ES apstiprina pretrunīgi vērtēto jauno autortiesību direktīvu

Autortiesību simbols, ko ieskauj dzeltenas zvaigznes uz zila fona

Sliktas ziņas: Eiropas Parlaments ir nobalsojis par ļoti pretrunīgi vērtēto Autortiesību direktīvas atjauninājumu, kurā iekļauti jauni autortiesību noteikumi, kas efektīvi novērsīs satura kopīgošanas veidu tiešsaistē.

Tagad balsošana jāapstiprina ES dalībvalstīm. Un, ja tas notiks, ES valstīm būs divi gadi, lai valsts tiesību aktos ieviestu jauno Autortiesību direktīvu, kas gandrīz noteikti ietvers saikņu nodokļa ieviešanu un augšupielādes filtrus..

Kļūda ļāva veikt pasākumus

26. martā 348 Eiropas Parlamenta deputāti likumā balsoja par jaunās Autortiesību direktīvas galīgo versiju – atjauninātu, lai regulētu modernākas tehnoloģijas -, savukārt 274 balsoja pret..

Tomēr izrādās, ka divas pretrunīgi vērtētās likuma daļas – 11. un 13. pants – varētu būt izslēgtas no likuma, ja tā nebūtu bijusi kļūda balsošanā. Jā, patiešām. (Vairāki likumdevēji vēlāk teica, ka nejauši balsoja par direktīvas grozījumu bloķēšanu, kad viņi faktiski bija paredzējuši rīkoties pretēji, jo maz pamanītas izmaiņas balsošanas kārtībā.)

Jauna cenzūras forma veidošanā

Kļūdas rezultātā tika pieņemts gan 11., gan 13. pants, un, lai arī ES mēģinājumi atjaunināt autortiesību noteikumus var būt labi nodomi, tā īstenošana varētu radīt arvien cenzētāka interneta izveidošanu.

11. pants ļauj ziņu aģentūrām iekasēt maksu no apkopotājiem, piemēram, Google News un Google Search, lai izveidotu saiti uz viņu saturu, un tas varētu sodīt apkopotājus, kas neatbilst.

Ja iepriekšējie mēģinājumi liecina par šo saikni, šis saiknes nodoklis varētu iespaidīgi aizdegties no ES. Vācija un Spānija mēģināja licencēt savas ziņu vietnes jau 2014. gadā, bet Google atbildēja, noņemot no sava rādītāja vācu un spāņu ziņu vietnes, kas beigās sāpināja tās, kuru likumi bija paredzēti, lai aizsargātu.

Atbildot uz direktīvu, Google izlaida prototipu tam, kā varētu izskatīties tā ziņu fragments saskaņā ar 11. pantu, un rezultāts ir diezgan drausmīgs.

Google ziņu ekrānuzņēmums, kurā redzami tukši fragmenti.

13. panta prasība uzņēmumiem noņemt ar autortiesībām aizsargātu materiālu satura koplietošanas vietnēs arī varētu izrādīties sarežģīta tik lielos apjomos kā YouTube.

Direktīvā nav skaidri minēti nekādi satura filtri, taču tie gandrīz noteikti tiks ieviesti tādās vietnēs kā YouTube un Reddit, lai uzņēmumi varētu izvairīties no jebkādiem finansiāliem sodiem.

Parodijas joprojām ir atbrīvotas no autortiesību likuma, kas, šķiet, aizsargā mūsu tik ļoti mīlētās mēmes. Bet tas padarīs filtriem neticami grūti pateikt atšķirību starp parodijām un faktisko ar autortiesībām aizsargāto materiālu. Apskatiet YouTube kļūdaino satura ID sistēmu un iegūstiet priekšstatu par to, kā kļūs problemātiskas parodiju identificēšanas problēmas.

Tā kā šī atbilde ES Komisijai ir apkopota labi:

Un atkal tas nav tas, par ko mēs uztraucamies. Problēma nav tā, ka tie būtu likumīgi aizsargāti, bet gan tas, ka direktīvas īstenošana – augšupielādes filtri – automātiski bloķēs meēmas neatkarīgi no to likumības. https://t.co/5Lgb00Y4DA

– Pols Bernals (@PaulbernalUK) 2019. gada 27. marts

Gaidāms īsts pārbaudījums

Būs grūti iekļaut Autortiesību direktīvu valsts tiesību aktos. “Šis iznākums ir nepopulārs digitālo pakalpojumu jomā, un, kas ir svarīgi, daudziem Eiropas vēlētājiem,” Raffaella De Santis, Harbottle tehnoloģiju un plašsaziņas līdzekļu juriste & Lūiss, pastāstīja vietnei The Verge. “Tagad galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, kā nākamajos divos gados direktīva tiek īstenota visā ES.”

Kamēr Eiropas pilsoņiem būs jāgaida un jāredz, kāda veida likumi tiek pieņemti, ExpressVPN turpinās strādāt, lai nodrošinātu to, kam jau vajadzētu būt jūsu tiesībām: internets bez ierobežojumiem.

ES apstiprina pretrunīgi vērtēto jauno autortiesību direktīvu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.