Ako šifrovanie smartfónov pomáha všetkým vrátane zločincov a je to v poriadku

šifrovanie skutočne pomáha polícii

Začiatkom tohto mesiaca právnik okresu Manhattan Cyrus Vance Jr. a traja ďalší úradníci napísali v denníku New York Times op-ed obvinenie spoločnosti Apple a Google za „blokovanie spravodlivosti“ šifrovaním smartfónov. Citujú vraždu Ray Owensa, pri ktorej sa vedľa tela našli uzamknuté telefóny iPhone 6 a Samsung Galaxy S6 Edge. V článku sa tvrdí, že oba telefóny boli zašifrované s prístupovým kódom používateľa ako jediný kľúč, čo znamená, že Apple a Google nemohli vyhovieť dešifrovaniu nariadenému súdom, aj keď chceli. A to, hovorí Vance, pomáha Owensovmu vrahovi zostať na slobode.

Nezabudnite na skutočnosť, že Galaxy S6 Edge nie je v predvolenom nastavení šifrovaný. A na chvíľu zabudnite, že menej ako 0,1 percenta všetkých prípadov, ktoré spoločnosť Manhattan DA každoročne vybavuje, dokonca zahŕňa šifrované telefóny iPhone (ako bolo odhalené pre káblové pripojenie). Dajme Vance výhodu pochybností a predpokladajme, že šifrovanie smartfónov skutočne pomôže zločincom.

Ako šifrovanie pomáha zločincom

Ak uzamknete svoje zariadenie iOS 8 pomocou prístupového kódu, nie je to iba uzamknuté, ale šifrované. Dáta vo vnútri už ani nie sú vašimi údajmi; je to skrútený zmätený kód, ktorý sa môže odmotať iba pomocou vášho prístupového kódu. Takže aj keby niekto ukradol telefón, prerušil ho, odtrhol pamäťové čipy a presmeroval údaje do svojho počítača, stále by neuvideli nič iné ako digitálne trhnutie.

Nie je ťažké pochopiť, prečo je to dobrá správa pre zločincov. Ak ste v minulosti porušili zákon, váš telefón je pravdepodobne pokladom dôkazov, ktoré by vás mohli dostať za mreže, ak by spadol do nesprávnych rúk. Pred niekoľkými rokmi ste možno museli robiť jednorazové predplatené mobilné telefóny nazývané „horáky“, aby ste udržali svoju komunikáciu v tajnosti. Ale vďaka šifrovaniu na plný disk môžete teraz obchodovať s drogami, zabíjať ľudí, uniesť deti a bezpečne si užívať svoje obľúbené podcasty a všetky ostatné zvončeky a píšťalky najnovšieho zariadenia Apple..

Aký čas na prežitie!

Ako šifrovanie poškodzuje zločincov

Problém s touto argumentáciou spočíva v ignorovaní nespočetných výhod šifrovania na plný disk pre občanov, ktorí dodržiavajú zákony, vrátane samotnej polície. Kevin Bankston zo spoločnosti Slate rýchlo poukazuje na to, ako predvolené šifrovanie znehodnotí celú premisu krádeží smartphonov, čo je trestný čin spáchaný miliónkrát ročne. To sú milióny hárkov papiera, ktoré neskončia na pracoviskách vyšetrovateľov, čo uvoľňuje milióny hodín na prácu na riešení závažnejších prípadov..

Šifrovanie tiež odrádza finančné krádeže. Štúdia spoločnosti Symantec odhalila, že 95 percent ľudí, ktorí získali späť „stratené“ telefóny, išlo priamo o osobné online informácie, ako sú bankovníctvo a e-mail, a iba polovica z nich sa ich pokúsila vrátiť ich oprávneným majiteľom. Šifrovanie by spôsobilo, že akýkoľvek ďalší zločin by bol úplne nemožný. Vo svete, kde je šifrovanie smartfónov v predvolenom nastavení povolené, by nájdenie strateného telefónu plného bankových údajov zodpovedalo nájdeniu malého skleneného kufríka plného skartovaných sto dolárových bankoviek..

Medzitým iba 74 prípadov zo 100 000, ktoré prišli minulý rok v kancelárii DA na Manhattane, malo niečo spoločné s šifrovaným iPhone a nič nenasvedčuje tomu, že by šifrovanie dokonca významne bránilo vyšetrovaniam..

Je šifrovanie ako strelné zbrane?

Šifrovanie je výkonný nástroj a rovnako ako všetky silné nástroje, ktoré si želáme, by patril všetkým dobrým a žiadnym zlým. Je preto lákavé vytvoriť paralelu medzi touto diskusiou a diskusiou o kontrole zbraní.

Viac ako nepriestrelná vesta

Pre jedného je šifrovanie jednoznačne viac o obrane ako o útoku. Lepšou metaforou by bol štít. Mali by sme tiež zakázať vesty, ktoré sú nepriestrelné, pretože ich zločinci mohli použiť počas prestreliek na políciu? Mohli by sme nariadiť, aby všetky vesty s nepriestrelnou strechou mali „zadné vrátka“, ktoré umožňujú prenikanie špeciálnych policajných guliek. Je zrejmé, že tieto špeciálne guľky by polícia použila iba v núdzových situáciách … určite by to nás všetkých zaistilo bezpečnejšie, ibaže by zločinci dokázali dostať ruky na policajné guľky alebo na nepriestrelné vesty, ktoré nemajú zadné vrátka. Dobre … možno to nie je koniec koncov koniec. (Steve Weis, softvérový inžinier na Facebooku, robí podobný bod v satirickom vyvrátení k dielu Vance´s Times s názvom „When Curtains Block Justice“.)

Milióny a milióny kópií pre každého!

Ďalším rozdielom je to, že šifrovanie je softvér a na vytváranie kópií nestojí nikoho peniaze. Zákaz zbraní by zločincom sťažil ich získanie, ale šifrovacia technológia je už voľne dostupná a to sa nikdy nezmení. Ako bývalý vedúci vnútornej bezpečnosti a bývalý otvorený oponent šifrovania Michael Chertoff novinárom začiatkom tohto roka povedal, že „ten džin sa nevracia späť do fľaše“. Pravda je, že šifrovanie je jednoducho mocný obranný nástroj a je tu na ňom zostať.

Odvazny novy svet

Ak vás myšlienka uložená na šifrovaných zariadeniach obetí vraždy, ktoré zomierajú s ich vlastníkmi, stále vadí, zvážte dôkazy uložené v hlave obete. To je logistické obmedzenie, s ktorým sa forenzné vždy muselo vysporiadať, a zatiaľ sa nikto nenapadlo sťažovať sa. Čo keby orgány činné v trestnom konaní mali právomoc sťahovať spomienky z mozgu mŕtvej osoby z dôvodu, že by mohla obsahovať dôkazy? Súhlasila spoločnosť s týmto „zadným vrátením“?

Polícia si musí zvyknúť na skutočnosť, že každý má právo vlastniť svoje údaje rovnako, ako vlastní svoje myšlienky a nápady. Šifrovanie robí z tejto metafory realitu, k lepšiemu a horšiemu. Ale ako ukazujú všetky fakty a čísla, je to väčšinou lepšie.

Stále nie sú presvedčení?

Šifrovanie smartfónov chráni každého. Dokonca aj ty! Ak ste stále na plote, prečítajte si náš infographic, kde nájdete viac informácií o výhodách a nevýhodách šifrovania a uzamknite telefón ešte dnes.

smartfón-šifrovanie dát-polícia-infographic (1)

Hlavný obrázok: iampixels / Dollar Photo Club

Ako šifrovanie smartfónov pomáha všetkým vrátane zločincov a je to v poriadku
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.