Urobíte prvé kroky v sieti Lightning Network

Ako používať bleskovú sieť

Kryptomeny začínajú meniť svet, ale nedokázali sa dokázať pri pravidelných spotrebiteľských platbách, hlavne kvôli rýchlosti a nákladom na bitcoínovú transakciu. Potvrdenie transakcie trvá chvíľu a môže ľahko stáť 10 USD.

Pri mnohých druhoch transakcií môže byť bitcoín šialene frustrujúcim zážitkom. V mnohých prípadoch je neprijateľné čakať na potvrdenie platby pri osobnom nákupe alebo znášať riziko prijatia transakcie s nulovým potvrdením..

Čo je Lightning Network?

Lightning Network je samostatná sieť postavená na bitcoíne. Nemusíte ho používať a všetky vaše existujúce bitcoínové peňaženky a transakcie budú naďalej fungovať ako obvykle.

Očakáva sa, že sieť Lightning Network umožní okamžité a lacné bitcoínové platby medzi účastníkmi Lightningu bez toho, aby to ohrozilo bezpečnosť a decentralizáciu bitcoínov. Okrem toho nám Lightning sľubuje zvýšiť súkromie.

Ak chcete používať Lightning Network, musíte si nastaviť aspoň jeden kanál, ktorý vás bude stáť cenu bitcoínovej transakcie. Až potom, keď bude váš účet prázdny, môžete vykonať ľubovoľný počet malých platieb za malú až žiadnu cenu.

Ak si chcete vziať svoje peniaze z siete Lightning Network, opäť to stojí cenu transakcie bitcoinov.

Lightning Network je preto atraktívna iba vtedy, ak máte v úmysle uskutočniť viac platieb a nepomôže vám zníženie poplatkov za jednotlivé tradičné platby. Ale akonáhle ste nastavený pre sieť Lightning, nebudete môcť uskutočňovať platby iba jednému obchodníkovi, ale každému obchodníkovi a jednotlivcovi v sieti..

Ako funguje Lightning Network?

V Lightning Network účastníci otvárajú platobné kanály, ktoré sú 2-z-2 peňaženkami pre viac podpisov. V tomto platobnom kanáli si môžu dvaja účastníci navzájom posielať nepatrné množstvá bitcoínov - nazývané satoshi - bez toho, aby museli zúčtovať transakciu na bitcoínovom blockchainu, čo znamená, že každá transakcia stojí iba malú časť alebo vôbec nič.

Bitcoinová transakcia je potrebná iba v prípade, že je kanál otvorený alebo zatvorený.

Ako používať bleskovú sieť

Sieť Lightning už môžete používať na bitcoínovom Testnete, klon bitcoínovej siete, v ktorom mince nemajú žiadnu hodnotu. Bitcoin Testnet uľahčuje experimentovanie so softvérom, ktorý by inak mohol mať stále chyby, a vyťažiť veľa transakcií bez obáv z peňazí..

Pretože teoretické vysvetlenie vecí je oveľa menej zábavné ako vyskúšanie, tu je náš podrobný návod, ako uskutočniť platby prostredníctvom siete Lightning Network na Testnete..

1. Stiahnite si klienta

Najnovšieho klienta nájdete v profile Github Lightning Project. Pre Windows stiahnite Lightning-win32, pre Mac OS, vyskúšajte Lightning-darwin.

Rozbaľte súbor a spustite ho dvojitým kliknutím na ikonu.

2. Získajte nejaké mince Testnet

Mince Testnet sú ako skutočný bitcoín, okrem toho, že sú bezcenné. Skvelé na hranie!

Tento faucet od vývojára @metakiwi pre nás skvele fungoval. Mince môžete preniesť priamo z kohútika do svojej aplikácie Lightning alebo ich najprv stiahnuť do mobilnej aplikácie, ako je napríklad Copay..

Vytvorte si peňaženku Testnet v Copay in Pokročilé nastavenia.

Screenshot: Pokročilé nastavenia Testnet

3. Založte si peňaženku

Po prvom otvorení aplikácie Lightning sa musí synchronizovať so sieťou. V bitcoinovom Testnete je viac ako 1 milión blokov, ale synchronizácia by nemala trvať dlhšie ako dve hodiny.

Pokrok môžete vidieť v časti „Nastavenia“. Pokiaľ je klient synchronizovaný so blockchainom, všetko je dobré.

V aplikácii vyhľadajte časť žiadosť.

Potom môžete poslať nejaké mince Testnet na adresu v dolnej časti. Netrávte všetky svoje mince na rovnakom kanáli! 0,01 BTC je viac ako dosť. Aby sa táto platba zobrazila pod, budete musieť počkať na jedno potvrdenie transakcie. Ak tomu tak nie je, môže pomôcť zatvorenie aplikácie a jej opätovné otvorenie.

4. Otvorte kanál

Ak chcete vytvoriť kanál, musíte poznať verejný kľúč svojho partnera a jeho IP adresu. Ak už máte priateľov, ktorí už používajú Lightning, spojte sa s nimi! Ale nebojte sa, nemusíte nikomu povedať svoju IP adresu, ak to nechcete. Môžete sedieť anonymne za VPN a používať niektorého z nasledujúcich rovesníkov:

Bitrefill:

029[email protected]lnd.bitrefill.com

Y'alls:

02e[email protected]45.77.115.33

Eclair:

039[email protected]endurance.acinq.co

Akonáhle bude vaša finančná platba v Krok 3 je potvrdené, môžete otvoriť kanál.

Screenshot: Zostatok peňaženky v blesku.

5. Uskutočnite platbu

Na vykonanie platby vám bude musieť niekto odoslať žiadosť o platbu. Vydajte sa na niektorú z nasledujúcich miest a získajte faktúru.

Poznámka: Možno budete musieť chvíľu počkať, kým začne fungovať prvá platba. Aspoň v našom teste trvalo chvíľu, kým sa ostatní dozvedeli o našich nových kanáloch v sieti..

Y'alls

Y'alls je platforma, na ktorej platíte za uverejňovanie príspevkov a dostanete peniaze, keď ľudia čítajú váš obsah. Stačí kliknúť na ktorýkoľvek z článkov a skopírovať žiadosť o platbu do možnosti Platiť v aplikácii Lightning.

Starblocks

V službe Starblocks si môžete okamžite kúpiť virtuálnu kávu pomocou bitcoínu. Kliknite na kávu, ktorá sa vám páči, prejdite na pokladňu a skopírujte žiadosť o platbu do svojej peňaženky.

Snímka obrazovky: faktúra Starblocks.

Bitrefill

Bitrefill má testovacie miesto, kde akceptuje bitcoín. Zadajte platné telefónne číslo a platte pomocou programu Lightning!

Screenshot: Faktúra Bitrefill.

6. Prijmite platbu

Aby niekto prijal platbu, bude musieť s vami niekto otvoriť kanál, alebo musíte vyprázdniť jeden z vašich existujúcich kanálov (v sieti Lightning nemôžete mať viac ako pôvodná bitcoinová transakcia).

Ak chcete zistiť, koľko môžete v súčasnosti získať, v aplikácii prejdite na položku Kanály.

Screenshot: Osvetlenie obrazovky žiadosti o platbu v sieti.

Stačí zadať čiastku a štítok (aby ste vedeli, kto zaplatil, ktorú faktúru) a vygenerovať žiadosť o platbu.

Ak ste na Y'alls napísali obľúbený príspevok, môžete za to dostať aj zaplatené. Kedykoľvek jednoducho „vyplácajte“ vyplnením faktúry do príslušného poľa. Pokiaľ pochádza z toho istého uzla, ktorý uskutočnil počiatočnú platbu, dostanete svoje mince.

Screenshot: Čakajúce príjmy s Y'all.

Ďalšie užitočné zdroje

Lightning Explorer

Prieskumník Acinq zobrazuje aktuálny stav siete Lightning Network. Po chvíli by ste tam mali vidieť svoj uzol a všetky otvorené kanály.

Mobilná peňaženka

Peňaženka Eclair, ktorú vyvinula spoločnosť Acinq, je aj peňaženkou Lightning pre Android. Bohužiaľ v tejto chvíli nemôže prijímať bitcoíny, iba odosielať.

Alternatívna stolná peňaženka

Zap je ďalšou peňaženkou pre váš stolný počítač. Nastavenie je podstatne náročnejšie ako vyššie uvedená ukážka aplikácie Lightning.

Lightning Network je budúcnosť

Je veľmi vzrušujúce používať sieť Lightning Network prvýkrát, aj keď má evidentne niekoľko chýb. Bude chvíľu trvať, kým budú mať jednotlivci a spoločnosti dostatok dôvery na to, aby ich mohli používať na každodenné transakcie, ale stane sa to podstatne rýchlejšie, ako to trvalo bitcoinmi tam, kde je teraz.

Okamžité platby, nízke transakčné poplatky a nedôvera urobia z aplikácie Lightning Networks vrah pre bitcoinové platby.

Urobíte prvé kroky v sieti Lightning Network
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.