Tor crusader Chuck McAndrew diskutuje o súkromí, slobode s ExpressVPN

tor-library-križiak

Kiltonská verejná knižnica v Libanone, New Hampshire, získala titulky minulý rok po tom, čo sa stala prvou knižnicou v USA, ktorá ponúka bezplatný anonymný internet prostredníctvom Tor. Obhajcovia na celom svete rýchlo ocenili túto novú iniciatívu, ale keď Ministerstvo vnútornej bezpečnosti zachytilo vietor diania, rýchlo sa vyplo.

Našťastie, po početných protestoch 13 000 obyvateľov a obhajcov mesta v zahraničí bola Kiltonova knižnica schopná obnoviť sieť Tor a dnes stojí na čele globálneho posunu k ochrane súkromia..

ExpressVPN robil rozhovor s Chuckom McAndrewom, IT manažérom knižnice, ktorý stál na čele iniciatívy Tor.

Tu je to, čo musel povedať.

ExpressVPN: Aký druh spätnej väzby ste dostali po tom, ako ste odpojili sieť Tor? Existovali nejaké konkrétne reakcie, ktoré vám vynikli?

Chuck McAndrew: Existujú dve odpovede, ktoré mi vynikli. Jeden z nich bol patrónom, ktorý vyrastal v Rusku. Povedal, že v Rusku začal používať Tor na získanie prístupu k necenzurovaným mediálnym správam. Povedal nám, že bez Tor nemá prístup ani k Redditovi. Toto je klasický príklad sledovania chladu intelektuálnej slobody a ukazuje, ako technológie na ochranu súkromia, ako napríklad Tor, chránia slobodu čítania ľudí. Ako knihovník ma to veľmi zaujíma.

Druhou reakciou bolo telefonovanie od detektívov páchaných na internete na západnom pobreží. Blahoželal nám k nášmu projektu a povedal nám, že jeho oddelenie sa od toho, aby odradilo Tora, naučilo jeho používanie. Najmä obetiam domáceho násilia. Povedal nám, že páchatelia zneužívania internetu môžu sledovať svoje obete online, pokiaľ nemajú nejakú formu ochrany. Tor sa ľahko používa a je veľmi efektívny, preto začali učiť. Myslel som, že to bol vynikajúci príklad komunity orgánov činných v trestnom konaní, ktoré využívajú technológiu, aby skutočne pomohli ľuďom.

ExpressVPN: Po zapojení miestnych orgánov činných v trestnom konaní ste si stiahli sieť Tor. Ako dlho to trvalo, kým ste to znova aktivovali?

Mcandrew: Trvalo to asi mesiac, kým sa znovu zaplo. Napokon drvivá podpora komunity presvedčila našu správnu radu, že sa rozhodli správne začať. V tú istú noc sme relé vrátili späť.

„Digitálne súkromie je problém, o ktorý sa ľudia veľmi zaujímajú, na rozdiel od toho, čo vám neustále hovoria. Ľudia sa o tom väčšinou cítia beznádejne."

ExpressVPN: Ako sa zapojilo Ministerstvo vnútornej bezpečnosti? Ako na vás reagovali reaktiváciou siete Tor?

Mcandrew: Zdá sa, že v Ars Technica videli článok o našom projekte. Nikdy sme nedostali žiadnu priamu komunikáciu od DHS. Pokiaľ je mi známe, na nás reaktiváciu relé nikdy nebola priama odpoveď.

ExpressVPN: Čo vás viedlo k tomu, aby ste umiestnili Tor relé v knižnici?

Mcandrew: Knihovníci sa vždy hlboko starali o ochranu súkromia, intelektuálnej slobody a prístupu k informáciám (sloboda čítania). Dohľad má veľmi dobre zdokumentovaný chladiaci účinok na intelektuálnu slobodu. Úlohou knihovníkov je odstraňovať bariéry v informáciách. Môže to byť nedostatok peňazí (poskytujeme prístup na internet pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť počítače / internet), nedostatok vedomostí (naši referenční knihovníci učia ľudí, ako vyhľadávať informácie) alebo tisíc ďalších vecí.

kilton-verejná knižnicaKiltonská verejná knižnica v Libanone, NH

V tomto prípade prekážkou otvoreného prístupu k informáciám bol všadeprítomný dohľad. Hostením relé Tor pomáhame odstraňovať túto bariéru. Výrazne zvyšujeme aj vplyv našej knižnice. Už sa neobmedzujeme len na pomoc obyvateľstvu vo veľmi geograficky obmedzenej oblasti. Teraz môžeme pomôcť politickým aktivistom v Iráne, pracovníkom v oblasti ľudských práv v Číne, investigatívnym reportérom v Afrike a obetiam domáceho násilia na severozápadnom Pacifiku. Keď sa k nám priblížila Alison Macrina z projektu Library Freedom s myšlienkou usporiadať relé, okamžite to malo zmysel, aby sme to urobili..

ExpressVPN: Ako verejnosť reagovala na myšlienku Tor?

Mcandrew: Drvivá podpora. Mali sme viac ako 50 ľudí, ktorí sa zúčastnili schôdze správcov, kde sa bude posudzovať. Hovorilo asi 15 z nich. Každý človek bol za to, aby sme to robili. Prišli z rôznych prostredí, mladých, starých, konzervatívnych, liberálnych, ale všetci súhlasili, že to bola dobrá vec, do ktorej chceli zapojiť svoju knižnicu..

ExpressVPN: Odporúčate používať doma uzly Tor - či už ide o výstupný uzol alebo relé?

„Dohľad má veľmi dobre zdokumentovaný chladiaci účinok duševnej slobody. Úlohou knihovníkov je odstraňovať prekážky v prístupe k informáciám. “

Mcandrew: Hostenie uzlov Tor doma je problematické. Preto je dôležité, aby to robili dôveryhodné verejné inštitúcie, ako sú knižnice. Po prvé, hosting servera akéhokoľvek druhu veľmi pravdepodobne porušuje zmluvné podmienky vášho poskytovateľa internetových služieb. Po druhé, ak ste hostiteľom výstupného relé, všetko, čo ľudia na vašom relé robia, bude možné sledovať až po vašu IP adresu.

Verejné knižnice sú klasifikované ako bezpečný prístav podľa zákona DMCA. Jednotlivci nie sú. Ak teda niekto používa vaše relé na sťahovanie filmu alebo piesne chránenej autorskými právami, mohli by ste mať určité ťažkosti. Aj keď je pravdepodobné, že by ste dokázali, že ste to neurobili, stále by to pre vás znamenalo veľa problémov.

ExpressVPN: Ako verejnosť reagovala na používanie Tor? Akékoľvek konkrétne príbehy, ktoré vynikajú?

Mcandrew: Verejnosť preukázala veľký záujem o digitálne súkromie. Projekt Tor sme použili na začatie diskusie o týchto problémoch v našej komunite. Od tohto všetkého sme začali ponúkať online kurzy sebaobrany (učíme, ako chrániť vaše informácie a zostať v bezpečí online)..

Uskutočnili sme aj ďalšie programovanie zamerané na ochranu súkromia, ako napríklad skríning CitizenFour. Digitálne súkromie je problém, o ktorý sa ľudia veľmi zaujímajú, na rozdiel od toho, čo vám neustále hovoria. Ľudia sa z toho cítia beznádejne. Akonáhle začnú počuť o praktických veciach, ktoré môžu urobiť, aby znovu získali kontrolu nad svojimi informáciami, stávajú sa veľmi zaujímajúcimi.

ExpressVPN: Tento projekt bol obrovským úspechom. Myslíte si, že ďalšie knižnice čoskoro budú nasledovať a nainštalujú tiež relé Tor na svoje servery?

Mcandrew: Boli by sme radi, keby nasledovali ďalšie knižnice. Vždy sme plánovali, aby bola naša knižnica jednoducho pilotom väčšieho celonárodného programu. Rovnako ako všetko, bude to nejaký čas trvať. Pokračujeme v rozhovoroch s inými knižnicami a projekt Library Freedom aktívne spolupracuje s mnohými knižnicami, ktoré majú záujem o účasť.  

Máte záujem zapojiť sa? Dozviete sa viac o projekte Library Freedom Project a pripojte sa k ExpressVPN a EFF pri podpore Tor a intelektuálnej slobody v knižniciach po celom svete.

obrázok knižnice: leblibrary.com

Tor crusader Chuck McAndrew diskutuje o súkromí, slobode s ExpressVPN
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.