Prečo by sme mali všetci venovať pozornosť sledovaniu metadát

[ware_item id=33][/ware_item]

Prečo by sme mali všetci venovať pozornosť sledovaniu metadát


Dúfajme, že odhalenia spoločnosti Snowden o sledovaní metadát telefónneho hovoru zo strany NSA sú stále čerstvé. "Ale sú to len metaúdaje!" Niektorí ľudia stále trvajú. „Nie sú to skutočné údaje. Koho to zaujíma?"

Každý by sa mal starať. Vaše metadáta rozprávajú o vás prekvapivo plný príbeh, ako vedci údajov Deepak Jagdish a Daniel Smilkov ilustrujú vo svojom rozhovore TEDx Cambridge, The Power of Metadata. Ak máte dnes čas, dôrazne odporúčame, aby ste si na pozretie pár minút prečítali.

Čo je to metaúdaje?

Metadáta sú informácie o interakciách, ktoré máte s inými ľuďmi a organizáciami pri používaní technológie. Nejde o skutočný obsah týchto interakcií, ale skôr o informácie o obsahu.

Príklady metaúdajov

  1. Kto ti zavolal a kedy?
  2. Kto ti poslal e-mail a kedy?
  3. Kde a kedy ste použili svoju kreditnú kartu?
  4. Ktoré webové stránky ste navštívili z ktorého počítača a kedy?

Môže to znieť neškodne, ale keď ich všetky postupne pridáte a vzájomne ich porovnáte, môžu maľovať veľmi presný portrét.

Ponorenie: vaše e-mailové metaúdaje, vizualizované

V laboratóriu MIT Media sa Jagdish, Smilkov a ich poradca, Cesar Hidalgo, rozhodli vytvoriť imerziu, aby vizualizovali, čo sa môžeme naučiť z e-mailových metadát - to znamená iba v poliach Od, Do, Kópia a Časová pečiatka v e-mailoch. (Ponorenie sa nedotýka riadkov predmetov a tiel e-mailov.)

Pomocou týchto metaúdajov Immersion vytvorí informačnú ilustráciu vašich vzťahov s ľuďmi a toho, ako sa tieto vzťahy postupom času vyvíjali. Môžete to vyskúšať sami! Ak máte problémy s poskytnutím prístupu aplikácii k vášmu e-mailu, vyskúšajte ukážku tu.

Musel som to skúsiť pre seba. Po tom, ako spoločnosť Immersion čakala na spracovanie tisícov mojich e-mailov, som zistila, ako posuny v mojej sociálnej sieti korelovali s veľkými životnými zmenami - pohybujúcimi sa mestami, meniacimi sa pracovnými miestami atď. na prvý pohľad to bolo možné vidieť: videl som zhluk ľudí, s ktorými som pracoval pred šiestimi rokmi, a zhluky ľudí, s ktorými som trávil čas v rôznych mestách.

Rozhodol som sa urobiť myšlienkový experiment. „Čo by mohla tretia strana zistiť z mojich údajov?“ Spýtal som sa. "Keby som nevedel, čo z toho môžem zistiť?"

Veľa. Bolo by napríklad veľmi ľahké odvodiť, kto sú moji najbližší priatelia a rodina (sú to ľudia, ktorým som e-mailom pravidelne odosielali správy od chvíle, keď som dostal svoju e-mailovú adresu). Na základe skupinových e-mailových vlákien mohli tiež odvodiť, ktorých z mojich spolupracovníkov asociovaných s kým. V tomto zmysle naše metaúdaje odhaľujú nielen informácie o nás, ale aj o ľuďoch, s ktorými sa spájame.

Jedna z vecí, ktorá ma najviac zaujala v diskusii o TEDxe, bolo, keď Smilkov poukázal na to, že e-mailové rozhrania poskytujú iba najhlbšie pohľady na vašu e-mailovú históriu, takže je pre nás ľahké zabudnúť, že sa roky a roky metadát skrývajú naše najnovšie e-maily. Napríklad, keď sme prihlásení do služby Gmail alebo Outlook, zvyčajne sa zobrazuje iba posledných 20 - 50 e-mailov, ktoré sme dostali, a každý deň sa nahrádzajú novými. Preto mnohí z nás nemyslia na tisíce a tisíce e-mailov v našich účtoch - a na všetky metadáta, ktoré sú s nimi spojené.

Metadáta sú všade

Metadáta nie sú len v e-mailoch. Interaktívny sprievodca spoločnosti Guardian k metaúdajom ukazuje, ako sa generujú údaje z rôznych činností, od fotografovania na digitálnom fotoaparáte až po používanie vyhľadávacieho nástroja. Študenti na Stanforde ukázali, že dohľad nad telefónnymi záznamami, dokonca aj na krátky čas, môže odhaliť viac, ako chceme, aby ostatní vedeli:

Telefónne metadáta sú jednoznačne citlivé [Poznámka bloggera: zvýraznenie pridané], a to aj na malej vzorke a krátkom časovom okne. Dokázali sme odvodiť zdravotný stav, vlastníctvo strelnej zbrane a ďalšie veci pomocou výlučne telefónnych metadát, “[Jonathan Meyer, počítačový vedec zo Stanfordu] povedal.

V skutočnosti sú metaúdaje také odhaľujúce, že podľa denníka spravodajcu časopisu New York Magazine,

„Keď vezmete všetky tie záznamy o tom, kto komunikuje s kým, môžete si vytvoriť sociálne siete a komunity pre všetkých na svete,“ matematik a oznamovateľ NSA William Binney - „jeden z najlepších analytikov v histórii“, ktorý opustil agentúru v roku 2001 uprostred obáv o ochranu súkromia - povedal Daily Intelligencer. „A keď sa oženíš s obsahom,“ čo je presvedčený, že NSA zbiera tiež, „máš vplyv proti všetkým v krajine.“

V silnom myšlienkovom experimente vojvodský sociológ Kieran Healey demonštruje, ako Briti mohli zastaviť Paula Revere tým, že vykonali analýzu sociálnych sietí pomocou metadát o sociálnych kluboch a ich členoch.!

Čo je to so sebou?

Keď sú zasielanie e-mailov a komunikácia s ostatnými nevyhnutnými skutočnosťami moderného života, informácie o týchto interakciách vytvárajú veľmi úplný profil nás a s kým sa stotožňujeme a mohli by zradiť tajomstvá, ktoré by sme radšej nechali pre seba.

Sú malé opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby ste ľudí vyhodili z vône metadát. Môžete napríklad použiť jednorazové e-mailové adresy a jednorazové mobilné telefóny, samozrejme zaplatené v hotovosti. Môžete tiež použiť anonymné vyhľadávacie nástroje ako DuckDuckGo a prehľadávať bez použitia cookies. Nanešťastie to nie je pre väčšinu ľudí uskutočniteľné ani udržateľné. Pokiaľ také opatrenia neprijmú všetci vaši spolupracovníci, tieto metódy môžu skryť iba toľko metadát.

Našťastie siete VPN môžu hrať úlohu pri zakrývaní vašich metadát. Ak používate sieť VPN, účinne skryjete svoju IP adresu a umiestnenie za IP adresou servera VPN. Nezabúdajte, že adresy IP prinášajú veľa úderov - môžu odhaliť vašu polohu (v rôznej miere presnosti) a vášho poskytovateľa internetových služieb na akomkoľvek webe alebo službe, s ktorou komunikujete..

Najpravdepodobnejší scenár je, že vlády a ďalšie tretie strany budú bez ohľadu na to, že budú zhromažďovať naše metaúdaje. Koniec koncov, vedomosti sú silou a také vedomosti, ako uvádza Binney v citácii vyššie, sa dajú použiť proti vám.

Nechcem si predstaviť, ako by sa moje metadáta mohli v budúcnosti použiť proti mne. Čo napríklad, ak by zdravotné poisťovne mali prístup k mojim predchádzajúcim vyhľadávaniam Google a mohli by mi odoprieť krytie na základe starých vyhľadávacích dopytov? Webové stránky elektronického obchodu už predávajú tovar za ceny, ktoré sa líšia v závislosti od ich poštových smerovacích čísel, ktoré sa zisťujú pomocou adries IP, ako je uvedené v článku v správach Wall Street Journal. Čo ak budem žiť v PSČ s vyšším príjmom na obyvateľa? Mal by som za to byť potrestaný?

Metadáta sú v konečnom dôsledku nepopierateľnou skutočnosťou života a jej sila je absolútne niečo, o čom by sme si mali všetci uvedomiť. Digitálnu stopu opúšťame zakaždým, keď navštívime webovú stránku alebo pošleme e-mail alebo textovú správu. Aj keď je zábavné a zaujímavé vidieť, ako nástroje, ako je Immersion, môžu interaktívne vizualizovať váš život, ako bolo povedané prostredníctvom vašich e-mailových metadát, v nesprávnych rukách má potenciál byť proti nám použitý. A na to by sme nemali zabúdať.

Prečo by sme mali všetci venovať pozornosť sledovaniu metadát
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.