Vo víťazstve za obhajcov súkromia môže byť DuckDuckGo teraz váš predvolený vyhľadávací nástroj v EÚ

Logo Android máva vlajkou DuchDuckGo.

Noví používatelia systému Android v EÚ budú môcť využívať protimonopolné rozhodnutie, ktoré Európska únia vydala minulý rok.

Od marca budú mať používatelia pri registrácii a nastavení zariadenia Android možnosť vybrať si zo štyroch vyhľadávacích nástrojov. Výber sa stane ich predvolenou stránkou vždy, keď začnú vyhľadávať v prehliadači Chrome alebo v domácom vyhľadávacom poli pre Android. Na jednotlivých zariadeniach sa nainštaluje aj špecializovaná aplikácia poskytovateľa predvoleného vyhľadávania.

Google zostane možnosťou, ale používatelia budú musieť výslovne uviesť svoje preferencie, aby zostala predvoleným nastavením.

Vyhľadávací nástroj zameraný na ochranu súkromia DuckDuckGo vyhral konkurenčné ponukové konanie, ktoré sa ukázalo ako najčastejšia možnosť v krajinách EÚ. To neznamená, že sa automaticky stane najobľúbenejším vyhľadávacím zariadením medzi zariadeniami s Androidom v EÚ, je to však výrazná podpora imidžu spoločnosti a jej celkovej viditeľnosti..

Prečo je spoločnosť Google nútená žiadať používateľov o preferencie?

Za medzník, ktorý v júli 2018 prijali regulačné orgány EÚ pre oblasť hospodárskej súťaže, bola Alphabet (materská spoločnosť spoločnosti Google) uložená pokuta vo výške takmer 5 miliárd USD, v ktorej sa uvádza, že „spoločnosť Google použila systém Android ako prostriedok na posilnenie dominantného postavenia svojho vyhľadávacieho nástroja. , , [a] popreli európskym spotrebiteľom výhody účinnej hospodárskej súťaže “, čo podľa právnych predpisov EÚ považuje za nezákonnú.

Zákonodarcovia EÚ predovšetkým poznamenali, že podľa abecedy je pre výrobcov smartfónov povinné predinštalovať balík aplikácií Google vrátane vyhľadávania a prehliadača Chrome, ak chcú mať prístup do obchodu Play..

Dodal, že nahlásené platby niektorým výrobcom a prevádzkovateľom mobilných sietí, ktorí používajú výlučne aplikácie Google, ako aj zabránenie niektorým v spúšťaní alternatívnych verzií systému Android, sú v rozpore s protimonopolnou reguláciou..

Čo sa stane ďalej?

Používatelia systému Android mali vždy možnosť zvoliť si iný predvolený vyhľadávací nástroj ako Google, ale táto možnosť bola v ponuke nastavení skrytá tak hlboko, že väčšina používateľov ju ani netušila, že má pod kontrolou..

Nový systém dá používateľov priamo pod kontrolu, pretože počas inštalácie budú musieť vybrať preferencie vyhľadávacieho nástroja. Možnosti sa v jednotlivých krajinách EÚ líšia, pretože výberové kritériá sú spojené s aukčným systémom.

Každý poskytovateľ spoločnosti Google uviedol, koľko je ochotný zaplatiť spoločnosti zakaždým, keď je vybraný. Traja najlepší poskytovatelia sa vyberajú a zobrazujú používateľom. Spoločnosť Google zoznam uzatvára. Vybraná spoločnosť však zaplatí iba sumu, ktorú ponúka štvrtá najvyššia ponuka, a nie jej vlastnú cenu.

Táto prax nadobudne účinnosť v marci, ale aukčné ceny sa prehodnocujú každé štyri mesiace.

Tu je rozpis podľa jednotlivých krajín:

Krajina

Možnosti vyhľadávania

Rakúsko DuckDuckGo, GMX, Info.com
Belgicko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Bulharsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Chorvátsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Česká republika DuckDuckGo, Info.com, Seznam
Dánsko DuckDuckGo, Givero, Info.com
Estónsko DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Fínsko DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Francúzsko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Nemecko DuckDuckGo, GMX, Info.com
Grécko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
maďarsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Island DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Írsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Taliansko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Lotyšsko DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Lichtenštajnsko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Litva DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Luxembursko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Malta DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Holandsko DuckDuckGo, GMX, Info.com
Nórsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Poľsko DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Portugalsko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Cyperská republika DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Rumunsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Slovensko DuckDuckGo, Info.com, Seznam
Slovinsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
španielsko DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Švédsko DuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Spojene kralovstvo Bing, DuckDuckGo, Info.com

DuckDuckGo dominuje vo všetkých krajinách okrem Veľkej Británie, kde spoločnosť Bing od spoločnosti Microsoft mala najvyššiu ponuku. Môže to byť spôsobené vyššími príjmami, ktoré reklamy vo vyhľadávaní vo Veľkej Británii nevyhnutne vyťažia v porovnaní s krajinami ako Lotyšsko a Chorvátsko..

Keď spoločnosť Abeceda prvýkrát oznámila svoj zámer vydražiť možnosti poskytovateľa vyhľadávania pre Android, bolo rozhodnutie silne kritizované generálnym riaditeľom spoločnosti DuckDuckGo Gabriel Weinberg, ktorý uviedol, že spoločnosť Google bude naďalej profitovať na úkor konkurencie..

2) Aukcia pay-to-play s iba 4 automatmi znamená, že zákazníci nedostanú všetky možnosti, ktoré si zaslúžia, a spoločnosť Google bude profitovať na úkor konkurencie. Odporúčame regulátorom, aby spolupracovali priamo so spoločnosťou Google, nami a ďalšími, aby sme zákazníkom zaistili najlepší systém.

- Gabriel Weinberg (@yegg) 2. augusta 2019

Zdá sa, že ustúpil od svojich predchádzajúcich sentimentov, pravdepodobne si uvedomuje, že pre spoločnosť je to neoceniteľná príležitosť dostať sa do popredia spotrebiteľov..

Napriek tomu, ak si ceníte svoje súkromie, krčia sa pri nevyžiadaných reklamách a nechcete, aby sa pri každej vašej akcii online sledovala strašidelná technológia sledovania, táto správa je určite dôvodom na oslavu.

Vo víťazstve za obhajcov súkromia môže byť DuckDuckGo teraz váš predvolený vyhľadávací nástroj v EÚ
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.