Výdavky na bezpečnosť: Je NSA na bitcoíne?

Bitcoin-hacknut-by-NSA

Bitcoíny v kryptom mene to nie sú ľahké. Zatiaľ čo teoreticky by mal byť virtuálny peňažný systém bezpečný, efektívny a mal by ponúkať spôsob, ako revolúciu vo finančnom priemysle, veci nie sú vždy také, ako sa plánovalo. Mt. Gox je dobrým príkladom - milióny dolárov z údajne bezpečnej meny jednoducho zmizli, takže používatelia zostali bez pomoci. A čo viac, cena bitcoínov sa historicky ťažko dala predvídať a dokonca ani mena, ktorá sa dostala na širšie trhy, veci nevyrovnávala. Napríklad v Spojených štátoch bol policajný dôstojník z New Jersey nedávno obvinený z predaja ukradnutého zariadenia na ťažbu bitcoínov. To všetko sú drobné otázky v porovnaní s novou teóriou, ktorá robí kolá: NSA prenikol bitcoín?

Prsty v mnohých koláčoch

Podľa článku Pro Publica, NSA zaznamenala veľké víťazstvo v boji za prelomenie šifrovacích metód a prístup k údajom takmer z akejkoľvek spoločnosti na svete. Patria sem bankové záznamy, duševné vlastníctvo, lekárske informácie a e-maily zasielané americkou verejnosťou všeobecne. Je to v rozpore so zárukami poskytovateľa internetových služieb (ISP), že údaje o spotrebiteľovi sú špionážnou agentúrou bezpečné a nedostupné. Pre tých, ktorí sú oboznámení s prácou Edwarda Snowdena, by toto odhalenie nemalo byť prekvapením; potom, čo bolo agentúre zamietnuté povolenie vložiť „zadné dvere“ do šifrovaných systémov v celej krajine, jednoducho podnikli bojové podzemie a oslabovali šifrovacie technológie jeden po druhom.

V publikácii Pro Publica sa uvádza, že tieto snahy skutočne stoja pred verejnou bezpečnosťou, ktorú NSA tvrdí, že chce presadzovať, pretože existencia šifrovacích trhlín a náhradných riešení umožňuje zlovoľným aktérom využiť tieto rovnaké nástroje a ohroziť americké inštitúcie. Ale nekončí to. Niektorí používatelia bitcoínov sa teraz domnievajú, že NSA sa aktívne snaží hackovať kryptomenu a získať prehľad o prevode finančných prostriedkov - teroristami aj legitímnymi občanmi - na celom svete.

Hĺbenie?

Posledný článok v NewsBTC tvrdí, že bitcoinová komunita je teraz pod kontrolou, a že vďaka vylepšeným technológiám na prerušenie kódu je len otázkou času, ako NSA túto službu prelomí - ak tak už neurobila. Ako sa uvádza v rozpočtovom dokumente spravodajskej agentúry, vnútroštátna špionážna organizácia stále „investuje do priekopníckych kryptanalytických schopností na porážku kontradiktórnej kryptografie a využívanie internetového prenosu.“ Prečo by to tak nebolo, pretože by mali k dispozícii peniaze aj vládny mandát. NSA začne kopať na bitcoínové servery?

Už tu

Podľa skupiny známej ako „projekt CIA“ môžu byť NSA alebo CIA zodpovedné za vytvorenie samotného bitcoínu. Projekt tvrdí, že tvorca bitcoinov Satoshi Nakamoto pravidelne odstraňoval príspevky týkajúce sa CIA na bitcoínovom fóre a nikdy o sebe nenechal jedinú osobnú stopu o sebe online. A čo viac, jeho meno sa v japončine zhruba prekladá do „centrálnej inteligencie“. Toto je prinajlepšom tenký dôkaz, ale nedávny článok o kryptocoinoch uvádza, že v roku 1996 výskumní pracovníci v oblasti bezpečnosti NSA uverejnili príspevok: Ako si vyrobiť mincovňu: kryptografia alebo anonymná elektronická hotovosť v poštovom zozname MIT aj v americkom zákonníku. V článku je opísaný systém podobný bitcoínu, z ktorého niektoré naznačujú, že celý projekt bol po celý čas NSA.

Peniaze v ruke

Je bitcoin NSA útokom alebo je napadnutý špionážnou agentúrou? Pre používateľov bitcoínov na tom nezáleží; ich údaje môžu byť v každom prípade ohrozené. Máte niekoľko možností, ako zostať v bezpečí. Jeden sa rozhodne pre super-bezpečnú peňaženku, ako napríklad Case, ktorá vyžaduje dva podpisy na overenie akejkoľvek bitcoínovej transakcie. Prípad je úplne samostatné úložné zariadenie, ktoré pri aktivácii generuje svoj vlastný súkromný kľúč. Funguje to iba vtedy, keď je tento kľúč spárovaný s iným kľúčom na strane Case a vašimi biometrickými údajmi. Druhou možnosťou je vyhnúť sa bitcoinom spoločne - aspoň pokiaľ nie je jasné, do akej miery majú NSA a ďalšie agentúry kontrolu nad jeho fungovaním..

Digitálne meny sa ľahko používajú na svojej strane, ale bezpečnosť je často špinavá. Bitcoiny môžu byť o niečo viac ako hackerský projekt NSA alebo špionážna agentúra.

Hlavný obrázok: George Hodan / Public Domain Pictures.net a bitcoín (obrázky boli upravené)

Výdavky na bezpečnosť: Je NSA na bitcoíne?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.