Vaše zariadenia vás hodnotia. Správajte sa zodpovedajúcim spôsobom.

Ilustrácia metra. Palec hore na jednom konci, palec dole na druhom.

Je pravdepodobné, že ste videli „Nosedive“, neslávne známa epizóda Čierneho zrkadla, ktorá zobrazuje svet, v ktorom sa obyčajní ľudia navzájom hodnotia na základe svojich sociálnych interakcií. V populárnej šou - ktorá sa zameriava na všadeprítomnú technológiu v našich životoch a vykresľuje dystopický obraz budúcnosti - sa tieto hodnotenia vracajú do komplexného algoritmu, ktorý počíta individuálne skóre v oblasti sociálnych kreditov, ktoré určujú sociálno-ekonomický stav..

V tomto fiktívnom svete vám nízke skóre bráni v každodennom živote. Môžete si požičať auto, rezervovať hotel alebo platiť za lety.

Tento príbeh sa však znepokojivo blíži domovu pre tých, ktorí podliehajú vyvíjajúcemu sa systému sociálnych úverov v Číne. Čínsky systém, ktorý bol napodobnený západným modelom finančných úverových skóre, funguje podobným spôsobom s výnimkou toho, že odmeňuje dobré správanie (a trestá zlé) za včasné splácanie dlhov..

Je ľahké napomenúť štát za to, že má nadpriemerný vplyv na správanie svojich občanov. To by však chýbal kľúčovým bodom. Širšia sila, ktorá umožňuje tento jedinečný model spoločenských kreditov v prvom rade, je množenie snímačov tváre, digitálnych zariadení, algoritmov strojového učenia a veľkých dátových modelov. Sú tu, aby časom zostali a stali sa inteligentnejšími.

Dohľad je temná a tajomná sila

Technológia má schopnosť zásadne transformovať naše sociálne zmluvy a pravdepodobne by mohla viesť k odstráneniu národného štátu v jeho súčasnej podobe..

Ak toto čítate, je pravdepodobné, že nie ste fanúšikom sledovania. Ceníte si svoje súkromie a radšej by ste vládu nevedeli, čo robíte 24/7. Ale je to preto, že máme na výber (prinajmenšom niektorí z nás) žiť vo svete, v ktorom sú do istej miery rešpektované naše práva..

Ako by sa zmenilo naše správanie, keby sme žili vo vnútri panoptika? Panopticon, ktorý sa narodil z diel britského filozofa Jeremyho Benthama, sa vzťahuje na budovu s vyhliadkovou vežou uprostred kruhu väzenských buniek..

Panopticon má priviesť domov dojem, že vaše akcie by sa mohli kedykoľvek sledovať. Každý väzň, ktorý sa pozerá zo svojej väzenskej cely, môže vidieť centrálnu vyhliadkovú vežu. Neexistuje spôsob, ako spoľahlivo vedieť, či sa na ne strážca pozerá v rovnakom okamihu, ale neexistuje spôsob, ako sa im vyhnúť..

Bentham veril v predstavu, že sila by mala byť viditeľná, ale temná a záhadná. Tvrdil, že to závisí od vzťahu jednotlivca so spoločnosťou: Prostredníctvom dohľadu by sme boli nútení prispôsobiť sa spoločenským normám, pokiaľ ide o etiku, morálku a postoje k práci..

Sociálne kredity sú už tu

Bentham zomrel začiatkom 19. storočia, jeho práca a myšlienky však stále žijú. A zatiaľ čo sa panopticon ako model na presadzovanie správania skutočne nevyskočil, určite môžeme tvrdiť, že sú to len nástroje, ktoré sa líšia.

Zoberme si napríklad hodnotenie Uber. Spoločnosť začiatkom tohto roka potvrdila, že začne zakázať jazdcom s nízkym hodnotením. Vodiči s nízkym hodnotením čelia podobným následkom: v niektorých štátoch nemôžu jazdiť na Uber Black a mohli dostať menej žiadostí o jazdu.

Správa je jednoduchá, ale priama: Buďte zdvorilí, priateľskí alebo odrezaní. Ak to nie je kontrola správania, neviem, čo je.

A to zďaleka nie je jediný prejav technológie, ktorý mení naše voľby životného štýlu. Poisťovacie spoločnosti chcú vaše údaje o Fitbit, aby mohli skontrolovať, aký ste zdravý, a prípadne upraviť poistné. Inteligentné zubné kefky prenášajú údaje späť k vášmu zubnému lekárovi, takže ak si zuby príliš často nemyjete, pripravte sa na vykašlenie väčšieho množstva peňazí.

Tiež sme sa spoliehali na tieto modely. Kúpili by ste si niekedy produkt od predajcu eBay s nízkym hodnotením? Ako často čítate recenzie online pred vyskúšaním novej služby?

Každý z týchto príkladov samozrejme odzrkadľuje iba malú oblasť monitorovania, nie širokú mieru úderu vládneho systému sociálnych úverov. Zdá sa však, že toto zdanie je z väčšej časti obmedzené, pretože technologické spoločnosti pôsobia v rámci svojich obmedzených rozsahov pôsobnosti. Ak by boli všetky tieto dátové body zvarené dohromady, mohlo by to poháňať podobne široký monitorovací systém.

Je to morálny quandár. Naša závislosť od technológie a dátových bodov, ktoré sme ochotní vzdať, robí algoritmy inteligentnejšími a technologickými spoločnosťami bohatšími. Hoci je ľahké sťažovať sa na nedostatok súkromia, faktom je, že technológia nám bude lepšie slúžiť, len ak bude o nás vedieť viac. Je to cnostný alebo začarovaný cyklus v závislosti od toho, ako sa na to pozeráte.

Je tu aj termín: kapitalizmus dohľadu, ktorý vytvorila Shoshana Zuboff z Harvard Business School.

Je súkromie nevyhnutnou technologickou obeťou?

Keď sa systémy sociálnych kreditov šíria v celej spoločnosti, aké je využitie štátu? Centralizované sily na podporu slobody a zaručenie základných práv sú pre spoločnosti nevyhnutné - alebo sú? Ak vieme, že zariadenia v našich vreckách dokážu zaznamenávať každodenné akcie, nevedie to automaticky k zmenám v správaní?

Je anarchizmus ďalším významným spoločenským hnutím? Podľa profesora Andreasa Wittela je určite možné, že „digitálne technológie by mohli otvoriť nové možnosti rozsiahlym formám anarchistickej organizácie“.

Mnohí z nás sú si vedomí rizík ochrany osobných údajov súvisiacich s technológiou. Žiadame však Alexu, aby nás kúpila, a Siriho, aby skontroloval trasy jazdy. Hráme našu hudbu na Spotify, objednávame si jedlo cez Uber Eats a naše šeky rozdeľujeme cez Venmo.

Technológia je tu na pobyt a obavy o ochranu súkromia ju nevymažú z mapy. Otázkou, s ktorou by sme sa mali zaoberať, je, či nám bude naďalej slúžiť, alebo nakoniec bude naopak?

Vaše zariadenia vás hodnotia. Správajte sa zodpovedajúcim spôsobom.
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.