Vymenili by ste svoje súkromie za bezplatné aplikácie? Niektorí nemajú na výber.

Ilustrácia iPhone. Na obrazovke je veľa ikon aplikácií. Ale počkaj! Je tu zvrat. Všetky ikony sú v skutočnosti ikonou umiestnenia (ako sa používa na digitálnych mapách všade).

Zakaždým, keď aplikácii udelíte povolenie na prístup k svojim kontaktom alebo na počúvanie mikrofónu, dávate vývojárovi aplikácie prázdny znak, aby urobil s údajmi to, čo sa im páči. Niektorí z nich to môžu zdieľať s inou firmou. Iní nemusia. Určite však zhromažďujú všetky údajové body, aby vytvorili komplexný digitálny profil, takže s väčšou pravdepodobnosťou kliknete na reklamu alebo strávite viac času v samotnej aplikácii..

Vedci z Oxfordskej univerzity analyzovali takmer milión aplikácií v obchode Google Play v USA a Veľkej Británii. Ich zistenia vás môžu (alebo nemusia) prekvapiť: Viac ako 90% aplikácií bolo nastavených na sledovanie a odovzdávanie informácií späť spoločnosti Google. Aplikácie tiež zdieľali používateľské údaje s mediánom 10 tretích strán, zatiaľ čo takmer jedna z piatich aplikácií distribuovala údaje do viac ako 20 subjektov.

Obchod s aplikáciami pre iOS nie je o nič lepší, napriek tvrdeniam spoločnosti Apple o opaku.

Agresívny zber údajov neprináša skvelú optiku. Poďme však o krok späť a preskúmajme väčšiu dynamiku pri hre.

Zber údajov umožňuje bezplatné aplikácie

Rozhodnutie spoločnosti Apple otvoriť obchod s aplikáciami pre iOS vývojárom tretích strán bolo úplným úvodom. To je napriek odporu spoločnosti Steve Jobs voči tejto myšlienke: Prvé verzie iPhone sa dodávali iba s aplikáciami vyvinutými spoločnosťou Apple..

Jobs sa však mýlil a našťastie pre Apple jeho názory neprekonali. V období od júla 2010 do decembra 2017 si spotrebitelia stiahli viac ako 170 miliárd aplikácií a minú v obchode s aplikáciami severne od 130 miliárd USD.

A s Apple bankingom 30% z každého predaja obchodu s aplikáciami je spravodlivé predpokladať, že spoločnosť by bola o niekoľko miliárd dolárov chudobnejšia bez pomoci globálnej rozvojovej komunity..

V tejto chvíli by ste sa mali opýtať sami seba, či je toľko spotrebiteľov ochotných zaplatiť za aplikácie, ktoré používajú. Prečo sa vývojári uchýlia k taktike, ako sú sledovacie údaje a cielené reklamy? Už dosahujú milióny z predaja v obchode s aplikáciami, tak prečo riskovať vôľu spotrebiteľa a antagonizovať väčšiu komunitu?

Jedným z vysvetlení je, že spotrebitelia ochotní platiť za aplikácie prevažne bývajú v bohatých krajinách. Tieto aplikácie majú zvyčajne lepšie zásady ochrany osobných údajov, pretože generovaný príjem pochádza z predplatného, ​​nie z predaja údajov.

Ale čo obrovské populácie, ktoré si nemôžu dovoliť platiť za vysoko kvalitné služby aplikácií? Sú to bezplatné aplikácie, na ktoré sa obracajú, a tieto aplikácie zase musia zarobiť peniaze iným spôsobom.

Rýchlo sme napomenuli vývojárov, aby napadli naše súkromie, ale už sme niekedy uvažovali o tom, že by mohli skutočne otvárať internet tým, ktorí to zúfalo potrebujú.?

Aplikácie pre haves a the not not

Pre každú bezplatnú fitnes aplikáciu, ktorá sleduje a monitoruje naše cvičebné návyky a delí ich s tretími stranami, existuje platená verzia, ktorá na nás nebude špehovať. Je to podobný príbeh s menštruačnými aplikáciami, aplikáciami pre zdravie a ďalšími. Ekosystém aplikácií ponúka spotrebiteľom výber: Platte vopred hotovosť alebo si užívajte naše produkty zadarmo, ale buďte ochotní zdieľať údaje, aby sme nejako mohli zarobiť peniaze.

Pre bohatých spotrebiteľov je výber jasný. Nemyslia si dvakrát na zoradenie mimo obchodov Apple, takže môžu byť prvými, ktorí sa dostanú do rúk najnovšieho modelu, a neobťažuje ich ani platiť 10 USD mesačne za Spotify a viac za Audible alebo prémiové predplatné zapaľovače.

Milióny dolárov v predplatných poplatkoch umožňujú aplikáciám vytvárať robustné vývojové tímy a elegantnejšie produkty zamerané na ochranu súkromia. Ale tiež poháňajú vznik internetu, ktorý je výrazne sklonený k bohatým.

Bolo by skvelé vylúčiť všetky obavy týkajúce sa bezpečnosti vyhlásením, že spotrebitelia by mali jednoducho kupovať peniaze, ak si chcú stiahnuť aplikácie..

Táto myšlienka by však bola protikladom toho, prečo sa internet prvýkrát objavil: odstrániť bariéry v komunikácii a vedomostiach. Keby sme sa posunuli smerom k stenovej verzii internetu, urobili by sme veľkú víziu jej pôvodných zakladateľov..

Sila technológie pre všetkých

Funguje to tiež. Je dokázané, že technológia mobilných komunikácií pomáha najchudobnejším z chudobných. Napríklad v Keni finská spoločnosť M-Pesa pomohla takmer 200 000 ľuďom uniknúť chudobe a podporiť finančné začlenenie pre tých, ktorí ešte nemali bankové účty..

Svetové ekonomické fórum verí, že smartfóny môžu pomôcť odstrániť globálnu chudobu, pretože pomáhajú ľuďom získať prístup k dôležitým informáciám a nástrojom. A ak hľadáte príklad bližšie k domovu, koľkokrát ste už počuli o ľuďoch, ktorí sa učia kódovať prostredníctvom YouTube a ako dôsledok zmeny zamestnania?

Nechápte ma zle, stále som proti závažným porušeniam súkromia, ako sme videli pri škandále s Cambridge Analytica. Súčasťou problému sú nadrozmerné technologické spoločnosti, ktoré sa domnievajú, že sa môžu dostať k čomukoľvek. Odpoveď však nie je univerzálnym protestom proti sledovaniu údajov.

Všetci si ceníme naše súkromie. Ak ju chcete zachovať, nainštalujte blokovač reklám. Použite sieť VPN. Nakupujte iba telefóny iPhone a platené aplikácie. Musíme však myslieť na spôsoby, ktoré neobmedzujú internet v pomáhaní tým menej šťastným. Pre nich nemusí ísť o kompromis. Môže to však byť kľúč k prosperujúcej budúcnosti.

Vymenili by ste svoje súkromie za bezplatné aplikácie? Niektorí nemajú na výber.
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.