Prečo svet musí požadovať decentralizovaný internet

Prečo potrebujeme decentralizovaný internet.

Rozvoj rôznych sietí na prepájanie paketov, ako je ARPANET, položil základy moderného internetu, napríklad prijatím balíka internetových protokolov, ktorý dnes poznáme ako TCP / IP..

Internet bol budovaný a financovaný predovšetkým z neustále rastúcich vojenských rozpočtov Spojených štátov a západného bloku. Vzhľadom na apokalyptické vyhliadky možnej jadrovej vojny sa tvorcovia internetu zamerali na vybudovanie infraštruktúry, ktorá by bola takýmto útokom odolná..

Bez centrálneho bodu zlyhania sa internet nedá ľahko odstrániť jadrovým štrajkom alebo sabotážou. Neexistuje žiadna chrbtová kosť a pokiaľ existuje spojenie medzi dvoma servermi, systém nájde spôsob, ako ju nasmerovať. Internet ako taký je mimoriadne odolný voči výpadkom a nesprávnym konfiguráciám.

Ak dôjde k výpadku aj na silne používanom prepínači, dáta sa okolo neho jednoducho smerujú. V najhoršom prípade si všimnete iba to, že vaše spojenie sa spomalí v dôsledku preťaženia na novej trase alebo z dôvodu, že nová trasa je dlhšia..

Našťastie decentralizovaná povaha internetu sa nikdy počas svetovej alebo dokonca jadrovej vojny nikdy netestovala. Internet sa mohol vyvíjať na civilné použitie a dnes spája okolo 3,5 miliardy ľudí, takmer polovicu svetovej populácie.

Fyzická sieť spôsobuje centralizáciu

Kým internet na svojej základnej úrovni protokolu, internetová vrstva a dopravná vrstva, umožňujú dokonalú decentralizáciu, fyzická infraštruktúra teoreticky často neumožňuje.

Mnoho jurisdikcií veľmi reguluje poskytovateľov internetových služieb a preberá fyzickú kontrolu nad vláknovými káblami, ktoré nás spájajú, niekedy pomocou armády. V dôsledku toho môže byť miestny prístup na internet neúmerne drahý a kontrolovaný iba niekoľkými operátormi.

Prevádzkovatelia mobilných telefónov môžu naopak na mnohých miestach rýchlo súťažiť s káblami a zaviedli toľko potrebnú hospodársku súťaž – ale iba tam, kde to štát umožňuje.

Cenzúra je možná, ak je fyzická infraštruktúra v rukách jediného aktéra, napríklad štátu, v ktorom je právna ochrana občianskych slobôd slabá. Všetok prenos, ktorý prechádza trubicami jednej strany, sa dá ľahko upraviť a hrozbu násilia možno použiť na to, aby poskytovatelia internetových služieb nariadili zablokovanie určitých používateľov alebo domén alebo odstránenie obsahu a obmedzenie prístupu.

K tomu môže dôjsť aj v štáte, ktorý rozhoduje podľa zákona, napríklad zneužívaním urážok na cti alebo ochranou autorských práv.

Aplikácia vedie k centralizácii

K centralizácii dochádza aj prostredníctvom aplikácie. Niektoré služby je ťažké prevádzkovať a vyžadujú si veľa údržby a ponúka ich len niekoľko poskytovateľov. Napríklad prevádzka e-mailového servera je ťažká, ak ste len stredne veľká spoločnosť.

Dokonca aj veľké korporácie často zadávajú e-maily spoločnosti Microsoft alebo Google často a spoľahlivé doručovanie e-mailov vyžaduje, aby ste mali účet s jednou z mála služieb..

Iné obchodné modely, ako napríklad internetové platby alebo sociálne siete, prichádzajú so silnými sieťovými efektmi, ktoré sústreďujú používateľov medzi jedného hráča. Pre novú spoločnosť je ťažké napadnúť dominantné postavenie Facebooku alebo Paypal na trhu, aj keď je ich služba lepšia.

Málokto chce prepnúť na sieť, s ktorou bude pracovať menej používateľov.

Prečo musíme decentralizovať internet

Nesmieme dovoliť nikomu prevziať kontrolu nad internetom, bez ohľadu na to, ako dobre sa zdajú jeho úmysly. Žiadna strana by nemala mať kontrolu nad tým, ako komunikujeme, čo sa učíme, ako vnímame svet a rozhodujeme o voľbách a trhoch.

Podobne by sme mali zobrať dnešné online spoločnosti a zmeniť ich obchodné modely z centralizovaných platforiem na decentralizované siete.

Keby bol internet jedinou spoločnosťou, nebol by to vyrovnávací a mocný nástroj, akým je dnes. Aby sme zabránili aktérom v prevzatí, bez ohľadu na to, na akej úrovni, musíme decentralizovať a rozšíriť internet.

Hlavný obrázok: naddi / Deposit Deposit

Prečo svet musí požadovať decentralizovaný internet
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.