Vymazať správu? OSN hovorí, že šifrovací kľúč pre slobodu prejavu

un hovorí, že šifrovanie je kľúčom k slobode prejavu

V roku 2011 OSN vyhlásila prístup na internet za ľudské právo. Správa Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov teraz zakazuje právo na šifrovanie a anonymitu na takmer rovnaký podstavec a nazýva sa „nevyhnutnými na výkon práva na slobodu názoru a prejavu v digitálnom veku“. OSN podporuje právo jednotlivcov mlhať akúkoľvek časť svojej správy - od pôvodu po obsah - takže vplyv tejto správy sa nestratí. A hoci oficiálne vyhlásenia agentúry nie vždy nútia krajiny zmeniť svoje spôsoby, správa je krok správnym smerom. Dobré úmysly OSN však môžu skutočne zastaviť príliv vládneho úsilia po celom svete o zavedenie digitálnych „zadných vrátok“.?

Sloboda proti zlyhaniu

Ako uvádza správa BBC News, správa OSN volá šifrovanie „nevyhnutné“ pre slobodu prejavu a hovorí, že bez nástrojov na zakrývanie ich komunikácie bude pre jednotlivcov ťažké vyjadriť svoje názory bez strachu z cenzúry alebo stíhania. David Kaye, autor správy, hovorí, že „šifrovanie a anonymita, či už samostatne alebo spoločne, vytvárajú zónu súkromia na ochranu názoru a viery.“ Dokument OSN tiež presadzuje osobné slobody vyhlásením tzv. „Paušálnych zákazov“, ktoré zverejňuje. hovorí: „nemusí byť potrebné a primerané.“ Okrem toho sa v správe uvádza, že štáty by sa mali vyhnúť tomu, aby identifikácia používateľa bola podmienkou digitálneho prístupu. Celkovo možno povedať, že odporúčania OSN jasne spájajú šifrovanie a schopnosť vykonávať práva na slobodu prejavu, ale správa obsahuje niekoľko výhrad..

Napríklad existuje časť venovaná „súdnemu dešifrovaniu“, o ktorej sa uvádza, že by sa mala vykonať iba „ak je výsledkom transparentných a verejne prístupných zákonov, ktoré sa uplatňujú výlučne na cielenom a individuálnom základe jednotlivcov“. Znie to pomerne silne, vyvoláva otázku: Ako by fungovalo dešifrovanie nariadené súdom, ak sú šifrovacie systémy silné aj anonymné? V skutočnosti ide o bezpečné prostriedky v prípade zistiteľného a okamžitého ohrozenia národnej bezpečnosti, ale kritici sa obávajú, že sú vo všetkých veciach okrem mena..

Vládne dôvody

Prečo náhly záujem OSN o vymedzenie digitálnych práv? Úsilie vo veľkej miere vyplýva zo zvýšeného úsilia vlády o získanie prístupu k šifrovanej osobnej komunikácii. Podľa The Intercept sa napríklad americká generálna prokurátorka Loretta Lynch pripojila k „strachovému“ útoku vlády USA na technológie šifrovania. Advokát všeobecne tvrdí, že škodliví aktéri používajú „šifrovanú komunikáciu - komunikáciu, ktorá je navrhnutá tak, aby po odoslaní zmizla“, a že toto šifrovanie obmedzuje schopnosť orgánov činných v trestnom konaní chrániť občanov. Riaditeľ Mike Rogers z Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) zatiaľ tvrdí, že vládam by sa mal poskytnúť prístup ku všetkým šifrovaným produktom rovnakým spôsobom, ako majú prístup k telefonickým komunikáciám..

V Spojenom kráľovstve spoločnosť BGR uvádza, že nový skúmaný zákon o skúmaných silách sa konkrétne zameriava na šifrovanie. Ak bude návrh schválený, bude vyžadovať, aby spoločnosti ako Google, Apple a Facebook dešifrovali komunikáciu, keď sú doručené s rozkazom ministra vnútra. Zaujímavé je, že v niektorých prípadoch, ako napríklad Apple iMessage alebo FaceTime, je tento druh objednávky zbytočný. Pretože spoločnosť Apple používa šifrovanie typu end-to-end, dešifrovanie nie je za žiadnych okolností možné. Služby ako Google Hangouts však ešte nie sú chránené šifrovaním typu end-to-end, čo ich robí - a tými, ktorí ich používajú - potenciálne zraniteľnými.

Jednoduché šifrovanie?

Nie je žiadnym prekvapením, že OSN zostúpila na stranu súkromia - ale správy a odporúčania nie sú ani zďaleka presvedčivé pre každodenných používateľov, aby využívali výhody šifrovania. Väčšina zariadení a služieb sa v predvolenom nastavení nešifruje, zatiaľ čo rôzne štandardy a metódy sú z väčšej časti nemožné, pokiaľ nie ste technický guru alebo odborník. Aké je teda riešenie? Ako uviedla Wendy Nather, riaditeľka pre výskum informačnej bezpečnosti v skupine 451 Group v nedávnom článku Forbes, „Väčšina používateľov nechce byť staviteľmi. Ak máte pero, nechcete vedieť, ako to funguje alebo ako to opraviť; jednoducho si chceš urobiť písanie. Ak sa to zlomí, dostanete len nový. Šifrovanie musí byť rovnako neviditeľné a bezproblémové. “

Tu je miesto, kde to všetko končí: OSN hovorí, že šifrovanie je kľúčovou súčasťou slobody prejavu. Vlády požadujú šifrovanú komunikáciu na pozadí, zatiaľ čo používatelia nechcú ďalšie kroky, iba aby používali službu zasielania správ alebo aby zabezpečili svoje zariadenie pomocou komplexných opatrení. Najlepšie stávka? Začnite ľahko. Vyberte bezpečnú sieť VPN a zašifrujte svoj internetový prenos hneď teraz. Máte právo. Použite ju alebo ju stratte na vládne snoops.

Odporúčaný obrázok: Peter Griffin / Public Domain Pictures.net (obrázok bol upravený)

Vymazať správu? OSN hovorí, že šifrovací kľúč pre slobodu prejavu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.