Sprievodca informáciami: Vyfúknutie píšťalky je náročné

[ware_item id=33][/ware_item]

Ako bezpečne odpáliť píšťalku.


** Toto je súčasť sprievodcu informáciami ExpressVPN. **

Časť 2: Sprievodca informáciami: Ako zostať v anonymite pri fúkaní píšťalky
Časť 3: Sprievodca informáciami: Ako chrániť zdroje
Časť 4: Sprievodca informáciami: Prečo by ste mali odstrániť metadáta

Varovný sprievodca pre tých, ktorí potrebujú hovoriť

Whistleblowing znamená odhaliť a zdieľať nezákonné alebo neetické správanie vo vašej organizácii. Medzi významných oznamovateľov patria Edward Snowden, Chelsea Manning a Víťaz reality.

Whistleblowing by mohla byť predmetom akejkoľvek organizácie. Môže to byť verejná alebo súkromná organizácia - buď za účelom zisku, alebo nezisková -, komunitná skupina alebo nadnárodná organizácia. Je tiež dôležité si uvedomiť, že vyfúknutie píšťalky nemusí nevyhnutne znamenať upozornenie verejnosti alebo celého sveta.

Vnútorné oznamovanie sa často považuje za legitímnejšie, aj keď organizácie sa s väčšou pravdepodobnosťou budú klásť zvonku, tlak verejnosti viac ako na vnútorné vyšetrovanie. Pokiaľ však nie je porušenie etiky vo verejnom záujme, môže byť pre informátora ťažké nájsť publikum mimo svojej organizácie..

Čo riskujete z informovania?

Aj keď sa vám môže zdať zrejmé, že nezákonné porušovania a etické pochybenia vo vašej organizácii sa musia zastaviť, väčší obraz môže byť komplikovaný a vyžaduje starostlivé zváženie.

Ste ochotní sa verejne oboznámiť so svojimi obvineniami a prípadne prísť o prácu alebo kariéru? Ste ochotní byť vyhostený? Je súčasťou vášho cieľa zachovať integritu vašej organizácie, alebo ste pripravení ju rozobrať?

Od chvíle, keď sa rozhodnete vznášať obvinenia, premýšľajte o svojich možnostiach. Interné zaznamenávanie vašich obáv môže spôsobiť, že neskôr bude možné anonymne navštíviť verejnosť. Priame oslovenie verejnosti však nemusí byť vždy najúčinnejšou možnosťou, ak si chcete zachovať integritu svojej organizácie.

Ak vláda alebo právnická osoba použije na vás nelegálne získané informácie, pravdepodobne nie je prípustná na súde. Aj keď neprijateľné dôkazy môžu zabrániť organizácii v uväznení, pravdepodobne im nezabráni v odvetných opatreniach proti vám inými spôsobmi.

Je veľmi užitočné poradiť sa s právnikom skôr, ako vyhodíte píšťalku, pretože presné okolnosti, ako prezradíte svoje vedomosti, môžu spôsobiť rozdiel medzi ochranou zákonom a „súdnou cestou na tajnom vojenskom súde“.

Je však potrebné poznamenať, že právnici môžu byť neúnosne drahí a je ťažké ich tajne kontaktovať.

Koho chcete osloviť??

Oslovenie priamo na vrcholový manažment je efektívny spôsob, ako vyriešiť problémy, ale môže byť komplikovanejší, ako sa zdá, najmä ak manažment nesúhlasí s vašimi obavami..

Niektoré organizácie majú interné strážne psy, ale nemusia byť vhodné. Je ťažké posúdiť, komu môžete veriť, a skupiny strážnych psov nemusia byť vybavené technológiou alebo znalosťami na príjem anonymných tipov..

Ani regulátorom sa nedá vždy dôverovať. V mnohých krajinách a odvetviach môžu byť regulačné orgány a tie, ktoré majú regulovať, veľmi blízko.

Či už oslovíte vyššie vedenie, interný tím, orgány činné v trestnom konaní alebo tlač, bude pre váš OPSEC veľký rozdiel. Najlepšie je však predpokladať, že vaši nepriatelia sú silnejší, ako ste očakávali.

Nemali by ste sa spoliehať na ochranu pred tými, ktorým uniknete; na miestach, ktoré neočakávate, môžu mať priateľov, pomocníkov alebo vernosť a nemusia byť tak dôvtipní alebo opatrní, ako potrebujete. Koniec koncov, nie je to ich pokožka v hre - je to vaša.

Čo chcete odhaliť?

Udržujte svoju komunikáciu na minimálnej úrovni. Vyhnite sa zbytočnému chatovaniu a posielajte iba informácie týkajúce sa vašich nárokov. Akákoľvek informácia, bez ohľadu na to, ako malá, by mohla viesť k vášmu objavu.

Čím menej údajov budete odfiltrovať, tým ľahšie bude lietať pod radarom. Ak si stiahnete celý pevný disk, pravdepodobne si ho všimnete, ako keby ste kopírovali jeden súbor. Podobne aj dlhé telefónne hovory sú viac náchylné na vyšetrovanie ako krátke, čo by sa dalo považovať za nesprávny odkaz.

V druhej časti tejto série sa ExpressVPN zaoberá možnými rizikami, keď z vašej organizácie uniknete materiál a komunikujete s novinármi alebo regulátormi..

Sprievodca informáciami: Vyfúknutie píšťalky je náročné
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.