The Game of Phones: WhatsApp vs Telegram vs šifrovanie

best-messenger

** AKTUALIZOVANÉ NA ROK 2017 **

V tomto článku sa ExpressVPN zameriava na WhatsApp a telegram. Ak chcete vidieť, ako sa porovnávajú iné chatové aplikácie, kliknite sem a získajte to najlepšie zo zvyšku.

WhatsApp má v súčasnosti užívateľskú základňu s viac ako miliardou, Telegram sa však rýchlo dobíja. Vo februári 2016 Telegram tvrdil, že sa k jeho súčasným 100 miliónom aktívnych používateľov denne prihlásilo viac ako 350 000 používateľov.

Telegram čelí mnohým kritikám za to, že v predvolenom nastavení nie je úplne šifrovaný. Bola to však prvá aplikácia na zasielanie správ na hromadnom trhu, ktorá ponúka akékoľvek šifrovanie, a ako taká sa v médiách často označovala ako „šifrovaná aplikácia na chatovanie“. Zdá sa, že je to prezývka, ktorá by jej mohla dokonca pomôcť získať podporu od organizácií, ako je ISIS, notoricky známa teroristická skupina.

WhatsApp oznámil, že v septembri 2014 prejde na úplné šifrované rozhovory, ale túto funkciu zavádza až v apríli 2016. Od tej doby sa jej asistenti v oblasti PR intenzívne snažia požiadať o titul šifrovanej chatovej aplikácie..

Začiatky telegramu

Za Telegramom stoja bratia Nikolaj a Pavel Durov, vyhnaní ruskí miliardári, ktorí boli predtým známi klonom Facebooku Vkontakte (teraz VK). Pavel Durov musel v roku 2014 opustiť Vkontakte kvôli sporu o odovzdanie užívateľských údajov ukrajinských demonštrantov. V dôsledku toho bratia odišli z Ruska do Berlína, kde založili telegram.

Začiatky WhatsApp

Brian Acton a Jan Koum založili v roku 2009 WhatsApp, aby zverejňoval rýchle aktualizácie stavu, podobné tým na Facebooku. Ale to bola funkcia správ, ktorá je súčasťou verzie 2, ktorá zvýšila počet používateľov a urobila z aplikácie obrovský úspech.

Vo februári 2014 Facebook kúpil WhatsApp za 19 miliárd dolárov a teraz ho chce Facebook integrovať do svojej vízie internet.org (Zrieknutie sa zodpovednosti: ExpressVPN podporuje OpenMedia, kritickú organizáciu internet.org).

Messenger je postavený na sieťových efektoch - čo znamená, že platforma messenger je hodnotná, nie je to, aká veľká, bezpečná alebo bohatá na túto platformu je, ale skôr to, koľko ľudí s ňou môže byť oslovených. Tieto sieťové efekty sú však krehké, pretože pre používateľa je veľmi jednoduché a lacné prepínať služby zasielania správ. Aj keď používatelia môžu mať ľahko nainštalovaných viac správcov vedľa seba, mnoho používateľov radšej nechce. Jedna platforma tak mohla ľahko nielen predbehnúť druhú, ale tiež ju urobiť úplne bezcennou.

Preto je „vojna poslov“ (ktorá zahŕňa aj iných gigantov ako WeChat, Kakao a Line) veľmi reálna. WhatsApp dokonca zachádza tak ďaleko, že blokuje všetky odkazy na telegram Messenger v rámci svojej platformy.

telegram-vs-WhatsAppPrichádzajúce správy. Recenzia ExpressVPN spôsobí hanbu, hanbu, hanbu?

Bitka medzi WhatsApp a Telegram

ExpressVPN testuje oboch poslov, aby ste mohli byť pri výbere svojho obľúbeného informovaní viac informovaní.

Začnime s najväčšou kategóriou:

Čo má lepšie šifrovanie správ?

Telegram používa samostatne vyvinutý protokol s názvom MProto. Telegram bol vážne kritizovaný za to, že si vytvoril svoj vlastný štandard, namiesto toho, aby využil niečo iné. MProto však nie je úplne nový (využíva štandardy AES a RSA) a OpenWhisper Systems (začlenený štandard WhatsApp) je tiež nový vývoj.

ExpressVPN nie je kryptografom, zdá sa však, že protokol MProto sa ešte musí zlomiť. Je rovnako otvorený ako všetky telegramové aplikácie, takže sa ho môže niekto pokúsiť rozbiť. V skutočnosti Telegram opakovane ponúka veľké odmeny (v súčasnosti je to 200 000 dolárov v bitcoíne) každému, kto dokáže úspešne prelomiť štandard, hoci Moxie Marlinspike, tvorca OpenWhisper Systems, vo svojom blogu nazval cenu „zmanipulovanou“..

Šifrovacia šifra telegramu je určite veľmi rýchla a efektívna a šifrované správy sa môžu odosielať, keď zlyhajú všetky ostatné aplikácie z dôvodu pomalého internetového pripojenia. Telegram tiež mení kľúče každý týždeň alebo po 100 správach, aby poskytoval dokonalé utajenie vpred. Perfektné utajenie vpred zaručuje, že ak by sa váš telefón niekedy napadol a odcudzili sa šifrovacie kľúče, vaše odstránené správy sa nedajú dešifrovať..

Veľký rozdiel nespočíva v tom, aké šifrovacie protokoly sa používajú, ale v tom, ako sa používajú. WhatsApp automaticky šifruje všetky vaše správy a nie je možné odosielať nezašifrovanú správu. Toto je obrovský rozdiel v porovnaní so šifrovaním Telegramu, kde musíte začať tajný rozhovor, aby ste mohli začať bezpečnú konverzáciu. Mnoho ľudí to nerobí, pretože je to ďalší krok, alebo preto, že nechápu nevyhnutnosť.

Bez šifrovania sú rozhovory náchylné na zachytenie a dohľad, ešte viac na telegrame, kde sa ukladajú správy, až kým ich neodstránite. WhatsApp na druhej strane neukladá správy; iba ich odošle do vášho zariadenia. V WhatsApp sú šifrované aj skupinové rozhovory.

WhatsApp backdoor update:

V januári 2017, The Guardian ohlásil zadné vrátka v dizajne WhatsApp. WhatsApp navrhol svoj šifrovací mechanizmus tak, aby boli kľúčové zmeny bezproblémové. Nastavenie však umožňuje serverom WhatsApp alebo každému, kto ich má pod kontrolou, čítať vaše správy tak, že požiada vašu aplikáciu o prešifrovanie správ pomocou iného kľúča, ktorý vlastní útočník. Táto medzera funguje iba pre správy, ktoré sa majú doručiť, a nefunguje pre správy doručené v minulosti.

Ak sa chcete uistiť, že vo vašich správach WhatsApp nikto neprišiel, prejdite na Nastavenia -> účet -> Zabezpečenie a povolenie „Zobraziť bezpečnostné upozornenia“. Toto by vám poslalo oznámenie o zmene kľúčov kontaktu, čo by mohlo byť znakom toho, že tretie strany používajú na čítanie vašich správ vlastný kľúč. Ak dostanete upozornenie o tom, že sa kľúč zmenil, prestaňte s chatovaním, kým znova neoveríte verejný kľúč zamýšľaného kontaktu.

Takýto útok je teoreticky možný aj v telegrame, hoci nie v aktívnych rozhovoroch. V telegrame má každý chat svoj vlastný kľúč. Teoreticky je to skvelé, pretože to umožňuje vytvorenie jednotlivých bezpečných liniek medzi dôveryhodnými zariadeniami, ale v praxi to nefunguje dobre. Vždy, keď začnete nový tajný rozhovor, musíte znova overiť totožnosť druhej osoby.

verdikt: Napriek nedávnemu príbehu o zadných dverách je pre WhatsApp stále výhrou

WhatsApp šifrovanie

Začíname: Ktorý má lepší postup registrácie?

V WhatsApp sa môžete zaregistrovať iba prostredníctvom aplikácie pre mobilné telefóny, zatiaľ čo Telegram vám umožňuje zaregistrovať sa kdekoľvek, a to aj pomocou webovej aplikácie..

Telegram aj WhatsApp však na overenie používajú vaše telefónne číslo. Najskôr je to výhodné, ale to vyvoláva vážne obavy o bezpečnosť. Hacker by mohol prevziať váš účet prostredníctvom presmerovania textových správ na hackerove číslo, a to buď podvádzaním poskytovateľa mobilného telefónu, alebo dokonca s ním tajným dohodnutím. Posledný menovaný je obzvlášť znepokojujúci, ak je vaším protivníkom vaša miestna vláda.

V prípade šifrovaného WhatsApp to umožní hackerom vydávať sa za vás, ale s telegramom by niekto mohol získať prístup ku všetkým vašim nezašifrovaným chatom a skupinovým chatom.

Hoci WhatsApp má vynikajúce šifrovanie, Telegram má možnosť nastaviť sekundárne heslo, čo je v skutočnosti dvojfaktorové overenie. Hacker potrebuje na prístup ku svojim kontaktom nielen prístup k vášmu telefónnemu číslu, ale aj heslo.

Dobrým postupom nie je poskytnúť používateľom inú možnosť, ako sa zaregistrovať pomocou určitého čísla. Telefónne čísla sa dajú ľahko prepojiť s identitou podľa miesta a mnoho krajín vyžaduje, aby ste pri nákupe kariet SIM preukázali ID.

verdikt: kresliť

game-of-telefóny

Ako zlepšiť proces registrácie

Telegram aj WhatsApp by vám mali umožniť zaregistrovať sa na ich služby prostredníctvom iných identifikátorov, napríklad používateľských mien alebo e-mailových adries. WhatsApp potrebuje riešenie sekundárneho hesla a WhatsApp aj Telegram by to pravdepodobne mali urobiť povinnými.

Ktorý má najlepšie možnosti sťahovania?

Všetky telegramové aplikácie sú open-source, čo znamená, že ich môžete zostavovať sami, a nie sťahovať z obchodov s aplikáciami. Môžete upravovať aplikácie a vedci ich môžu hľadať, aby našli chyby pri implementácii bezpečnostných funkcií. Môžete si tiež vytvoriť integráciu telegramov pre svoju vlastnú aplikáciu, čím sa stane dostupnejšou pre ľudí, ktorí nemajú prístup k oficiálnym obchodom s aplikáciami (napríklad ak ich blokuje ich krajina), ale znamená to tiež citlivosť na backdoored alebo škodlivé verzie..

Open-source je celkom úžasný a Telegram ďalej ohromuje svojou širokou škálou podporovaných platforiem. Existujú zvyky, ako sú iOS, Android a Windows Phone, ale existujú aj aplikácie prehliadača pre Firefox a Chrome OS, doplnok Pidgin, aplikácie pre stolné počítače a dokonca aj rozhranie príkazového riadku! Je však smutné, že aplikácie pre Windows a Linux sú iba zabalené verzie aplikácie prehliadača (Webogram), ktorá nepodporuje šifrovanie typu end-to-end..

WhatsApp má aj aplikácie pre Windows a Mac, ale zameriava sa predovšetkým na mobilné telefóny, kde podporuje staršie systémy ako Symbian alebo BlackBerry. WhatsApp je oveľa reštriktívnejší a v minulosti ukončil nezávislé implementácie, ako je napríklad doplnok Pidgin.

verdikt: Vyhráva telegram

telegram šifrovanie

Čo je najmenej rušivé?

WhatsApp vyžaduje prístup k celému adresáru, aby fungoval rovnomerne; niečo ExpressVPN považuje za vysoko invazívne. Bez tohto prístupu je WhatsApp prakticky k ničomu.

Na telegrame môžete začať chatovať bez toho, aby ste aplikácii poskytli prístup k svojim kontaktom. Vaše telefónne číslo nemusíte rozdávať nikomu, s kým sa chcete zhovárať. Namiesto toho môžete nastaviť užívateľské meno a namiesto toho to rozdať. Je to celkom skvelá funkcia, ktorá je šetrná k súkromiu.

verdikt: Vyhráva telegram

telegram šifrovanie

Ako zlepšiť chatovanie

Messenger by vás nemal žiadať, aby ste na začiatok nahrávali celý adresár, a nemali by ste vydávať telefónne číslo, aby vás ľudia mohli kontaktovať..

Ktorý ponúka najlepšie funkcie skupinového chatu?

Ako už bolo spomenuté, skupinové rozhovory sú šifrované v WhatsApp a môžete vytvárať skupiny až s 256 členmi. Je to úžasné, aj keď s mnohými ľuďmi v skupine sa pravdepodobne dá predpokladať, že už nie sú súkromní.

Rozhovory skupinových telegramov sú nešifrované, ale majú niekoľko ďalších funkcií. Môžete si dokonca vytvoriť superskupiny s tisíckami účastníkov. V týchto superskupinách môžete pripnúť správy a vytvoriť pozývacie adresy URL, ktoré je možné zverejniť na vašom webe alebo poslať e-mailom. Do svojich skupín môžete pridať aj neslávne známe roboty telegramov, čo vám uľahčí vykonávanie ankiet alebo hranie hier.

verdikt: WhatsApp vyhrá, šifrovanie je kráľ

WhatsApp šifrovanie

Ktorá aplikácia má vo všeobecnosti najlepšie funkcie?

Ako už bolo spomenuté, Telegram prostredníctvom svojich funkcií zaujme. Aj keď WhatsApp vkladá aj určitý obsah a zobrazuje ukážky webových stránok a videí, v telegrame sa zdá, že je všetko oveľa úhľadnejšie. Aby ste videli obsah rozhovoru, musíte opustiť aplikáciu Telegram omnoho menej, čo sa prejaví v dobrej používateľskej skúsenosti.

Telegram je tiež otvorenejšou platformou. Môžete ľahko vytvoriť svoj vlastný robot, nahrať svoj vlastný súbor nálepiek (ExpressVPN dokonca našiel jeden na Information Security!), Alebo dokonca zmeniť klienta a uvoľniť ho s novými funkciami (ako to urobil GetGems), čo vám umožní vložiť schopnosť posielania telegramov do akejkoľvek inej aplikácie. Telegram obsahuje aj kanály, ktoré vám umožňujú jednoducho zdieľať aktualizácie o sebe, napríklad krátky blog.

WhatsApp má však jednu funkciu, ktorej sa ExpressVPN veľmi páči, a naozaj sa bez neho nezaobíde: šifrované telefónne hovory. Funguje to celkom dobre, je zadarmo a opakuje pravidelný telefonický hovor týkajúci sa pohodlia, zabezpečenia a ceny.

Veľkou výhodou telegramu je nezávislosť od jediného zariadenia. Telegram môžete nainštalovať na ľubovoľný počet počítačov a telefónov a dokonca môžete webovú aplikáciu otvoriť v samostatných prehliadačoch súčasne. V WhatsApp musí byť vaše primárne zariadenie zapnuté a pripojené k internetu, aj keď používate WhatsAppWeb..

verdikt: WhatsApp vyhrá, čisto za šifrované telefónne hovory

WhatsApp šifrovanie

Ďalšie otázky týkajúce sa ochrany súkromia a bezpečnosti

Telegram aj WhatsApp vám umožňujú ovládať pečiatku „naposledy online“ a obe umožňujú zostaviť zoznam blokovaných používateľov..

Skutočnosť, že sa do Telegramu môžete ľahko prihlásiť z viacerých zariadení, sa môže stať bezpečnostnou hrozbou, aj keď táto platforma to zmierňuje tak, že zviditeľní vaše „aktívne relácie“ v nastaveniach, kde tiež môžete ľahko zakázať čokoľvek, čo nie je vy.

Telegram tiež automaticky odstráni váš účet spolu so všetkými informáciami, ktoré sú v ňom, po šiestich mesiacoch nepoužívania (môžete ho nastaviť na jeden mesiac alebo rok), takže ak by iní ľudia dostali vaše telefónne číslo po opustení účtu, nemali by prístup k vášmu účtu.

V telegrame môžete navyše určiť, kto vás môže pridať do skupín, čo pre spamerov sťažuje obťažovanie.

„Tajné rozhovory“ telegramu sú dodávané s niekoľkými výhodami, ktoré nie sú iba šifrovaním: Keď bude druhá strana snímať snímku obrazovky, dostanete upozornenie a môžete si nastaviť čas sebazničenia odkiaľkoľvek od jednej sekundy do jedného týždňa. Po zničení aplikácia odstráni všetky správy na oboch zariadeniach (počnúc od prečítania správy druhou stranou), vďaka čomu budete mať väčšiu kontrolu nad tým, čo váš telefón ukladá a ktoré informácie by sa mohli stať zraniteľnými, ak by bol váš telefón odcudzený alebo stratený..

Telegramové tajné rozhovory tiež neposielajú žiadne ukážky správ na servery Apple alebo Google, na ktoré sa dajú navyše prihlásiť. V WhatsApp (a telegramové nešifrované chaty) táto možnosť existuje, musíte ju však manuálne vypnúť. Telegram sa tiež opýta, či chcete povoliť ukážky odkazov v tajných rozhovoroch. Ukážky odkazov sa generujú na serveroch Telegramu a môžu narušiť súkromie, preto je múdre ich zakázať.

Tajné rozhovory telegramu nemožno zálohovať, zatiaľ čo chaty WhatsApp môžu byť. V systéme iOS máte možnosť zálohovať svoje chaty v iCloud, zatiaľ čo v systéme Android ich môžete uložiť na svoj Disk Google. Na iných platformách môžete mať na výber, aby ste si ich stiahli ako súbor. Ak to vy alebo jeden z vašich kontaktov povolíte, vaše rozhovory sú také bezpečné ako táto záloha. Buď opatrný!

verdikt: Vyhráva telegram

telegram šifrovanie

Výsledky: Telegram vyhrá! Ale to sa týka aj WhatsApp!

Telegram vyhráva celkovo! Táto platforma zapôsobí tým, že je otvoreným zdrojom, je ľahko prístupná pre dizajnérov (nálepky) a vývojárov (roboti) a môže sa pochváliť rozsiahlou zostavou aplikácií pre všetky druhy platforiem. Všetky aplikácie, ktoré sa ExpressVPN vyskúšali, sa cítili rýchlo a krásne integrované s operačnými systémami, pre ktoré boli vyvinuté. Aj keď budete mať ďaleko od anonymity, ExpressVPN sa domnieva, že máte väčšiu kontrolu nad svojou identitou a kontaktmi. Najväčším problémom je nedostatok štandardného šifrovania typu end-to-end.

WhatsApp vyhrá šifrovanie

Aplikácia s miliardou ľudí priniesla masám end-to-end šifrovanie a ExpressVPN si myslí, že to môže byť jediná veľká platforma, ktorá robí šifrovanie správne. WhatsApp sa, žiaľ, snaží o to, aby sa stal správou viac ako nudnou trubicou a niektorí používatelia môžu očakávať viac. Skutočnosť, že používatelia sú obmedzení na jedno zariadenie / aplikáciu, sa cíti ako najväčšia prekážka.

Ste zvedaví na iných poslov? Kliknutím sem zobrazíte hodnotenie súkromia chatovej aplikácie ExpressVPN.

Nezabudnite si tiež prečítať Príručku pre zabezpečenie mobilných zariadení.

The Game of Phones: WhatsApp vs Telegram vs šifrovanie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.