EÚ schvaľuje „konečné dane“ a „cenzúrne stroje“ na konečné hlasovanie

Reťazový článok s nápisom

V stredu schválila Európska únia svoju kontroverznú smernicu o autorských právach na konečné hlasovanie v januári 2019. Ak by návrh zákona bol schválený, trvalo by poškodilo spôsob, akým používame internet..

Ako cenzuruje smernica o autorských právach internet?

Európska komisia, ktorá bola zavedená v roku 2016, uverejnila svoju smernicu o autorských právach v snahe zmodernizovať autorské právo EÚ. V súčasnej verzii smernice sú zahrnuté tri články, ktoré sa snažia kontrolovať tok informácií online.

1. Agregátory správ už nemôžu voľne odkazovať a zdieľať obsah

Článok 11 vôľa vynútiť agregátory správ a platformy ako Reddit, Facebook a Google News platiť za licenciu na publikovanie zdieľaných článkov a obsahu. Medzi obhajcov tohto ustanovenia patria tradičné spravodajské strediská, ktoré tvrdia, že prepojenie na ich obsah by malo byť povolené, iba ak agregátor zaplatil za obsah..

Ak tieto predajne prešli, bude im povolené účtovať vydieračské sadzby za ich obsah alebo úplne zakázať zdieľanie a citovanie obsahu. Zhromažďovatelia správ sa budú musieť stále viac vyberať na weby, na ktoré sa rozhodnú prepojiť, a obmedziť to, čo zdieľajú, čo zase obmedzuje množstvo informácií, ku ktorým má pokorný používateľ prístup..

Predchádzajúce pokusy tlačiť licencie na agregátory správ sa veľkolepo odrazili. Keď Španielsko a Nemecko vyskúšali podobnú legislatívu už v roku 2014, spoločnosť Google reagovala tak, že jednoducho odstránila nemecké a španielske spravodajské stránky zo svojho indexu, čím výrazne znížila webový prenos na týchto vydavateľov a poškodila práve spravodajské organizácie, ktorých zákon sa snažil chrániť. Ak sa implementuje článok 11, pravdepodobne budeme svedkami niečoho poslušnejšieho.

2. Filter autorských práv bude sledovať všetko, čo zdieľate online

Možno najškodlivejší jazyk v smernici spočíva v Článok 13, ktorý navrhuje automatizovaný systém detekcie autorských práv ktoré môžu monitorovať a označiť obsah považovaný za porušenie.

Logistika toho by ochromila menšie platformy, ktoré by museli spolupracovať so všetkými držiteľmi práv, ktorí sa aktívne domáhajú porušenia autorských práv, čo si vyžaduje značné zdroje..

Ak má systém ID obsahu náchylný k chybám na YouTube čokoľvek, akýkoľvek pokus o jeho implementáciu na úrovni štátu nebude ničím katastrofickým. Od trollov s autorskými právami, ktoré sa domáhajú vlastníctva duševného vlastníctva, až po šialené nároky diel na čestné použitie (napríklad remixy, memy a diela vo verejnom vlastníctve), ako je porušovanie autorských práv, nespočetné množstvo správ bezpochyby odradí platformy a ich tvorcov obsahu od nákladného legálneho práva. bitky.

Neoprávnené nároky na autorské práva sa neplánujú.

3. Vaše fotografie a videá športových zápasov sú porušením autorských práv

Podľa Článok 12a, zdieľať a zverejňovať fotografie a videá svojich hier a zápasov môže iba organizátor športu. Všetky vaše selfie a vreckové videá vašich spomienok sledujúcich hru sa rovnajú porušovaniu autorských práv a sú stiahnuté.

Julia Reda, poslankyňa EP, ktorá nesúhlasí so smernicou, dokonale zhŕňa dôsledky tohto článku:

"Fanúšikovia sú tým, čo robí šport na prvom mieste cenným ... - toto nové právo by bolo očividným útokom na najväčších fanúšikov športových organizátorov."

Ako zastavíme ničenie internetu, ako ho poznáme?

Neexistuje žiadny spôsob, ako túto vrstvu pokryť cukrom: Streda schválenie týchto článkov významne ovplyvňuje spätné sledovanie neuveriteľne ťažké.

Ako uvádza Cory Doctorow z EFF v časovom harmonograme EÚ pre tento návrh zákona, je pravdepodobné, že smernica prejde bez väčších zmien a doplnení, čo znamená, že všetky tri uvedené články prejdú do právneho poriadku.

Jediným realistickým spôsobom, ako získať späť naše slobody internetu, je hlasovať za niekoho, kto je proti tejto smernici. V EÚ sa objavujú voľby, a ak sa čoraz viac pribúda k obnoveniu neutrality siete v USA, je možné, že v EÚ bude niečo podobné..

EÚ schvaľuje „konečné dane“ a „cenzúrne stroje“ na konečné hlasovanie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.