Tajné kódy, ktoré nikto nemôže prelomiť

[ware_item id=33][/ware_item]

Tajné kódy, ktoré nikto nemôže prelomiť


Pamätáte si späť v škole, keď si vy a váš najlepší priateľ vymieňali tajné poznámky v celej triede v kóde? Vy dvaja tlmíte chichot, pretože ste vedeli, že aj keby učiteľ zabavil vaše klikyháky, nedokázala by ich prečítať ...

Aj keď vaše vlastné šifry boli pravdepodobne dosť základné a váš učiteľ ich mohol hacknúť, ak chceli, bolo to zdieľanie zábavného tajomstva. Kódy sú tajomstvom, tajomstvom, ktoré apeluje na vnútorného lovca pokladov v nás všetkých - preto ich radi skúšame a riešime..

Je však neuveriteľné, že niektoré kódy sa zdajú byť neznesiteľné, dokonca aj pri použití sofistikovaných superpočítačov. Iste, existujú užitočné a neenigmatické (čítané: nudné) kódy, ktoré nedokážeme prelomiť (napríklad silné šifrovanie AES), ale sú aj iné, ktoré sú oveľa zaujímavejšie a tajomnejšie ...

Pozrite sa na tri z najväčších mozgových busterov nižšie a vyskúšajte si ich, ak máte chuť zviazať svoju myseľ v uzloch!

Čo je to socha Kryptosu?

Dáva zmysel, že CIA si objednala svoj vlastný kus kryptytu, ktorý sa hrdo nachádza pred ich ústredím v Langley..

Socha Kryptos, postavená v roku 1990, nie je len svedectvom kryptografov pracujúcich v zákulisí práve z týchto dôvodov, ale je tiež pozoruhodným dielom umenia inšpirovaného prírodou..

Kryptos tvoria štyri rôzne hádanky, a hoci interní analytici CIA vyriešili prvé tri v roku 1998, odpoveď na štvrtú otázku zostáva neznáma..

Umelec za Kryptosom predtým vydal vodítka o tom, ako vyriešiť záverečnú hádanku - napríklad v roku 2014, keď povedal, že 64 až 74. postavy, keď sa rozlúštia, vyhláskujú slová „BERLINOVÉ HODINY“ - záhadou za sochou však zostáva.

Myslíš, že máš, čo potrebuješ na vyriešenie Kryptosa? Pozrite sa na hádanku tu.

Rukopis Voynich je skutočne starý a mätúci

Toto je pre všetkých, čo začínate s bylinkármi. Rukopis Voynich je 240-stranový zväzok, ktorý je vedecky datovaný už do 14. storočia.

Jeho moderný objav bol v roku 1921, keď ho Wilfrid Voynich kúpil v starožitnom obchode. Rukopis je písaný podivným, neidentifikovaným textom a je sprevádzaný rôznymi ilustráciami: väčšinou bylinkovými, ale aj astrologickými a ľudskej formy..

Kniha prešla mnohými rukami, aj keď pôvodca textu nie je známy. Existujú samozrejme špekulácie, ako napríklad Roger Bacon, mních z 13. storočia; Giovanni Fontana, inžinier, ktorého ilustrácie majú určitú podobnosť s tými, ktoré sú uvedené v rukopise; a dokonca aj samotný Voynich, v komplikovanej výrobe - hoci sa to ukázalo takmer nepochybne nesprávne, kvôli rádiokarbonovým datovaniam.

Prezrite si rukopis Voynich online v knižnici Beinecke Rare Book & Rukopisná knižnica, ktorá ho vidí v celej svojej kráse.

Mŕtvy človek nehovorí žiadne príbehy: Somertonov človek

V roku 1948 bol na pláži s neosvietenou cigaretou na golieri nájdený dobre hodný mŕtvy muž. Nemal žiadnu identifikáciu, len pár majetkov a podivnú frázu vytrhnutú z knihy, ktorú opatrne vložil do vrecka a čítal „Tamam Shud“.

Roztrhanie Tamam Shudu vyšlo z knihy nazvanej Rubáiyát z Omara Khayyama, ktorú vyšetrovatelia neskôr našli v aute. Majiteľ vozidla nemal potuchy, ako sa tam dostal, a čo je ešte cudzie, posledná stránka chýbala a bola nahradená zmätkom písmen.

Bola to šifra od mŕtveho muža? Do čmáranice bolo zahrnuté telefónne číslo, ale pani, ktorej patrili, popierala akúkoľvek znalosť záhadného mŕtveho muža ... Veľmi zvláštne!

Napriek tomu, že uplynulo 70 rokov, totožnosť somertonovho človeka, príčina smrti a šifra sa ešte len musia určiť. Zahrnutý je aj možný zvrat lásky.

Dokážete vyriešiť záhadu Somerton Mana?

Aký je váš obľúbený kód, ktorý sa nepodarí rozpoznať?

Ľudia milujú záhadu. Je fascinujúce dozvedieť sa, že veľa hádaniek zostáva nezodpovedaných. Je to kvôli dokonalej bezpečnosti? Je taká vec možná?

Poznáte nejaké dlho nevyriešené hádanky? Radi by sme ich počuli v komentároch nižšie!

Tajné kódy, ktoré nikto nemôže prelomiť
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.