepšie ich zahodiť. Ak je autentickosť trochu dôležitá, pre dôveryhodného externého odborníka by mohlo byť dobrou možnosťou ich overiť a potom odstrániť pôvodné údaje..

Pred zverejnením dokumentov odstráňte metadáta

Nezáleží na tom, či pracujete s dokumentmi, obrázkami, záznammi rozhovorov alebo zvukovými súbormi – všetko s nimi súvisí. Niektoré metadáta možno nebude možné odstrániť (napríklad dĺžka zvukového súboru), je však nesmierne dôležité pochopiť, ktoré metadáta by niekto mohol extrahovať z dokumentu..

Všetky súbory PDF, textové dokumenty a súbory .jpg nesú metadáta priamo vo svojej štruktúre. Tieto údaje môžu zahŕňať používateľské meno osoby, ktorá dokument vytvorila, alebo dokonca polohu GPS záznamu fotografie. Tento druh metadát môžete odstrániť pomocou nástroja, ako je MAT.

Dajte si pozor na skryté metadáta

Odstránenie alebo zistenie ďalších metaúdajov je zložitejšie. Hluk pozadia zvukového záznamu môže odhaliť miesto, kde sa záznam uskutočnil, zatiaľ čo každý vytlačený dokument obsahuje sotva viditeľné žlté bodky, ktoré ukazujú, ktorá tlačiareň vyrobila papier a dátum tlače..

Odstránenie všetkých častí metaúdajov, ktoré by mohli identifikovať váš zdroj, je nesmierne dôležité a vy sa nemôžete spoliehať na svoj zdroj, ktorý sa o to postará sám. V závislosti na tom, s ktorými dokumentmi manipulujete, skúste sa čo najviac informovať o tom, aké prepojenia by mohol outsider medzi dokumentmi, zdrojom a vami vyvolať.

Sprievodca informáciami: Prečo by ste mali odstrániť metadáta
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.