Poďte na temný web … teraz je to trochu bezpečnejšie

tmavá sieť sa trochu zosvetlí

Tmavý web sa dlho považoval za podmanivú časť internetu, kde si používatelia môžu kúpiť nelegálne drogy, ukradnúť informácie o kreditných kartách ľudí a niekoho najať, aby „susedia“. V skutočnosti temný web nie je takmer taký zlovestný. Namiesto toho je to rozsiahla sieť väčšinou legitímnych webových stránok, ku ktorej je možné pristupovať iba pomocou prehliadača Tor.

Tor, čo je skratka pre „The Onion Router“, umožňuje anonymný prístup k temnému webu skrytím vašej polohy a šifrovaním vašich súkromných informácií. Na serveri Tor je dnes hostených veľa veľkých webových stránok vrátane Facebooku, ktoré poskytujú svojim používateľom bezpečnejší a súkromný prístup.

Až do minulého týždňa mali stránky Tor málo bezpečnostných opatrení. Ale vďaka novému rozhodnutiu internetových regulátorov budú domény používané v sieti Tor teraz uznané ako „domény zvláštneho použitia“, čo týmto webom poskytuje väčšiu bezpečnosť a anonymitu.

Ne-celkom-tak-tmavý web

Pred vysvetlením, čo je temný web, je potrebné najskôr vysvetliť, ako to funguje. Tmavý web je pojem používaný na označenie všetkého na internete, ktorý je skrytý pred tradičnými webovými prehliadačmi, ako sú Safari, Chrome a Firefox

Tieto skryté stránky zvyčajne obsahujú citlivé informácie a menia adresy URL na reťazce náhodných čísel a písmen, ktoré končia reťazcom .onion na šifrovanie stránok..

Zatiaľ čo temná strana siete existuje, temný web je väčšinou tvorený informačnými a súkromnými webmi.

Darth Vader surfuje iba po tmavom webe

Jeden malý krok pre človeka, jeden obrovský skok pre zabezpečenie internetu

Úrad IANA (Internet Assigned Numbers Authority) a Engineering Task Force (IETF) teraz považujú webové stránky .ion za „domény zvláštneho použitia“, ktoré majiteľom stránok Tor umožňujú pridávať na svoje webové stránky certifikáty SSL a TLS, aby sa zvýšila ich bezpečnosť.

Richard Barnes, bezpečnostný vodca v Mozille, hovoril o nových zmenách v rozhovore so základnou doskou:

To umožňuje ekosystému Tor .onion využívať rovnakú úroveň bezpečnosti, akú môžete získať na zvyšku webu. Na začiatok pridáva vrstvu zabezpečenia.

Prečo teraz?

Ak temný web existuje už od roku 2002, prečo získava bezpečnostné certifikáty až teraz? V nedávnom TEDTalk, analytik sociálnych médií Jaime Bartlett, diskutoval o rastúcej popularite temného webu. Podľa Bartletta má Tor teraz 2,5 milióna jedinečných používateľov denne, a to najmä vďaka odhaleniam Snowden. Mnoho používateľov sú obyčajní ľudia, ktorí si chcú zachovať svoje súkromie na internete.

Tmavá sieť už nie je pre obchodníkov doupäť a pre oznamovateľov úkryt. Už ide o mainstream. - Jaime Bartlett

Čo to znamená pre budúcnosť

Nový stav špeciálnej domény dúfajme otvorí diskusiu o budúcich bezpečnostných certifikátoch a lepších šifrovacích mechanizmoch v súkromných sieťach. Ale viac ako to, dáva legitímne uznanie webovým serverom Tor, ktoré boli doteraz až doteraz ignorované alebo odpísané ako sordid.

Je to malý krok, ale ten správny.

Hlavný obrázok: dk_photo / Dollar Photo Club

Poďte na temný web ... teraz je to trochu bezpečnejšie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.