Čo je to priehľadný server proxy?

proxy-vpn-HTTPS

Transparentný proxy (tiež nazývaný inline proxy, zachytávací proxy alebo nútený proxy) je server, ktorý je umiestnený medzi počítačom a internetom a presmeruje vaše požiadavky a odpovede bez toho, aby ich upravoval. Proxy server, ktorý upravuje vaše požiadavky a odpovede, je definovaný ako netransparentný proxy.

Transparentný proxy sa dá použiť z rôznych dôvodov, napríklad na filtrovanie obsahu v školách a knižniciach, a keďže nevyžaduje žiadnu konfiguráciu na strane klienta, môže byť ľahko udržiavateľnou alternatívou k iným typom proxy..

Softvér ako Squid vám môže relatívne ľahko vytvoriť bezplatný transparentný proxy server, ktorý ovládate. Na rozdiel od iných proxy služieb alebo VPN však nemusíte nutne sťahovať aplikáciu alebo program, aby ste mohli používať transparentný proxy. Namiesto toho záleží na tom, ako je nakonfigurovaná vaša sieť.

Efektívnosť internetu prostredníctvom vyrovnávacej pamäte

V miestach, kde je rýchlosť internetu obmedzená, umožňuje transparentný server proxy zvýšenie účinnosti obmedzenej šírky pásma. Je to užitočné najmä vtedy, keď sa očakáva, že veľká skupina ľudí otvorí tú istú stránku, napríklad titulnú stranu populárnych novín alebo video. Server proxy môže obsah uložiť do vyrovnávacej pamäte a zobraziť ho z vyrovnávacej pamäte používateľovi, namiesto toho, aby sa musel preberať viackrát cez preťažené pripojenie..

Proxy dáva schopnosť cenzurovať a monitorovať

Transparentné servery proxy majú schopnosť selektívne cenzurovať a monitorovať vašu komunikáciu, aj keď poskytovatelia internetových služieb a správcovia sietí majú mnoho iných spôsobov, ako to ľahko dosiahnuť..

Ak je však vaše pripojenie na webovú stránku šifrované pomocou protokolu HTTPS alebo ak ste na sieti VPN, server proxy nedokáže prečítať údaje prenášané z vás a od vás. Prenos sa nedá monitorovať a server proxy stráca schopnosť ukladať obsah, ktorý požadujete, do vyrovnávacej pamäte.

  Ako sa odbremeniť od Omegle (alebo iných webových stránok)

Pretože Transparentné proxy sú vytvárané a spravované tými, ktorí už majú na starosti sieť, zvyčajne sa nepoužívajú na obchádzanie cenzúry. Je však možné nastaviť takého proxy servera na odblokovanie obsahu pre používateľov, podobne ako pri spustení VPN na vašom smerovači.

voľné wifi-proxyĽudské požiadavky často prevyšujú bezpečnostné obavy. Ľudia sa často mýlia.

Verejné Wi-Fi body používajú proxy servery na autentifikáciu používateľov

Transparentný proxy sa môže použiť na selektívne obmedzenie prístupu na internet. To sa bežne používa v hoteloch a na verejných sieťach Wi-Fi, kde sa od používateľov vyžaduje, aby pred prístupom na internet potvrdili zmluvné podmienky, zadali telefónne číslo alebo pridali ďalšie identifikačné informácie. Väčšina z týchto miest Wi-Fi nie je šifrovaná alebo možno šifrovaná zastaranou technológiou. A okrem toho, že ho proxy server monitoruje, hrozí, že bude niekto monitorovať a zachytávať niekto v jeho blízkosti.

Váš mobilný telefón zvyčajne zobrazí zámok vedľa sietí Wi-Fi, ktoré ponúkajú šifrovanie.

Ak je zavádzanie do vyrovnávacej pamäte a presmerovanie webového prenosu nesprávne, môže spôsobiť problémy s internetovým pripojením, najmä ak ide o autentifikáciu, pretože počítač si nemusí uvedomiť, že nehovorí priamo so serverom..

Proxy môžu fungovať oboma spôsobmi

Transparentný server proxy sa niekedy nespúšťa iba na strane používateľa, ale aj na serveroch. Účelom tohto pravidla je často chrániť webové stránky pred útokmi DDoS alebo zvýšiť kapacitu servera, napríklad pri poskytovaní veľkých súborov alebo videí mnohým používateľom..

Siete na doručovanie obsahu využívajú schopnosť priehľadného servera proxy ukladať do vyrovnávacej pamäte rýchlejšiu obsluhu obsahu webovej stránky používateľom tým, že ukladajú jej kópie po celom svete. Ak požiadate o video z webu používajúceho takúto službu, pravdepodobne vám bude video doručené zo servera proxy blízko vašej polohy, a nie z pôvodného servera..

  Prečo si myslíme, že austrálsky zákon o uchovávaní údajov je hrozný nápad

Toto nie je nijak zvlášť problematické, hoci siete na doručovanie obsahu boli kritizované za to, že môžu potenciálne špehovať používateľov svojich zákazníkov..

Ako zistiť, či ste za proxy

V závislosti od ich konfigurácie je detekcia niektorých proxy serverov jednoduchá, hoci iné sú skrytejšie a je ťažké ich nájsť.

Dobrým spôsobom kontroly je pokus o pripojenie k serveru, o ktorom viete, že neexistuje. Ak zlyhá pripojenie, váš prehliadač zvyčajne vyvolá rozpoznateľnú chybu. Ak však stojíte za serverom proxy, táto chyba sa môže líšiť alebo namiesto toho by vás mohla presmerovať na stránku vyhľadávania.

Niektoré stránky vám umožňujú skontrolovať, či ste za serverom proxy alebo nie, hoci s rôznou spoľahlivosťou.

Hlavný obrázok: timbrk / Deposit Deposit

Čo je to priehľadný server proxy?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.