Wozniak hovorí, že by sme mali vystúpiť z Facebooku, ale prečo by sa Zuckerberg mal zaujímať?

Logo Facebook s uhryznutím, podobné logu Apple.

Spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak je najnovšou technologickou celebritou, ktorá nalieha na používateľov, aby vyčistili svoj účet na Facebooku, čo naznačuje, že ide o riziká týkajúce sa ochrany osobných údajov a že neexistuje spôsob, ako efektívne určiť, či aplikácie odposlouchávajú súkromné ​​konverzácie..

"Pre niektorých sú výhody Facebooku stratou súkromia, ale pre niektorých, ako som ja, odporúčam väčšine ľudí, aby ste vymysleli spôsob, ako sa dostať z Facebooku," uviedol Wozniak..

„Teraz môžu zmerať váš srdcový rytmus; môžu vás počúvať s mnohými zariadeniami. Kto vie, či si môj mobil práve teraz počúva […] ľudí si myslí, že majú úroveň súkromia, ktorú nemajú, “dodal.

Wozniakove poznámky, poskytnuté počas krátkeho rozhovoru na letisku v USA, odrážajú jeho osobné rozhodnutie opustiť platformu v apríli 2018 po vzniku škandálu s Cambridge Analytica..

V tom čase poukázal na invazívne pravidlá týkajúce sa protokolovania údajov Facebooku ako na hlavný dôvod odstránenia jeho účtu.

„Používatelia poskytujú Facebooku všetky podrobnosti svojho života a ... Facebook z toho robí veľa reklamných peňazí,“ povedal pre USA Today. „Všetky zisky sú založené na údajoch používateľa, ale žiadny zisk nedostane späť.“

Wozniak vo svojom poslednom rozhovore vyzval spoločnosti sociálnych médií, aby účtovali poplatok, ak by to znamenalo, že by to mohlo chrániť súkromie používateľov.

„Prečo mi nedávajú na výber? Dovoľte mi zaplatiť určitú sumu a moje údaje zostanú bezpečnejšie a súkromnejšie ako všetci ostatní, ktorí ich odovzdajú inzerentom. ““

Komentáre Wozniaka sa odrážajú v komentároch generálneho riaditeľa spoločnosti Apple Tim Cooka. Prirovnal k obchodným modelom spoločností Facebook a Google zameraných na reklamu k „dohľadu“ a dodal, že prístup založený na ochrane súkromia vedie k étosu spoločnosti Apple a že kontrola nad osobnými údajmi ľudí je „základným ľudským právom“.

Obrázková kríza na Facebooku

Povedať, že Facebook za posledných pár rokov prežil, je pravdepodobne podhodnotením.

Škodlivé úniky údajov, napríklad vznik správ Cambridge Analytica, verejné vystavenie stoviek miliónov účtov a neschopnosť prestať zdieľať údaje o užívateľoch s inými spoločnosťami, prinútili platformu sociálnych médií prijať defenzívne držanie tela..

Koncom roku 2017 Facebook zverejnil netradičný blogový príspevok s názvom „Ťažké otázky: Je pre nás zlé trávenie času na sociálnych médiách?“, V snahe získať späť dôveru tým, že hovoríme o škodlivých faktoroch hyperkonektivity a spôsoboch riešenia problému..

Kríza PR však ani zďaleka neskončila. Napríklad jednotlivci dôverne zapojení do rozvoja spoločnosti nie sú ani zďaleka presvedčení.

Spoluzakladateľ WhatsApp Brian Acton, ktorý sa stal miliardárom po jeho akvizícii spoločnosťou Facebook, vehementne kritizoval leviatana zo sociálnych médií počas verejného vystúpenia na Stanfordskej univerzite.

Potom nasledoval pípanie a povedal, že je čas na „Vymazať Facebook“, ktorý minulý rok podporil vírusové hashtag.

V rozhovore pre rok 2017 Sean Parker, prvý prezident Facebooku a spoluzakladateľ Napsteru, pripustili, že prvotnou hnacou silou sociálnej siete bolo „spotrebovať čo najviac času a vedomej pozornosti, ako je to možné“.

„Neviem, či som naozaj porozumel dôsledkom toho, čo som hovoril, pretože nezamýšľané dôsledky siete, keď sa rozrastie na miliardu alebo 2 miliardy ľudí, a ... doslova zmení váš vzťah so spoločnosťou, medzi sebou… pravdepodobne narúša produktivitu divne, “dodal.

Napriek tejto kritike Facebook stále vyrába mince

Akcie Facebooku určite porazili v roku 2018, akcie sa však v posledných mesiacoch opäť zhromaždili a sú takmer vo výškach pred krízou v oblasti ochrany osobných údajov..

Graf znázorňujúci rastúcu cenu akcií Facebooku.Menej súkromia znamená väčší zisk pre Facebook.

Napriek všetkým negatívnym dopadom tlače je pravda, že príjmy a používatelia naďalej rastú. Aj keď sú jeho primárne trhy v USA, Kanade a Európe nasýtené, s malým priestorom na pridanie ďalších používateľov, Facebook robí vynikajúcu prácu pri presviedčaní inzerentov, aby na platformu pridelili viac svojich rozpočtov..

Analýzou Facebooku v Ázii a Afrike je ešte viac optimizmu alebo zúfalstva v závislosti od toho, ako sa na to pozeráte..

Pokiaľ ide o rozvíjajúce sa trhy, Facebook je synonymom internetu. Používa sa ako prostriedok komunikácie, uľahčujúci elektronický obchod a kritický zdroj správ a informácií. Napríklad farmári v Mjanmarsku sa nezaoberajú ochranou súkromia rovnako ako spotrebitelia v USA.

A práve to je práve táto príležitosť na rozvíjajúcom sa trhu, ktorá viedla Facebook k spusteniu projektu kryptomeny, Váhy. Vďaka tomu Facebook verí, že môže využiť dosah svojej platformy na poskytnutie životaschopnej alternatívy platby pre nebankové, z ktorých väčšina samozrejme žije mimo rozvinutých ekonomík..

„Úspech bude znamenať, že osoba pracujúca v zahraničí má rýchly a jednoduchý spôsob, ako posielať peniaze rodine domov, a študent môže platiť nájom tak ľahko, ako si môže kúpiť kávu,“ hovorí Facebook vo svojej dokumentácii Libra..

Napriek globálnej inovácii produktov so zreteľom na budúcnosť je však realitou, že Facebook má čo robiť, ak chce presvedčiť skeptikov v najväčšom publiku, ktoré vytvára príjmy..

Prázdne sľuby od Zuckerbergu

V marcovom blogovom príspevku Mark Zuckerberg predstavil budúcnosť Facebooku a vyhlásil, že „platforma zameraná na ochranu súkromia“ je potrebou hodiny..

„Verím, že budúcnosť komunikácie sa bude čoraz viac presúvať k súkromným šifrovaným službám, v ktorých si ľudia môžu byť istí, čo si navzájom hovoria, zostanú v bezpečí a ich správy a obsah sa nezdržia navždy. To je budúcnosť, dúfam, že to pomôžeme, “napísal.

Facebook neodíde v dohľadnej dobe, môžeme však s istotou povedať, že spoločnosť urobí viac, aby preukázala, že ochranu súkromia berie vážne. Kombinácia verejnej mienky a hroziacej vládnej regulácie prinúti Facebooku ruku.

A pre presný výsledok toho všetkého? Ešte príliš skoro na predpovedanie.

Wozniak hovorí, že by sme mali vystúpiť z Facebooku, ale prečo by sa Zuckerberg mal zaujímať?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.