Tri najväčšie podvody v histórii

red-ball-and-cups-podvod

Dlho pred internetom sa ľudia podvádzali stále viac a menej tvorivo. Tri obzvlášť nápadité podvodníci dokázali predať Eiffelovu vežu (dvakrát), zničiť celú ekonomiku a presvedčiť ľudí, aby im jednoducho podali bezplatné veci..

Tu sú naše tri najobľúbenejšie podvodné príbehy:

3. William Thompson presvedčil každého, aby mu dôveroval vecou

William Thompson žil v polovici 19. storočia v New Yorku a bol pravdepodobne prvou osobou, ktorá sa stala všeobecne známou ako „muž dôvery“ – typ podvodníka, ktorý sa stal veľmi populárnym v bzučiacich metropolách neskorej priemyselnej revolúcie..

Ako „muž dôvery“ Thompson využil naivitu ľudí, ktorých stretol v uliciach, baroch alebo udalostiach, s typom schémy sociálneho inžinierstva, ktorá sa nazýva „trik dôvery“.

Thompson k priateľským spôsobom chodil k ľuďom, pozdravoval ich a pôsobil dojmom, na ktorý sa predtým stretli. Po získaní dôvery cudzinca sa Thompson jednoducho opýtal:

“Veríš mi, že mi budeš do zajtra dôverovať svojimi hodinkami?”

Neuveriteľne to fungovalo. Thompsonovi sa podarilo zopakovať trik na rôznych ľuďoch skôr, ako ho úrady dohnali.

Nejaký trik „môžete mi veriť, dajte mi hodinky“ sa stal tak populárnym, že inšpiroval celú generáciu umelcov dôvery. Jedna žena, Bertha Heyman, stále hľadala obete, zatiaľ čo bola zavretá vo väzení. Berthaova schéma bola prepracovanejšia ako Thompsonova a dosť podobná dnešnej „podvode s 419“ (nigerijský podvod s písmenami). Heyman by tvrdil, že stratil prístup k jej obrovskému bohatstvu, a potreboval by trochu finančnej pomoci, aby si ju získal späť..

2. Victor Lustig dvakrát predal Eiffelovu vežu

Eiffelova veža bola postavená pre svetový veľtrh v roku 1889, čo sa zhoduje so 100. výročím francúzskej revolúcie. V tom čase to bola najvyššia stavba postavená ľuďmi a tento titul si držal 41 rokov (až kým ju neprekonala budova Chrysler v New Yorku)..

V roku 1925, keď mal Victor Lustig 35 rokov, sa dozvedel, ako je veža drahá na údržbu. Následne prišiel s myšlienkou predať Eiffelovú vežu predajcovi kovového šrotu.

Lustig našiel najdivočejšího obchodníka s kovovým šrotom, ktorý mohol dať cenovú ponuku, a dokonca sa mu podarilo pridať do značnej miery úplatok. Aj on s tým prešiel – obchodník s kovovým šrotom sa hanbil, že ho oklamali, že nešiel na políciu.

Po podvode sa Lustig presunul do Viedne vlakom s kuframi plnými peňazí. Podvod považoval za taký úspešný, že sa nasledujúci mesiac presťahoval späť do Paríža, aby to znova urobil s ďalším samostatným predajcom kovového šrotu. Aj keď sa mu to nepodarilo druhýkrát, stále sa dokázal vyhnúť zatknutiu.

V Spojených štátoch George C. Parker uskutočnil podobný podvod, keď predal Brooklynský most. Niekoľko krát. Polícia musela opakovane odstraňovať barikády kupujúcich, ktorí sa pokúšali zriadiť mýtne stánky.

V Indii sa muž menom Natwarlal preslávil predajom Taj Mahalu, Červenej pevnosti a budovy parlamentu. Naposledy ho videli v roku 1996 vo veku 86 rokov a predpokladá sa, že zomrel medzi rokmi 1996 a 2009 na slobode.

1. Alves dos Reis si tlačil skutočné peniaze

Alves dos Reis sa narodil v Lisabone v roku 1896. A keď mal 28 rokov, tlačil si toľko peňazí, že spôsobil hospodársku krízu, ktorá viedla k nacionalistickému vojenskému prevratu..

Reis vytvorila zmluvu s Portugalskou bankou, ktorá ho oprávňovala vytlačiť novú sadu bankoviek a obrátila sa na spoločnosť, ktorá predtým tlačila bankovky Bank of Portugal, Waterlow a Sons, aby zarobila všetku novú hotovosť.

Keďže tlačiarne používali na výrobu bankoviek originálne platne, falšované výrobky boli dokonalé.

Reis nechal vytlačiť 200 000 bankoviek v hodnote takmer 1% celého portugalského HDP, čo je porovnateľné s vydaním asi 2 miliárd dolárov v mene v súčasnosti. V jednom okamihu bola takmer polovica z 500 escudových tónov falošná.

Reis mal v skutočnosti toľko peňazí, že podniky, nehnuteľnosti a luxusný tovar, ktorý si kúpil, vytvorili v ekonomike boom.

Reis použil banku, ktorú získal v portugalskej kolónii Angola v tej dobe, na pranie peňazí predtým, ako sa geniálne pokúsil kúpiť si podiel v banke Portugalska, aby spätne schválil jeho neautorizované bankovky..

Nakoniec našli Reisa novinári O Século, noviny vlastnené magnátom Alfredom de Silva, ktoré Reis videli ako konkurenta.

Rozsah sprisahania Reis bol taký veľký, že len málokto veril, že ho mohla vykonať jedna osoba. Vláda a súdy mali podozrenie, že Reisovi mohli pomôcť nielen skorumpovaní zamestnanci Národnej banky, ale že mal tiež podporu nemeckej vlády pri pokuse o prevzatie kontroly nad Angolou..

Reis dostal 20-ročný trest odňatia slobody, z ktorého bol odsúdený na 15 rokov. Zomrel na infarkt v roku 1955.

Platí zločin?

Najslávnejšie podvodníci si väčšinou nemohli užívať svoje šťastie. Mnohí išli do väzenia, zastrelili ich bývalé obete a niektorí dokonca padli za iných podvodníkov v chamtivosti – a presvedčenie, že boli najchytrejšími nažive.

Majte oči otvorené pre podvody a buďte opatrní pri interweboch!

Tri najväčšie podvody v histórii
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.