Projekt inteligentného mesta Google: Horúce tlačidlo ochrany osobných údajov

Ilustrácia veže CN, vo farbách Google.

Toto je pokračovanie našej série o inteligentných mestách. Pozrite sa na predchádzajúci príspevok, Čo sú inteligentné mestá?

V roku 2017, keď Alphabet's Sidewalk Labs ohlásili projekt Quayside v spolupráci s mestom Toronto, pritiahla táto udalosť vlnu publicity a nadšených ohlasovaní mestských priestorov, ktoré boli znovu predstavené silou internetu..

Partnerstvo odhalil najmenej premiér Justin Trudeau, ktorý povedal, že „toto oznámenie sa týka vytvorenia nového typu susedstva, ktorý kladie ľudí na prvé miesto“, a že očakáva, že Quayside bude nakoniec „prosperujúcim centrom pre inovácie a komunitu. pre desiatky tisíc ľudí, aby mohli žiť, pracovať a hrať sa. ““

V tom čase sa zdalo, že spolupráca ohlasuje túžbu Toronta pevne sa etablovať ako významné severoamerické technologické centrum. Laboratórium Sidewalk Labs získalo niekoľko akrov prvotriednych nehnuteľností na nábreží, s očakávaním, že by do projektu nakoniec investovalo až 1 miliardu CAD, do výstavby vecí, ako sú vyhrievané jazdné pruhy pre bicykle, dopravné signály pripojené k internetu a likvidácia podzemného odpadu..

Odborníci na ochranu osobných údajov tlačia späť na nábrežie

Ak by si kanadská vláda a abeceda mysleli, že by sa projekt stretol s takmer univerzálnym obdivom, pričom by občania fandili budúcnosti, keď fotoaparáty a zariadenia pripojené na internet sledujú a analyzujú takmer všetky aspekty svojho správania, boli na škaredé prekvapenie..

Quayside bol otriasnutý jednou diskusiou za druhou od chvíle, keď sa projekt dostal na povrch.

V desiatom úvodníku, ktorý sa nachádzal len pár mesiacov po dohode, britská publikácia The Guardian napísala: „Aj keď [Google / Alphabet] je v súčasnosti strážcom takmer celého internetu, ktorý nie je na Facebooku, a je tak schopný získať nájomné z každá spoločnosť, ktorá tam chce byť videná, by sa stala strážcom tých častí fyzického sveta, ktoré ovládala. “

Dodal, že extrémne bohatstvo, ktoré zhromaždilo Silicon Valley, „zhoršilo život tým, ktorí nie sú na vrchole hromady; bývanie sa stáva nedostupným, zanedbáva sa verejná doprava a školstvo; mesto sa stáva detským ihriskom a nie mnohými. “

Sidewalk Labs sa rozhodli odvrátiť obavy týkajúce sa sledovania údajov poukazovaním na najatie experta na ochranu osobných údajov Ann Cavoukian, ktorého úlohou bolo zabezpečiť, aby sa abeceda nezúčastňovala žiadnych invazívnych praktík.

Abeceda ostáva nejasná o sledovaní a monitorovaní miest

Cavoukianová však rezignovala na projekt menej ako rok a tvrdila, že bola v temnote, pokiaľ ide o rozsah sledovania a monitorovania údajov. Vedúci pracovníci ju ubezpečili, že všetky zozbierané údaje budú vymazané a neidentifikovateľné, ale neskôr sa dozvedela, že tretie strany majú prístup k identifikovateľným informáciám pozdĺž pobrežia..

„Predstavovala som si, že vytvárame inteligentné mesto súkromia, na rozdiel od inteligentného mesta dohľadu,“ napísala vo svojom rezignáčnom liste a dodala, že jej odchod z projektu mal „zaslať silné vyhlásenie“ o jeho nedostatku súkromia..

Boli tu aj iné nesúhlasné hlasy.

Saadia Muzaffar, zakladateľka TechGirls Canada a členka poradného panelu pre digitálnu stratégiu Waterfront Toronto, odstúpila zo svojej úlohy mesiac predtým, ako to urobila Cavoukian, s podobnými námietkami proti nedostatočnej transparentnosti a možnému narušeniu súkromia..

Masívna rana do Quaysidových ambícií prišla vo forme nesúhlasu s Jimom Balsilliem, bývalým predsedom BlackBerry, jednej z najuznávanejších technologických spoločností v Kanade, ktorá napísala, že tento projekt vníma ako „kolonizačný experiment v dohľade nad kapitalizmom, ktorý sa pokúša buldozovať dôležité mestá, občianske a politické otázky. “

„Ak chceme vybudovať životaschopné digitálne mestá v prospech kanadských občanov, potrebujeme transparentnosť a zodpovednosť medzi vládou a jej občanmi, nie tajnú dohodu medzi nevybranou, nepoctivou verejnou spoločnosťou a zahraničnou nadnárodnou spoločnosťou v oblasti hromadného dohľadu. ," povedal.

Projekt Waterfront Toronto bol začiatkom tohto roka tiež žalovaný Kanadskou asociáciou občianskych slobôd, podľa ktorej vláda „vypredala“ ústavné práva na slobodu sledovania a vyzvala gigantov zberu údajov o správaní, aby zriadili obchod..

Michael Bryant, výkonný riaditeľ a generálny poradca CCLA, uviedol: „Tieto dohody sú v rozpore so správnym a ústavným právom a predstavujú hrozný precedens pre zvyšok tejto krajiny.“

Môže to abeceda dať dokopy?

Uprostred rastúcej verejnej kritiky a skutočnej hrozby, že by sa mohol projekt úplne odložiť, vydali laboratóriá Sidewalk Labs prílohu o digitálnej inovácii, 483-stranovú správu na podporu transparentnosti a riešenia problémov.

Správa sa osobitne venuje obavám o ochranu osobných údajov, pričom autori publikácie uvádzajú, že „sme presvedčení, že je možné dosiahnuť vyššiu úroveň správy údajov v mestách a že verejnosť by mala vedieť, ako a prečo sa údaje zbierajú a používajú v ulice a verejné priestranstvá. “

A pri hlasovaní, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými týždňami, o rozhodnutí o budúcnosti projektu, mesto Toronto uviedlo, že bude pokračovať v projekte po tom, čo laboratóriá Sidewalk Labs vykonajú potrebné zmeny s cieľom zmierniť obavy verejnosti..

Stephen Diamond, predseda predstavenstva spoločnosti Waterfront Toronto, vysvetlil, že členovia dosiahli dohodu o problémoch, ktoré mali s laboratóriami Sidewalk Labs, pričom však varoval, že „nejde o hotový obchod“.

Faktom je, že uplynulo viac ako dva roky, čo Trudeau a Larry Page zabalili dohodu ako liek na všetky mestské problémy v Toronte: dopravné zápchy, efektívnu dopravu a pripojenie. Ale od oznámenia sme videli malý až žiadny skutočný pokrok v teréne, s litániou sťažností, vysokými profilmi rezignácií a strašidelnými víziami budúcnosti sledovanými panoptérom..

Torontonians zostáva presvedčený

Obyvatelia Toronta nekupujú za humbuk. Je to už jedno z najdrahších miest na svete, takže vyhlásenie spoločnosti Alphabet o budovaní dostupného bývania sa stretáva so značným skepticizmom. Ale aj keby išlo o zázrak tejto zázračnej hry (zdá sa, že použitie masívneho dreva je tajná omáčka), obavy z kamier a súkromia budú pretrvávať.

Ešte jasnejšie sú metriky úspechu. Čo znamená „úspešný“ projekt Quayside? Možno väčšina ľudí nechce viac zariadení vo verejnej sfére; niekto sa nad tým pýtal?

Áno, dohoda pre túto chvíľu pokračuje. Ako by to však v budúcnosti mohlo vyzerať, je odhadnúť niekto.

Projekt inteligentného mesta Google: Horúce tlačidlo ochrany osobných údajov
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.