Prečo by ste nikdy nemali útočiť na svoje zariadenia

Záchranný iphone

Útek z väzenia je hack, ktorý podľa všetkého sľubuje bezplatné aplikácie, ďalšie funkcie a lepší výkon pre váš prenosný počítač, telefón, hernú konzolu alebo dokonca váš traktor. Nazýva sa tiež rootovanie, namiesto toho odstraňuje základné bezpečnostné prvky z vášho zariadenia, takže ste zraniteľní voči stalkerom, hackerom a krádežiam.

História útek z väzenia je, ironicky, prevažne slobodou. Prví hackeri zistili, že ich počítače majú zabudované obmedzenia, od ktorých sa chceli oslobodiť. Odstránenie týchto obmedzení poskytlo slobodu a dobrú výzvu pri programovaní.

Aký je rozdiel medzi zakorenením a útek z väzenia?

Zakorenenie a útek z väzenia je to isté, hoci útek z väzenia je do značnej miery spojený so zariadeniami iOS, ktoré sa často predávajú subvencované a uzamknuté podľa drahého telefónneho plánu..

„Odomknutie“ telefónu znamenalo zneužitie zraniteľností v operačnom systéme telefónu spôsobom, ktorý by inovoval oprávnenia na „root“ alebo „superuser“, čo používateľovi umožňuje nainštalovať akýkoľvek program a všeobecne ovládať zariadenie úplne.

Niektoré útek z väzenia si vyžadujú, aby ste pri každom štarte znova vykonali útek z väzenia, zatiaľ čo iné, pretrvávajúce manipulácie sú trvalejšie. Všetko je možné odstrániť prepnutím telefónu do pôvodného stavu - aj keď existuje riziko, že zariadenie bude „murované“ a bude úplne zbytočné..

Vzhľadom na už otvorenú povahu systému Android a tolerantný prístup výrobcu k „zakoreneniu“ je udelenie úplných privilégií na telefóne s Androidom jednoduchšie, ale to môže sťažiť obnovenie manipulácie..

Zakorenené zariadenia Android sú omnoho bežnejšie, aj keď používateľ už má prístup k širšiemu spektru funkcií a môže inštalovať aplikácie z neoficiálnych obchodov alebo dokonca z inštalačných súborov..

Rootovanie vášho zariadenia ho vždy robí menej bezpečným

Aj keď niektoré obmedzenia sú skutočne nepríjemné, nepotrebné alebo stavané s úmyslom dojiť používateľov svojich peňazí, väzenia nedokážu rozlíšiť potrebné a malígne limity..

Napríklad je dôležité, aby každá nainštalovaná aplikácia mohla čítať iba svoje vlastné údaje a nemala prístup k údajom iných aplikácií. Inak by mohli získať šifrovacie kľúče, zálohy bitcoinov, heslá alebo vaše osobné informácie. Potrebovali by ste dôverovať všetkým svojim aplikáciám so všetkými údajmi v telefóne - zbytočným a nebezpečným podnikom.

Rootovanie navyše uľahčuje ostatným manipuláciu so softvérom na vašom zariadení, napríklad prístupom k jeho operačnému systému, keď ho pripojíte k portu USB niekoho iného..

Vaše osobné údaje by boli úplne odkryté, takže by ste nemali súkromie ani žiadnu kontrolu nad vašimi údajmi.

Škandál s ochranou súkromia spoločnosti Apple

Namiesto toho, aby ste telefón prerušili útek, urobte nasledujúce kroky

Pretože útek z väzenia alebo zakorenenie nie je nikdy voľbou pre zdravých a bezpečne zameraných ľudí, ako sme my, musíme urobiť iné rozhodnutia, keď hľadáme slobodu používať naše zariadenie tak, ako chceme. A oslobodiť nás od nedostatočne spravovaných obmedzení správy digitálnych práv (DRM) alebo od monopolistických obmedzení.

1. Vyberte svoje zariadenie starostlivo

Aj keď je relatívne bežné spájať softvér s hardvérom, nie všetky zariadenia sú vytvorené rovnako. Niektoré notebooky a telefóny vám uľahčia inštaláciu softvéru, zatiaľ čo iné to neurobia.

Pred nákupom urobte vedomé rozhodnutie: Má predvolený softvér schopnosti, ktoré očakávate, alebo môžete nainštalovať požadovaný operačný systém?

Ak máte nainštalovaný prenosný počítač s operačným systémom Windows, urobte rýchle vyhľadávanie a zistite, ako dobre na ňom beží Linux. Ak máte telefón, možno vás bude zaujímať alternatíva systému Android, napríklad LineageOS (predtým Cyanogen Mod)..

2. Vedieť, čo robíte

Ak sa vaše zariadenie nedá ľahko oddeliť, uistite sa, že viete, čo robíte. Napríklad automobily a traktory sú dodávané s proprietárnym operačným systémom, ale je možné ho ľahšie vymeniť ako zariadenie iPhone..

Je však dôležité, aby ste vedeli, čo robíte a aké dôsledky majú vaše zmeny na vašu bezpečnosť a na potenciálnych účastníkov. Nie všetok alternatívny firmvér je dobre testovaný a niektoré môžu byť tiež úplne škodlivé.

3. Kampaň za právo na opravu

Vaša chladnička, auto, telefón, televízor alebo klimatizácia je na vás a mali by ste ju opraviť. Organizácie ako kampaň EFF na oslobodenie hardvéru od licenčných zmlúv a zrušenie platnosti klauzúl, ktoré vám znemožňujú ovládať veci, ktoré vlastníte.

Môžete tiež kontaktovať miestny hackerský priestor alebo knižnicu ohľadom tipov a komunít (alebo si dokonca založiť vlastnú)..

Nepremárňujte ani rootujte svoje zariadenie

Môžu sa vyskytnúť prípady, keď je vhodné rootovať alebo útek z väzenia zariadenia, napríklad na účely testovania alebo napríklad na spustenie IMSI Catcher.

Zariadenie, ktoré aktívne používate na komunikáciu alebo na ukladanie údajov, nikdy nepozerajte alebo nefunkcujte zariadenie, ktoré aktívne používate. Čokoľvek s vašimi osobnými údajmi by nikdy nemalo byť zakorenené a akékoľvek zakorenené zariadenie by malo byť vždy vyhradené náhradné.

Ak sa obávate, že vaše zariadenie môže byť zakorenené alebo si jednoducho chcete byť istí, že môžete, môžete kedykoľvek obnoviť výrobné nastavenia svojho zariadenia alebo preinštalovať operačný systém..

Prečo by ste nikdy nemali útočiť na svoje zariadenia
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.