Zákony, ktoré ohrozujú slobodu internetu po celom svete

Ilustrácia internetového symbolu v putách.

Nedávno sme vysvetlili, prečo je nový austrálsky zákon o kybernetickom zabezpečení zlý nápad. Poskytuje orgánom činným v trestnom konaní možnosť prinútiť kohokoľvek, aby používal kompromitujúce aplikácie, odovzdával heslá alebo šplhal po aktivistoch za ľudské práva (a právnikov, kňazov, lekárov atď.). Návrh zákona neumožňuje žiadny riadny proces alebo transparentnosť, napriek tomu akty korupcie sa nedajú vyšetrovať pomocou zákona.

Ale aj iné krajiny prijali nové zákony, ktoré ohrozujú slobody online, alebo ich práve pripravujú. A prekvapivo, Spojené štáty americké nie sú na zozname … tentoraz.

Nový Zéland

Od októbra 2023 si Nový Zéland vyhradzuje právo vyžadovať, aby turisti a cestujúci odovzdali heslá a šifrovacie kľúče svojim telefónom, zariadeniam alebo súborom. Oddiel 228 ods. 5 zákona o clách a spotrebných daniach z roku 2023 umožňuje hraničným úradníkom prezerať a kopírovať všetky údaje o zariadeniach kohokoľvek, kto vstúpi do krajiny, a za nedostatočnú spoluprácu môžu udeliť pokutu do 5 000 NZ (~ 3 300 USD)..

Jednou z dôležitých právnych zásad v liberálnych spoločnostiach je právo mlčať. Nikto by nemal byť nútený svedčiť proti sebe. Vyššie uvedený zákon o clách a spotrebných daniach z roku 2023 porušuje túto zásadu a umožňuje orgánom činným v trestnom konaní svojvoľne preniknúť do súkromia občanov a cestujúcich a získať prístup k dôverným informáciám a kopírovať ich.

Nemecko & Francúzsko

Zatiaľ čo smernica EÚ o autorských právach, ktorá v podstate odovzdáva európsky internet veľkým konglomerátom, sa považuje za mŕtvy, Nemecko a Francúzsko sa spojili, aby oživili svoje najhoršie časti.

Jeden článok revidovanej smernice vyžaduje, aby každý, kto odkazuje na spravodajské stránky, mal licenciu, zatiaľ čo ďalší vyžaduje, aby spoločnosti implementovali filtre obsahu, ktoré cenzurujú umenie a komunikáciu. Našťastie malé podniky a začínajúce podniky sa vzbúria proti novému návrhu, a preto vás žiadame, aby ste sa obrátili na svojho poslanca EP a postavili sa proti tomuto novému pokusu obmedziť slobody online..

  Výhody VPN pre Black Desert Online

Vietnam

Kontroverzný kybernetický zákon z Vietnamu vstúpil do platnosti 1. januára 2023. Zainteresovaná internetová spoločnosť, ktorá slúži vietnamským používateľom (napr. Má webovú stránku), musí zriadiť pobočky vo Vietname. Všetky údaje musia byť uložené lokálne a všetok obsah kritický voči komunistickej strane musí byť odstránený do 24 hodín.

Aj keď sa zdá, že tento zákon sa v celom rozsahu dá vymáhať, veľké platformy ako Google a Facebook sú závislé od vzťahov s miestnymi bankami, aby mohli slúžiť svojim veľkým vietnamským reklamným partnerom. Hrozbou pre ich príjmy je možno dôvod, prečo sociálne médiá a vyhľadávací giganti v tejto záležitosti väčšinou mlčali.

Prejde spoločnosť Google ďalej a cenzuruje reč a výsledky vyhľadávania pre svojich vietnamských používateľov?

Thailand

Očakáva sa, že Thajsko nielenže vytvorí nový zákon o kybernetickej bezpečnosti, ale skôr úplne novú agentúru s väčšími právomocami nad internetom a jeho používateľmi. Agentúra s veľkým rozpočtom môže zachytiť údaje bez príkazu počas zle definovanej „núdzovej situácie“. Zatiaľ čo podobné návrhy sú k dispozícii už od roku 2015, očakáva sa, že nové znenie sa stane právnym predpisom skôr, ako sa v máji 2023 krajina dostane k volebným urnám..

Rusko

Naj absurdnejší návrh z roku 2023 (doteraz…) pochádza z Ruska. Vláda zvažuje odpojenie kritickej ruskej internetovej infraštruktúry od globálneho internetu. Aj keď to nepochybne nie je to isté ako vypnutie internetu, prináša to značné riziká.

Zdá sa, že hlavným ťahúňom je snaha efektívnejšie cenzurovať a filtrovať informácie prichádzajúce a odchádzajúce z krajiny a vytvárať niečo podobné čínskej bráne Firewall..

Internet je pod neustálym útokom

Nie je ľahké byť križiakom za slobodu internetu. Zdá sa, že zvolené aj nezvolené vlády sa neustále snažia obmedzovať slobody, monopolizovať internet a kontrolovať tok informácií. Postavenie sa týmto hrozbám môže byť únavné, ale otvorený a bezplatný internet stojí za boj.

  Kratka povijest anonimnih
Zákony, ktoré ohrozujú slobodu internetu po celom svete
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.