Prelomenie hraníc: Kanadská špionážna agentúra sleduje používateľov na celom svete

Prelomenie hraníc: Kanadská špionážna agentúra sleduje používateľov na celom svete

Sú priateľskí; zdvorilý. Láska hokej, javorový sirup a poutine. Sú neochvejne zdvorilí, eh, a hoci sú ochotní postaviť sa za svoje práva, uprednostňujú prísne formulované listy pred priamou konfrontáciou. Podľa údajov získaných informátorom Edwardom Snowdenom v roku 2012 však Kanaďania nie sú takí nevinní: Ich špionážna agentúra, spoločnosť Communication Security Establishment (CSE), už roky ticho prchá na internetový prenos po celom svete. Vzlet, hosers!

Zvieravé oči

Podľa Canadian Broadcasting Corporation (CBC), PowerPoint prezentácia, ktorú v roku 2012 napísal nemenovaný zamestnanec CSE, popisuje projekt s názvom „Levitácia“, ktorý denne sleduje 10 až 15 miliónov nahrávaní a sťahovaní súborov z bezplatných webových stránok so súbormi, a potom prostredníctvom týchto súborov prechádza za akékoľvek stopy teroristickej činnosti. Prezentácia obsahuje vtipy o tom, ako bola špionážna agentúra zaplavená zbytočnými údajmi, ako sú stiahnutia televízneho seriálu Glee, keď sa snažili vyčarovať extrémistickú činnosť. Je znepokojujúcejšie, že dokument tvrdí, že Kanada má úplný prístup k 102 bezplatným webovým stránkam na zdieľanie súborov prostredníctvom „špeciálnych zdrojov“, hoci stránky ako Sendspace toto tvrdenie popierajú. Ron Deibert, riaditeľ think-tanku Citizen Lab pre internetovú bezpečnosť so sídlom v Toronte, hovorí, že hoci je trochu upokojujúce, že kanadskí špióni „robia svoju prácu“, skutočnosť, že tento dohľad sa vykonáva v takom veľkom rozsahu, je znepokojujúce.

Čo objavil CSE? Že zo všetkých analyzovaných súborov každý mesiac, len okolo 350 - alebo 0,0001 percent - sú „zaujímavé udalosti sťahovania“. Po identifikácii týchto súborov je možné, aby agentúra získala metaúdaje a zistila IP adresu kohokoľvek, kto informácie nahral alebo stiahol. A vďaka využitiu technológie Mutant Broth - britskej technológie snoopingu - môže CSE použiť adresy IP na odhalenie piatich hodín aktivity v počítači používateľa pred aj po podozrivom prenose súborov. Agentúra poukazuje na úspechy pri hľadaní rukojemníkov a teroristických stratégií, ale Deibert nazýva Levitation „obrovským röntgenovým prístrojom počas všetkých našich digitálnych životov“.

Nie je to prvýkrát, čo bola Kanada chytená rukou v nádobe na špehovanie cookies; krajina je členom aliancie Five Eyes a hoci bola často považovaná za mladšieho partnera, v roku 2013 sa zapojila do činnosti Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) pri vytváraní viac ako 20 špionážnych miest v „krajinách s vysokou prioritou“. Teória beží, že keďže operácie NSA boli po Snowdene pod zvýšenou verejnou kontrolou, agentúra odvádzala prácu svojim kanadským náprotivkom, dokonca išli tak ďaleko, že dodávali počítačový hardvér a dešifrovací softvér..

Jazda domov

Iste, Canucks sú ľahké ciele, ale tiež stojí za zmienku, že DEA je zaneprázdnený špionážou na každom aute, ktoré používa americkú infraštruktúru ciest. Podľa Atlantiku DEA buduje databázu „na sledovanie pohybu vozidiel v USA v reálnom čase“. Práca ACLU prostredníctvom žiadostí o slobodu informácií odhalila niektoré vnútorné fungovanie programu - napríklad skutočnosť, že všetky vozidlá sú sledované bez ohľadu na to, či sú vodiči podozrení na akékoľvek trestné činy. V e-maile o projekte z roku 2010 sa okrem toho uvádzalo, že jedným z jeho primárnych cieľov bolo zvýšenie objemu prepadnutia majetku, ku ktorému dochádza, keď sú automobily, peniaze a peniaze zabavené od podozrivých zločincov a potom použité na financovanie cieľov agentúry.

A Sir Tim Berners-Lee, vynálezca World Wide Web, poznamenáva, že zatiaľ čo Five Eyes partner Británia je jedným z najlepších na svete na sprístupňovanie údajov, je to jedna z najhorších v špionáži a sledovaní občanov. V skutočnosti patril medzi najhoršie v Európe pre krajiny s „slobodným a otvoreným webom“.

All-Seeing?

Tak čo je tu so sebou? Po prvé, dokonca ani „neškodné“ krajiny ako Kanada nie sú imunné voči globálnej posadnutosti špionážou cez internet; Kanadská snoopingová technológia je jednou z najnáročnejších na svete. Po druhé, nejde o úsek povedať, že bez ohľadu na to, čo sťahujete, kam surfujete alebo ako používate web, niekto sa pozerá cez rameno. Iste, mohli by ste napísať prísne znejúci list kanadskému premiérovi Stephenu Harperovi - alebo vystrihnúť priamo k naháňačke a ubezpečiť sa, že vaše súkromie online je plne chránené.

Odporúčaný obrázok: Wikimedia Commons (obrázok bol upravený)

Prelomenie hraníc: Kanadská špionážna agentúra sleduje používateľov na celom svete
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.