EÚ schvaľuje kontroverznú novú smernicu o autorských právach

Symbol autorských práv obklopený žltými hviezdami na modrom pozadí

Zlá správa: Európsky parlament hlasoval vo veľmi kontroverznej aktualizácii smernice o autorských právach, ktorá obsahuje nové pravidlá autorských práv, ktoré účinne odstránia spôsob zdieľania obsahu online..

Teraz je na členských štátoch EÚ, aby hlasovanie schválili. A ak áno, krajiny EÚ budú mať dva roky na implementáciu novej smernice o autorských právach do vnútroštátneho práva, ktorá bude takmer určite zahŕňať zavedenie dane z prepojenia a filtrov nahrávania..

Chyba umožnila prejsť opatreniami

26. marca hlasovalo 348 poslancov Európskeho parlamentu o konečnú verziu novej smernice o autorských právach – aktualizovanej s cieľom regulovať modernejšie technológie – zatiaľ čo 274 hlasovalo proti..

Ukazuje sa však, že dve najkontroverznejšie časti zákona, články 11 a 13, mohli byť zo zákona vyňaté, ak by pri hlasovaní nedošlo k omylu. Áno vážne. (Niekoľko zákonodarcov neskôr uviedlo, že náhodou hlasovali o zablokovaní zmien a doplnení smernice, keď v skutočnosti zamýšľali urobiť opak, a to z dôvodu malej zmienky v hlasovacom poriadku.)

Nová forma cenzúry pri výrobe

V dôsledku chyby prešli články 11 a 13 a hoci pokus EÚ o aktualizáciu pravidiel autorských práv môže byť dobre zameraný, pri jeho implementácii by mohlo dôjsť k vytvoreniu čoraz cenzurovanejšieho internetu..

Článok 11 umožňuje spravodajským agentúram účtovať agregátorom, ako sú Správy Google a Vyhľadávanie Google, odkaz na ich obsah a mohli by sankcionovať agregátory, ktoré nespĺňajú požiadavky.

Ak naznačujú predchádzajúce pokusy, táto daň z prepojenia by sa mohla veľkou mierou odraziť v EÚ. Nemecko a Španielsko sa pokúsili licencovať svoje spravodajské stránky už v roku 2014, ale spoločnosť Google reagovala odstránením nemeckých a španielskych spravodajských serverov z ich indexu, čo nakoniec poškodzovalo tie, ktoré majú zákony chrániť.

V reakcii na túto smernicu spoločnosť Google vydala prototyp toho, ako môže vyzerať jej spravodajský úryvok podľa článku 11, a výsledok je dosť hrozný.

Snímka obrazovky služby Google News, ktorá zobrazuje prázdne úryvky.

Požiadavka podľa článku 13, aby spoločnosti odstránili materiál chránený autorskými právami na webových stránkach na zdieľanie obsahu, by sa tiež mohla ukázať ako ťažká na stupnici tak veľkej ako na YouTube.

  Edward Snowden prijíma stáž ExpressVPN

V smernici sa výslovne neuvádzajú žiadne filtre obsahu, ale takmer určite budú implementované na webových stránkach, ako sú YouTube a Reddit, aby sa spoločnosti mohli vyhnúť akýmkoľvek finančným sankciám..

Parodie sú naďalej vyňaté z pravidla o autorských právach, ktoré podľa všetkého chráni naše milované memy. To však bude pre filtre neuveriteľne ťažké rozlíšiť rozdiel medzi paródiami a skutočným materiálom chráneným autorskými právami. Pozrime sa na chybný systém Content ID na YouTube a získate predstavu o tom, ako bude problematická identifikácia paródií.

Keďže táto reakcia na Komisiu EÚ pekne zhŕňa:

A opäť to nie je to, čoho sa obávame. Problémom nie je ich zákonná ochrana, ale vykonávanie smernice – nahrávacie filtre – automaticky zablokuje zápisy bez ohľadu na ich zákonnosť. https://t.co/5Lgb00Y4DA

– Paul Bernal (@ PaulbernalUK) 27. marca 2023

Skutočný test čaká

Zavedenie smernice o autorských právach do vnútroštátneho práva bude ťažké. „Tento výsledok je nepopulárny v prípade digitálnych služieb, a čo je dôležité, veľa európskych voličov,“ Raffaella De Santis, právnička v oblasti technológií a médií v Harbottle & Lewis, povedal Verge. „Kľúčové zameranie sa bude teraz zameriavať na to, ako bude smernica implementovaná v EÚ v nasledujúcich dvoch rokoch.“

Zatiaľ čo európski občania budú musieť počkať a uvidia, aké zákony prichádzajú, ExpressVPN bude naďalej pracovať na zabezpečení toho, čo by už malo byť tvoje právo: internet bez obmedzení.

EÚ schvaľuje kontroverznú novú smernicu o autorských právach
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.