Sprievodca informáciami: Ako zostať v anonymite pri fúkaní píšťalky

[ware_item id=33][/ware_item]

Ako whistleblow anonymne.


** Toto je druhá časť sprievodcu informáciami ExpressVPN. **

Časť 1: Sprievodca informátormi: Vyfúknutie píšťalky je náročné
Časť 3: Sprievodca informáciami: Ako chrániť zdroje
Časť 4: Sprievodca informáciami: Prečo by ste mali odstrániť metadáta

Len chcem tl; dr?

Je ťažké dosiahnuť vašu anonymitu pri fúkaní píšťalky.

Milión vecí sa môže pokaziť a viesť k demaskovaniu. Čím je organizácia exponenciálnejšia, tým väčšia a silnejšia je organizácia, proti ktorej stojíte..

Veľké korporácie by mohli vyčleniť veľa finančných prostriedkov na dohľad nad zamestnancami, ktorých podozrievajú z „sabotáže“, a vlády môžu mať takmer nekonečné zdroje..

Toto nie je úplný návod na anonymitu. Okolnosti sa budú v každom prípade líšiť a možnosti dohľadu sa medzi organizáciami a krajinami líšia.

7 spôsobov úniku dokumentov a komunikácie v tajnosti

Najťažšia časť whistleblowing whistle je ako komunikovať. Ak chcete extrahovať dokumenty z vašej organizácie, musíte vytvoriť zabezpečený kanál.

Sprievodca informátorom ExpressVPN.

1. Počítače slúžia svojim vlastníkom, nie ich používateľom

Neexistuje spôsob, ako zistiť, čo váš počítač robí a ktoré informácie sa budú zaznamenávať, pokiaľ si nie ste istí, že s operačným systémom nikto nikdy nezasahoval. V ideálnom prípade by ste mali nainštalovať operačný systém sami na počítač, ktorý vlastníte, alebo používať aktívny operačný systém TAILS z USB kľúča..

Premiestnenie dokumentov alebo informácií z počítača, ktorý nevlastníte, predstavuje obrovské riziko odhalenia. Niekedy môže byť lepšie fotografovať súbory vlastným, súkromným smartfónom alebo zapísať kritické informácie na kúsok papiera - hoci to tiež predstavuje značné riziko.

Snažte sa neodchyľovať sa od svojich zvyčajných vzorcov a iba pristupujte k informáciám, ako obvykle. Pri komunikácii s ostatnými to robte iba na zariadeniach, ktoré vlastníte a ktoré ovládate výlučne.

Whistleblow anonymne.

2. Siete zaznamenávajú všetky informácie

Organizácia môže zaznamenať všetky stlačenia klávesov, snímky obrazovky alebo programy vo vašom počítači alebo dokonca implementovať úplné monitorovanie siete. Sieť mohla časovo označiť a zaznamenať nezvyčajné vzorce prevádzky alebo akékoľvek údaje. Okrem toho, ak máte prístup k sieťovému pevnému disku, systém alebo jednotka zaznamená každý prístup každého používateľa.

Niektoré siete siahajú až tak ďaleko, že pri útoku typu „muž v strede“ narušia šifrovanie TLS a umiestnia svoj koreňový certifikát na firemné počítače..

Pomôže vám použitie siete VPN alebo siete Tor (napríklad prostredníctvom TAILS), ale v silne monitorovaných sieťach môžu operátori mať podozrenie na akýkoľvek prenos, ktorý nedokážu dešifrovať..

Na komunikáciu vždy používajte sieť Tor a VPN a používajte siete nekontrolované spoločnosťou.

Tlačiarne zaznamenávajú všetky dokumenty.

3. Tlačiarne a skenery zaznamenávajú všetko

Podobne ako sieťové disky, väčšina tlačiarní, skenerov a kopírovacích strojov bude udržiavať aspoň register všetkých dokumentov, ktoré tlačia - vrátane časovej pečiatky a toho, ktorý používateľ vydal pokyn. Niektoré tlačiarne si dokonca uchovávajú digitálnu kópiu dokumentu na internom pevnom disku.

Čo je dôležitejšie, tlačiarne ponechajú digitálne stopy na každom papieri, ktorý tlačia, čo umožňuje vystopovať dokument späť k jednotlivej tlačiarni. Tieto funkcie sledovania boli pôvodne implementované s cieľom zachytiť ľudí, ktorí tlačia bankovky doma, ale sú jednou z najzávažnejších prekážok pri súkromnej tlači dokumentov..

Neskenujte ani netlačte dokumenty. Skôr unikajte tlačené dokumenty vo fyzickej podobe a elektronické dokumenty v elektronickej podobe. Pre maximálnu bezpečnosť je dobrá voľba prepis dokumentov ručne a späť do textového dokumentu (.txt), ale samozrejme musíte zničiť rukou písané poznámky..

Telefónne hovory nie sú šifrované.

4. Telefóny sú nešifrované a zverejnia vašu polohu

Vaša spoločnosť môže zaznamenávať polohu svojich telefónov, ale aj keď to tak nie je, môže ju lokalizovať poskytovateľ telekomunikačných služieb a každý, kto k nim má prístup..

Sledovanie telefónom môže poskytnúť citlivé informácie, ako sú napríklad návštevy regulátora alebo tlače.

Všetky telefónne hovory a textové správy sú nezašifrované, rovnako ako niektoré vaše údaje prehliadania online a údaje aplikácií, a niektoré údaje (a všetky metaúdaje) sa ukladajú na dlhú dobu..

Na telefóne nehovorte ani nepíšte text. Keď sa stretnete s ostatnými, nechajte svoj telefón doma alebo pracujte. Používajte iba šifrované správy, najlepšie signál. Ak potrebujete telefón, kúpte použitý telefón s hotovosťou. Ak je to možné, neaktivujte ju vôbec pomocou SIM karty, ani nezískajte predplatenú SIM kartu s hotovosťou a zapnite telefón, len keď to potrebujete, ideálne ďaleko od domova..

Použite bitcoín.

5. Peniaze opúšťajú stopu

Vaše debetné a kreditné karty zanechávajú prehľad o tom, v akom čase môžete svojich protivníkov vyzvať, aby skontrolovali bezpečnostné zábery a iné denníky transakcií, aby získali väčší celkový prehľad o vašich akciách a spolupáchateľoch..

Podobne aj váš elektronický lístok na verejnú dopravu môže odhaliť, kde ste boli a či to bol nezvyčajný cieľ.

Pri stretnutí s informáciami platíte za všetko hotovosťou. Nájdite miesto, kde sú hotovostné transakcie bežné alebo niekde bezplatné, napríklad verejný park.

Ak je to možné, platte v hotovosti a ak musíte vykonať nákup online, použite darčekové karty alebo bitcoíny.

Odstráňte svoje metadáta.

6. Všetko zanecháva metadáta

Nie je potrebné zisťovať celý obsah vašich e-mailov, rozhovorov alebo telefónnych hovorov, aby ste zistili, čo máte v úmysle. Už samotná skutočnosť, že ste v kontakte s novinárom alebo regulátorom, by mohla stačiť na ďalšie a hlbšie vyšetrenie.

Majte na pamäti, že všetko, čo urobíte alebo poviete, opustí metadáta. Každé kliknutie, každé vyhľadávanie Google, tlač, textové správy, švihnutie kreditnou kartou alebo jazda autobusom zanechá malú časť informácií, ktoré by vás mohli identifikovať. Naskenuje sa dokonca aj papierová pošta a má zaznamenaný pôvod a cieľ doručenia.

Metadáta znamenajú všetko a dokonca aj zmeny vo vašom dennom vzhľade sa môžu zdať podozrivé. Ak pravidelne zostávate doma, nechajte telefón doma a zapnite televízor, aby ste získali dojem, že váš život je ako obvykle. Ak ste odchádzajúci a radi sa bavíte v baroch, je bezpečnejšie stretnúť sa s niekým, a nie naraz sa stretnúť v parku.

Dajte si pozor na svoju digitálnu stopu a snažte sa jej minimalizovať. Pomocou softvéru vyhľadajte a odstráňte metadáta zo súborov, ktoré odošlete. Zvážte typy súborov, ktoré nemajú toľko metadát, ako sú .txt a .png.

Digitálne oznamovanie.

7. Je digitálna najlepšia voľba?

Internet poskytuje veľa príležitostí na súkromie a anonymitu, a to viac ako na ktorúkoľvek inú technológiu. Ak ste dôvtipní, môžete prakticky zmiznúť online a bezpečne komunikovať s ostatnými bez rizika odhalenia.

To však neplatí pre každú situáciu. Môže byť oveľa jednoduchšie anonymne posielať dokumenty do miestnych novín, ako nájsť reportéra, ktorý by vás mohol elektronicky chrániť.

Anonymné oznámenie whistleblowing TL; DR

  • Používajte svoje vlastné zariadenia
  • Používajte svoje vlastné siete
  • Netlačte ani skenujte
  • Nepoužívajte telefóny
  • Nepoužívajte kreditné karty
  • Nemeňte svoje zvyky
  • Minimalizujte svoju digitálnu stopu

Buďte opatrní a ďakujeme vám, že ste sa postavili za etiku a zásady!

Sprievodca informáciami: Ako zostať v anonymite pri fúkaní píšťalky
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.