Uganda teraz zdaňuje svojich občanov za prístup k sociálnym médiám

Mobilný telefón s aplikáciami, ktoré na nich majú znaky dolára

Od 1. júla Ugandani už nemajú voľný prístup k platformám sociálnych médií, pretože za udržiavanie prístupu k 58 webom a aplikáciám vrátane Facebooku, Twitteru, signálu a Youtube musia platiť dennú daň..

Uložený poplatok vyvolal intenzívnu kritiku v Ugande aj po celom svete a vyzval vládu k pokusu cenzurovať prejav online.

Aká je ugandská daň zo sociálnych médií?

Daň, ktorá bola schválená ako súčasť štátneho rozpočtu Ugandy 1. júna, vyžaduje, aby všetci používatelia, ktorí chcú mať prístup k hlasovým a správovým službám, ktoré vláda považuje za „Over The Top“, ako sú Facebook, Twitter a WhatsApp, zaplatili 200 ugandských šilingov alebo päť centov. „Za používateľa a deň prístupu.“

Aby mohli tieto aplikácie používať, musia Ugandani platiť ekvivalent päť centov denne alebo 18,25 dolárov ročne, aby sa pripojili k niektorému zo svojich preferovaných stránok sociálnych sietí - žiadna malá suma, keď je HDP na obyvateľa 604 dolárov.

Väčšina Ugandov má prístup na internet prostredníctvom svojich mobilných telefónov a daň zaplatí prostredníctvom operátorov mobilných telefónov prostredníctvom jednotlivých kariet SIM. Číslo priradené k SIM karte je už overené národným identifikačným číslom vlastníka, čím sa neoddeliteľne spája telefón s osobnými údajmi vlastníka..

Prečo Uganda zdaňuje používanie sociálnych médií?

Ugandský prezident Yoweri Museveni označil také hlasové a zasielateľské služby ako „over the top (OTT)“, pričom tvrdil, že tieto stránky a aplikácie sa používajú na „klebety“ a že takéto používanie sociálnych médií je „luxusnou položkou“ a malo by sa zdaňovať.

Pravdepodobnejším dôvodom tejto dane prišli kritici, ktorí označili daň za pokus okradnúť Ugandanov o slobodu prejavu online, zatiaľ čo prakticky blokujú online prístup k niektorým z najchudobnejších krajín v krajine..

Nie je to prvýkrát, čo sa Uganda pokúsila zablokovať prístup k sociálnym médiám - počas svojich volieb v roku 2016 vláda zablokovala sociálne médiá na niekoľko dní, čím zabránila hlasom proti opätovnému zvoleniu súčasného Museveniho. Museveni je Ugandským prezidentom od roku 1986.

Ako to ovplyvňuje Ugandany?

Je znepokojujúce, že zamýšľaný účinok dane na obmedzenie používania sociálnych médií je už viditeľný. Podľa správy komunikačnej spoločnosti založenej v Kampale celkové využívanie sociálnych médií kleslo o 11% a 71% zaznamenalo mimoriadne nepríjemnosti od nadobudnutia účinnosti daní. VPN používa teraz 57% respondentov.

Doteraz neexistujú žiadne zjavné plány na oslobodenie používania sociálnych médií, ktoré sa nepovažuje za „klebety“. Či už je to zamýšľané alebo len obyčajná neschopnosť, je nejasné, ale daň napriek tomu zastavuje pedagógov, malé podniky a výskumných pracovníkov a kohokoľvek, kto je zapojený do nie „klebety“ z prístupu k platformám, ktoré sú rozhodujúce pre ich prácu.

Ugandi bojujú za neutralitu siete

Aj keď daň obmedzila online kritiku vlády, niekoľko používateľov žaluje Ugandskú komunikačnú komisiu, Ugandský daňový úrad a generálny prokurátor krajiny za obmedzenie základného práva na slobodu prejavu a poškodenie podnikov, ktoré sa spoliehajú na platformy sociálnych médií..

Je nepravdepodobné, že sa petícia, ktorú podá nezisková organizácia Cyber ​​Law Initiative so sídlom v Kampale, prerokuje čoskoro. Ugandské súdy sú plné až po okraj, takže v nasledujúcom roku bude tento rozsudok nepravdepodobný..

Sieť VPN a súdny spor však nestačia na to, aby sa omietla zrýchľujúca sa korózia online bezplatnej reči v Ugande.

Znepokojujúci znak toho, čo sa môže stať na internete?

V krajinách, ktoré nemajú neutralitu siete, existuje priestor na zavedenie podobných právnych predpisov, ktoré by zabránili prístupu na stránky a aplikácie, ktoré ľuďom dávajú slobodu prejavu.

Uganda môže byť prvou, ktorá uvalila daň na sociálne médiá, ale niekoľko krajín už zaviedlo obmedzenia pre sociálne platformy. Začiatkom tohto roka Tanzánia zaviedla nariadenia, ktoré od blogerov vyžadujú, aby ročne platili 930 dolárov za licenciu na blog - neúmerne drahé pre krajinu, ktorej HDP na obyvateľa je 936 dolárov..

Keďže vlády a spoločnosti chcú kontrolovať to, čo verejnosť vidí a robí v ich prospech, naše základné právo na slobodu prejavu a prejavu sa zníži s tým, čo bolo kedysi neutrálnym online priestorom. Netreba dodávať, že boj za neutralitu siete nikdy nebol dôležitejší.

Uganda teraz zdaňuje svojich občanov za prístup k sociálnym médiám
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.