Nový britský zákon o hromadnom dohľade je zatiaľ najhorší

[ware_item id=33][/ware_item]

Elizabeth Tower. V ktorej sa nachádza Big Ben.


Vládni úradníci sa usilujú schváliť najväčší zákonodarný zákon o hromadnom zbere, aký kedy Spojené kráľovstvo zažilo. Návrh zákona o vyšetrovacích silách je katastrofou vo vývoji a chystá sa prejsť parlamentom.

Cieľom tohto nového zákona je zmeniť spôsob vykonávania štátneho dohľadu - a nie k lepšiemu. 

Dohľad na veľkom meradle

Podľa návrhu zákona budú mať vládne bezpečnostné služby v záujme bezpečnosti možnosť preniknúť do smartfónov a počítačov ľudí. Hovorí sa tomu „rušenie zariadení“ a je to iba špička ľadovca.

Účelom takmer 300stránkového zákona je sprísniť národnú bezpečnosť zavedením povinného hromadného sledovania. Poskytovatelia širokopásmových a mobilných telefónov budú nútení viesť záznamy o údajoch zákazníkov až jeden rok. Tieto denníky budú obsahovať všetky stránky, ktoré navštívite, časy, kedy ste ich navštívili, a zariadenia, ktoré používate.

Podobný zákonodarca v oblasti hromadného dohľadu bol vo zvyšku Európy a Severnej Ameriky zakázaný z dôvodu prílišnej invázie.

(Takmer) Škoda, že to nie je pravda

Záznamy o vašich internetových aktivitách budú obsahovať iba základné adresy URL a nie jednotlivé stránky. Mohli napríklad vidieť, že ste navštívili BBC.com v sobotu popoludní, ale nie jednotlivé stránky, ktoré ste čítali. Toto poskytuje malé pohodlie, pretože čas návštev a adresy IP iných počítačov, na ktoré ste sa obrátili, sa zaznamenajú podrobne.

Na prístup k vašim osobným údajom úradníci vyžadujú povolenie „dvojitého zámku“. Telefónne hovory, e-maily a textové správy si pred prístupom miestnych orgánov činných v trestnom konaní vyžadujú autorizáciu od domáceho tajomníka a potom špeciálne vymenovaného sudcu. Ak však majú úradníci činní v trestnom konaní pocit, že existuje naliehavá potreba prístupu k informáciám, existuje malá doložka, ktorá by obchádzala tento schvaľovací proces.

Úradníci v oblasti bezpečnosti majú v zásade prístup k vašim informáciám až po súdnom schválení, pokiaľ sa domnievajú, že nie sú „naliehavé“. V takom prípade môžu robiť všetko, čo chcú..

Znie to fér?

Nielen „metadáta“

Toto nie sú len metaúdaje, ktoré vláda dúfa v zhromaždenie, je to váš život. Je to všetko, čo robíte, každú navštívenú stránku a každú správu, ktorú odošlete cez internet.

Navrhovatelia návrhu zákona tvrdia, že údaje, ktoré vláda zhromažďuje, sú prostriedkom národnej bezpečnosti a nijako vás neovplyvňujú. Ako to však môže byť, keď je zaznamenávané všetko, čo robíte?

Najrušivejší zákon o hromadnom sledovaní, aký kedy Spojené kráľovstvo zaznamenalo

Návrh zákona predložila ministerka vnútra Theresa May v snahe nahradiť zastarané britské zákony o zbere údajov.

V máji zaviedla podobnú legislatívu známu ako Snooperova charta už v roku 2012 k takmer jednomyseľnému nesúhlasu. Verí, že tento nový návrh zákona uspeje tam, kde druhý zlyhal. Podľa mája:

„Zverejnenie nášho návrhu zákona o vyšetrovacích schopnostiach je rozhodujúcim okamihom. Týmto návrhom zákona sa zavedie popredný svetový dohľad s cieľom riadiť režim vyšetrovacích právomocí, ktorý je otvorenejší a transparentnejší ako kdekoľvek inde na svete. “

Iní nesúhlasia.

Zastáncovia súkromia, vrátane Edwarda Snowdena, volajú tento najhorší zákon o dohľade, aký kedy Západ videl, a to z dobrého dôvodu: Nikdy predtým neboli zavedené také prísne opatrenia týkajúce sa dohľadu..

Podľa môjho čítania #SnoopersCharter legitimizuje hromadný dohľad. Je to najrušivejší a najmenej zodpovedný režim dozoru na Západe.

- Edward Snowden (@Snowden) 4. novembra 2015

Nenechajte britskú vládu, aby na vás naďalej špionovala!

Návrh zákona by mal prejsť parlamentom niekedy budúci rok. Či už to prejde alebo nie, nie je známe, ale ak nám nedávne úniky z tichomorského partnerstva niečo oznámia, svetové mocnosti robia veľmi málo, aby chránili súkromie ľudí.

Namiesto toho, aby ste sa nechali rozmarom hromadného sledovania, vráťte svoje súkromie späť pomocou VPN.

Ako fungujú VPN

VPN vytvára bezpečný tunel medzi počítačom a navštívenými webovými stránkami. Vaši poskytovatelia internetových služieb neuvidia, ktoré webové stránky navštevujete, údaje, ktoré odosielate, ani ľudí, s ktorými komunikujete.

VPN tiež skryje vašu IP adresu a umiestnenie, takže vašu online aktivitu nemožno sledovať späť k vám a vášmu počítaču alebo zariadeniu.

Nečakajte, kým tento ochromujúci zákon o hromadnom sledovaní nadobudne účinnosť. Zmeňte svoje súkromie a skryte svoju IP adresu pomocou VPN.

Hlavný obrázok: Jetpics / Dollar Photo Club

Nový britský zákon o hromadnom dohľade je zatiaľ najhorší
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.