Ako prežiť vypnutie internetu

Posúvacie tlačidlo bolo prepnuté do polohy

Slobody internetu klesajú.

Už po ôsmy rok za sebou Freedom House zaznamenal v roku 2018 globálny pokles slobôd internetu, čo pripísal vládam odhodlaným potlačiť disent online..

Jedna stratégia, konkrétne vypínanie internetu, sa používa veľmi efektívne. Počas volieb sa niekoľko krajín v Afrike a Ázii pokúsilo umlčať reč online, najmä v sociálnych médiách.

Keďže sa ťažkopádne vlády stávajú pohodlnejšie s touto taktikou, používatelia hľadajú spôsoby, ako sa vyhnúť cenzúre a zabezpečiť prístup k bezplatnému a otvorenému internetu..

Čo je to vypnutie internetu?

Podľa AccessNow:

„K vypnutiu internetu dochádza, keď niekto - zvyčajne vláda - úmyselne naruší internet alebo mobilné aplikácie, aby mohol kontrolovať, čo ľudia hovoria alebo robia.“

Vypínanie internetu môže byť úplné, ak je zablokovaný všetok prístup, alebo čiastočné, keď sú prístupné iba určité webové stránky alebo aplikácie (ako Twitter, Google a Facebook)..

Celkový počet odstávok je zriedkavejší, pretože ekonomické náklady, ktoré ľuďom bránia v podnikaní na internete, by sa mohli rýchlo dostať do stoviek miliónov dolárov..

Kde sa tieto odstávky dejú a prečo?

Čiastočné odstávky sa vyskytujú s väčšou frekvenciou v Ázii, ako aj vo východnej a strednej Afrike.

Už v roku 2019 boli hlásené výpadky v Sudáne, Konžskej demokratickej republike, Bangladéši a Gabone v reakcii na politické nepokoje, voľby a pokus o štátny prevrat..

Oficiálnym zdôvodnením týchto odstávok bolo zachovanie národnej bezpečnosti, zabezpečenie verejnej bezpečnosti a zabránenie šírenia „falošných správ“. Aj keď úradom tiež pohodlne poskytli prostriedky na zastavenie protestov a kontrolu volieb a informácií, ktoré ich obklopujú.

Keďže sa tento rok odohrá viac volieb z Nigérie do Indie, je veľmi pravdepodobné, že sa viac zastaví internet.

Aké sú dôsledky výpadkov internetu?

Vlády znižujú slobody užívateľov internetu a potláčajú rast svojich krajín.

Podľa Brookingsovej inštitúcie stoja odstávky v 12-mesačnom období rokov 2015 a 2016 ekonomikami 2,4 miliardy dolárov, z čoho India dosiahne 968 miliónov dolárov. (Tento problém je v Indii taký všadeprítomný, teraz existuje web venovaný sledovaniu vypínania.)

Tieto blokovania tiež porušujú základné právo na prístup k internetu, ktoré Rada OSN pre ľudské práva prijala v roku 2016 rezolúciou. Krajiny môžu po zatvorení webu riskovať zapálenie verejnej nevôle svojim vládam, čo by ich mohlo zase podnietiť k sprísneniu týchto vlád. ich zovretie v prístupe na internet, čím sa krajiny dostávajú do špirály digitálnej autoritárskej vlády. Niektoré krajiny už existujú.

Čo môžete urobiť, aby ste prežili vypnutie internetu?

S rastúcou frekvenciou výpadkov internetu na celom svete sú používatelia nútení nájsť spôsob, ako ich obísť. Aj keď nie je toho veľa, čo môžete urobiť, keď je internet úplne prerušený, existuje niekoľko spôsobov, ako zostať online, ak vás niekto zachytí pri čiastočnom vypnutí internetu..

1. Používajte nástroje na obchádzanie, ako je Tor

Tor je bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý vás ochráni pred ľuďmi, ktorí môžu chcieť špehovať vaše návyky prehliadania. Pokiaľ ide o dosiahnutie anonymity na internete, je to takmer neprekonateľné.

2. Získajte dobrú sieť VPN, ktorá vás ochráni pred detekciou

S VPN si môžete zabezpečiť prístup na internet v jeho naj slobodnejšej a najotvorenejšej podobe.

Používanie služby Tor over VPN ďalej zvýši vaše súkromie. Jednoducho sa pripojte k sieti VPN a potom otvorte prehliadač Tor.

3. Zásoby nástrojov a aplikácií, ktoré chránia vaše súkromie a bezpečnosť

Začnite zabezpečením protokolu HTTPS Everywhere (ktorý bol ExpressVPN integrovaný do nášho rozšírenia prehliadača Chrome) a zabezpečte tak svoje prehliadanie na konkrétnych stránkach. Uistite sa, že používate prehliadač, ktorý uprednostňuje vaše súkromie. Tor je náš dôrazne odporúčaný favorit.

Mali by ste tiež začať používať bezpečnejšiu komunikáciu, ak ste tak už neurobili, napríklad Signal.

Po vykonaní týchto troch krokov budete môcť prežiť v ktorejkoľvek krajine s čiastočným vypnutím internetu. Pri používaní týchto nástrojov buďte opatrní, pretože žijete v krajine, v ktorej by takéto použitie mohlo byť penalizované.

Ako prežiť vypnutie internetu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.